דילוג לתוכן
22 בינואר 2014 / עידן לנדו

לא מוסרי, נקודה

לכבוד ספיר סבח, תלמידת י"ב בבי"ס אורט גרינברג בקריית טבעון, וצבי פלג, מנכ"ל רשת אורט:

ספיר וצבי, צבי וספיר, צביספיר, ספירצבי,

משובטים יקרים,

בעקבות דבריכם בתכנית הרדיו "דעה צפונית":

ספיר סבח: " צה"ל הוא צבא הגנה לישראל ואין מה לעשות. יש לנו צבא אחד."
צבי פלג: " צה"ל לא מעורר ויכוח בשום מקום. אין לנו צבא אחר."
ספיר סבח: "מה שנעשה [דברי אדם ורטה] זה לא מוסרי, נקודה."
צבי פלג: "אם הוא יבוא ויאמר שצה"ל לא מוסרי על פי דעתו, הוא לא יהיה מורה באורט, נקודה."


נקודה.

נקודה. 

נקודה.

 

רציתי לשאול: האם יש ברשת "אורט" מקום לפסיק
(סימן שאלה)
לנקודה-פסיק
לסימן שאלה
(סימן שאלה)

בכבוד רב,

שונא נקודות יחיה

23 תגובות

להגיב
 1. רונה / ינו 22 2014 09:51

  you made your point. (הייתי חייבת). אל דאגה, בקרוב גם סימן שאלה יהיה מחוץ לחוק

 2. עודד / ינו 22 2014 10:04

  אכן, נקודה מעניינת וחשובה. (גם אני מתקשה להתאפק)

 3. אורח / ינו 22 2014 10:22

  פסיק? בוגד!

  ועולה כמובן השאלה אם ההסבר היחיד לרדיקליזציה הלאומנית הגוברת של העם, ביחס הפוך לסבירות האיומים על מדינתו, אינה אלא ביטוי להסחת דעתם בידי השלטון מבעיות הכלכלה הבוערות, שהצבא הוא דוגמה וסיבה מובקהת להן.

 4. סיגל ארוך / ינו 22 2014 10:31

  שונא נקודות יחיה. שונא צרות מוחין יחיה טוב.

 5. redrafi57 / ינו 22 2014 10:33

  הנושא מעורר אצלי התלבטות: מצד אחד, ברור שאסור שדעותיו של המורה יפגעו בו או בעבודתו. מצד שני, בסיטואציה של מורה מול תלמיד מובנית עליונותו של הראשון, גם היררכית, גם במידע, גם במידת הבשלות האישיותית. השאלה היא איך מונעים את ניצולה לרעה של הסיטואציה הזו לאינדוקטרינציה פוליטית.

 6. עידן לנדו / ינו 22 2014 10:41

  רפי, אין שום התלבטות, כי לא היתה שום אינדוקטרינציה. תלמידים אחרים של המורה העידו שהוא מאפשר לכולם להתבטא. למשל כאן:

  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2222082

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4478813,00.html

  כמו ששמת לב, טענת ה"השתקה" (כאילו השתיק את התלמידה) די ירדה מהפרק. הנימוקים להעפתו – הן בפי סבח והן בפי פלג – קשורים אך ורק לדעותיו. הם אומרים במפורש: לדעות מסוימות אין מקום במערכת החינוך. והם גם לא מוכנים לנהל דיון על זה. נקודה נקודה נקודה. פשוט תקשיב לראיון ברדיו שקישרתי אליו.

  נא לא להיתמם. אף זכות מזכויותיה של סבח לא נפגעה, זולת ה"זכות" לא לשמוע דברים שאינם נעימים לאוזניה.

  (אם המורה דיבר אליה לא יפה – עניין אחר. שיתנצל. לא צריך שימוע בשביל זה)

 7. דרור BDS / ינו 22 2014 10:47

  אור קשתי, עיתונאי הארץ, גנב את הכותרת מאתרו של הני זובידה http://hanizu.wordpress.com/2014/01/21/%D7%90%D7%AA-%D7%A6%D7%94%D7%9C-%D7%9C%D7%90-%D7%9E%D7%91%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%9E%D7%99-%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%A7%D7%A8-%D7%9C%D7%90-%D7%99%D7%9C%D7%9E%D7%93-%D7%91%D7%90%D7%95%D7%A8/
  אך פרט לכותרת – גם זו עוותה (בניגוד לזובידה שציטט, אצל קשתי אין מרכאות, יש פרשנות שלו ו/או של העורך) – אין כלל התייחסות לדברי הבלע אלא רק להשתייכותו של צבי פלג למפלגת הבית היהודי.

  להזכירך אור קשתי: במפלגת הבית היהודי יושבים כל מיני אנשים שאינם לטעמינו כמובן, אך אף אחד מהם אינו פושע מלחמה. בניגוד לאלו, במפלגת פושעי המלחמה המכונה קדימה בשיח הציוני יושבים פושעי מלחמה. אתמול התראיינה אצל עלוב נפש אחר, ירון לונדון שמו, מי שהייתה מנכ"לית משרד החינוך וחברת מפלגת פושעי המלחמה ואמרה בדיוק, מילה במילה, את אותם הדברים. (הבהרה: עלוב נפש – הכוונה לצבי פלג, לא לאור קשתי).
  אבל להימנות עם מפלגת פושעי המלחמה אינו כתם מוסרי לדידו של קשתי\עורכי הארץ. העיקר לקשר את דברי הבלע עם מפלגת הבית היהודי. את פשעי המלחמה עצמם הס מלהזכיר.

  אור קשתי, צא ולמד מתהל פרוש מה זו עיתונאות במיטבה. תהל פרוש: "תוכנית חדשה של משרד ראש הממשלה מבקשת לקדם את החינוך הטכנולוגי בתיכונים, כדי לספק אנשי מקצוע לתעשייה ולצבא. החששות הם שהתוכנית תבוא על חשבון הקניית ידע ביקורתי, ותגדיל את הפערים החברתיים שהיא שואפת לצמצם"
  28.01.2008, הארץ
  haaretz.co.il/gallery/1.1558638

  דבר אחר. לדעתי החיבור בן התלמידה קלת הדעת לבין המסית והמדיח לפשעי המלחמה ולרציחת ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית אינו הוגן. "עוד מסר דובר הרשת [אורט], רני רהב, כי פלג "מעולם לא השתתף בגוף כלשהו ובדיונים כלשהם בבית היהודי"". (קשתי, הארץ)
  רני רהב. זה ראש הנחש הציוני. שומר השאול כפי שכינה אותו מאיר עמור, לאחר שהשתלח בפראות ובגסות בנערה אתיופית שלא התגייסה לצבא מטעמי מסורת (ראו על כך אצל שירה אוחיון, קפה גילברטר). ספיר סבח גם היא קרבן של מה שמכונה מערכת החינוך. רני רהב ופקעת הצפעונים הציוניים הכישו גם אותה.

 8. עידן לנדו / ינו 22 2014 11:03

  דרור,

  הכתבה ב"הארץ" עלתה שעה לפני הפוסט של הני. תבדוק. לכן לא "גניבה" ולא בטיח. ממילא אור קשתי התראיין באותה תכנית, כד שהכל גלוי וגם ניתן קרדיט ראוי. לא ש"הארץ" זקוק להגנתי, אבל רבאק, מה אתה נכנס באחד העיתונאים האחרונים שעוד יש להם מצפון? הלוואי על כל העיתונים כתבים כמו אור קשתי והמחויבות שלו לצדק חברתי.

  ספיר סבח היא לא "קורבן"; היא אדם דעתן בן 17 פלוס שנקט יוזמה עצמאית וכתב מכתב שאף אחד לא הכריח אותו. תקשיב לראיון איתה ותגיד לי אם ככה נשמע קורבן; אני שומע בקולה את ישראל הזחוחה והכוחנית. אני מקווה שאתה לא רומז שנשים מזרחיות הן קורבן בהגדרה. אם סבח קורבן, גם פלג ורני רהב קורבנות של אותה מערכת, שפשוט היה לה יותר זמן לעבוד עליהם. אי אפשר לדבר על קורבנות ולצפות לאחריות מוסרית בנשימה אחת. הקורבן הברור כאן הוא אדם ורטה; סבח היא חלק מן המנגנון שצריך להתנגד אליו.

  פשעי מלחמה: הכל נכון. מקווה שלחצת על הקישור האחרון.

 9. אלמוג לוין / ינו 22 2014 11:45

  ידוע הרי, שאם אומרים "נקודה" בסוף משפט, זה הופך אותו לנכון באופן אבטומטי.

 10. Menny Aviv / ינו 22 2014 12:14

  צה"ל הוא צבא בלתי מוסרי נקודה הוא אירגון פוליטי שעוסק במלאכת היומיום של דיכוי אוכלוסיה סימן קריאה הדיכוי הוא מכוון ובעל תכלית פוליטית פסיק היינו נקודתיים להשתלט על כמה שיותר אדמות ולמנוע כל אפשרות של פתרון מדיני עתידי נקודה הקשר בין צה"ל לבין פתח מרכאות ביטחון סגור מרכאות הוא מקרי בהחלט נקודה

  פתח סוגריים לפתע נזכרתי שצה"ל הוא מעל הוויכוח פסיק אז החלטתי להתנער מיד מדברי הבלע שזה עתה הבעתי נקודה עם כל תלמידי ישראל ומוריו הסליחה סגור סוגריים

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) / ינו 22 2014 13:12

  הניקוד יביא אותנו לפי פחת. מוות לניקוד. מוותלרווחביןמיליםואוליאפילולאותיותסופיות

 12. nina ramon / ינו 22 2014 14:12

  חכו לסימן הקריאה ! הוא או-טו-טו כבר כאן …

 13. חני שטרנברג / ינו 22 2014 14:24

  במקרה הזה נראה לי הכי מתאים נקודתיים וחצי סוגריים שזה יוצא ככה 🙂 וזה בשבילך, כמובן, עידן, ואפשר גם נקודתיים מקף וחצי סוגריים שזה גם יוצא ככה 🙂

 14. דרור BDS / ינו 22 2014 14:39

  התנצלות – סליחה, לא גניבה של הכותרת אלא סתם עיוות של הדברים. ממילא העורך הוא זה שבוחר את הכותרת.

  הבהרה – לא כניסה ולא בטיח. ביקורת לגיטימית על תוכן הידיעה. אכן אור קשתי הוא אחד מהעיתונאים האחרונים שעוד יש להם מצפון, אבל זה בגלל שתהל פרוש, כמו גם עפרי אילני, גל כץ, יותם פלדמן, אורי בלאו, רותי סיני ואחרים בעלי מצפון כבר לא נמנים עם עיתונאי הארץ. אל תמהר להגן על עיתון הארץ, הוא לא ראוי לכך.

  שאלה במבוא להסתברות ולסטטיסטיקה, שנה א', תרגיל מס' 1 (מתרגל: ג'מאל זחאלקה): "שני תלמידי אורט גרינברג בקריית טבעון, ספיר סבח ואורי לבקוביץ', התראיינו לתוכניתו של הני זובידה. ספיר סבח אמרה מוות לערבים ואילו אורי לבקוביץ אמר הבאנו שלום עליכם. ספיר סבח תתגייס לצבא הציוני ותעשה מה שתעשה ואילו לבקוביץ – כך לטענתו – מתכוון ורוצה ללכת ליחידה הכי קרבית והכי מובחרת ולתרום הכי הרבה וכו' וכו'. למי משני התלמידים יש סיכוי גדול יותר לרצוח ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית"?

  דעה: "הדיכוי לו נתונות קבוצות מוחלשות בחברה הישראלית הוא לא רק חברתי-כלכלי, מעמדי או אתנו-גזעני. אני סבורה כי הפשע המרכזי הוא הפיכתנו לשותפים במפעל קולוניאלי בלא שנהיה מודעים למלוא משמעות הדבר: ביצירת הצבא כמסלול של מוביליות חברתית עבור שכבות מוחלשות, בסוציאליזציה אולטרה-לאומנית במערכת החינוך ובאולפנים למהגרים, בטפטוף שנאה גזענית באמצעות כלי התקשורת המרכזיים וה"סקטוריאלים", בשיגור משפחות "עולים" לגור בהתנחלויות מבלי כמובן לציין שההתנחלויות הן פשע על פי החוק הבינלאומי, וכן הלאה. להרעיל את המשפחות והקהילות שלנו בשנאה, גזענות ולאומנות, להפוך אותנו ו/או הקרובים לנו לשותפים לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, חמורים לא פחות בעיניי מפגיעה שיטתית בזכויות עובדים וקיצוץ מתמשך בקצבאות".
  אינה מיכאלי – להזיז את השמאל הלבן הצדה, העוקץ.
  אני לא רומז שנשים מזרחיות הן קרבן בהגדרה. אני אומר זאת במפורש.

  כתב אישום בהאג: אורי לבקוביץ הוא לא "קורבן"; הוא אדם דעתן בן 17 פלוס שנקט יוזמה עצמאית והתגייס לסיירת שקד/אגוז/דובדבן/אחר למרות שאף אחד לא הכריח אותו. אני שומע בקולו את מדינת אשכנז הזחוחה והכוחנית.

  אלטרנטיבה: אולי אי אפשר לדבר על קורבנות ולצפות לאחריות מוסרית בנשימה אחת, אבל אפשר לכתוב שירים על כך:

  מכתב לנער מהפריפריה/ שלומי חתוכה
  אַל תִּתְגַּיֵּס
  זֶה הַמֶּרֶד

  גַּם כָּכָה
  לֹא תַּשִּׂיג דָּבָר
  כָּל הַהַבְטָחוֹת
  שְׁמוּרוֹת לַלְּבָנִים
  וְכָל הַהֲנָחוֹת
  מֻבְטָחוֹת לְיַלְדֵיהֶם
  וְגַם כָּכָה הַזְּכֻיּוֹת
  שְׁקוּלוֹת פָּחוֹת מִן הַדְּמָעוֹת
  שֶׁל אִמְּךָ
  אוֹ שֶׁל אִמּוֹ

  מָה אַתָּה צָרִיךְ
  שֶׁיָּדֶיךָ יִתְרַגְּלוּ אֶל הַמַּתֶּכֶת
  וְעֵינֶיךָ לְהַבִּיט אֶל יְדִידִים
  דֶּרֶךְ הַכַּוֶּנֶת
  וְלָמָּה לְךָ לִשְׁמֹעַ
  נְבִיחוֹת שֶׁל מְפַקְּדִים
  עָדִיף לְךָ
  הַצְהָרוֹת אַהֲבָה
  שֶׁל נַעֲרָה

  גַּשׁ אֶל הַקַּבָּ"ן
  סַפֵּר לוֹ
  עַל חֲלוֹמוֹתֶיךָ:
  הוּא יַחְשֹׁב אוֹתְךָ לִמְטֹרָף;
  לֵךְ אֶל הָרוֹפֵא
  שְׁאַל אוֹתוֹ
  מַדּוּעַ מְוַדְּאִים שֶׁאַתָּה בָּרִיא
  רַק לִפְנֵי
  שֶׁשּׁוֹלְחִים אוֹתְךָ לָמוּת

  קַח אֶת שְׁלֹשׁ הַשָּׁנִים הַלָּלוּ
  הַעֲנֵק אוֹתָן לַלֵּב
  שֶׁטַח
  אֵשׁ טוֹבָה
  זֶה הַמָּקוֹם
  הַמְּטַשְׁטֵשׁ אֶת הַגְּבוּלוֹת

  אוֹ לְפָחוֹת
  הַעֲנֵק אוֹתָן לַשֵּׂכֶל
  קַח אֶת שְׁלֹשׁ הַשָּׁנִים לַחְשֹׁב
  לַחְקֹר
  לָדַעַת
  שֶׁהֲרֵי גַּם אִם תְּבַקֵּשׁ לְהִלָּחֵם וְלַהֲרֹג
  הֲרֵי קֹדֶם עָלֶיךָ לְגַלּוֹת
  מִיהוּ בְּדִיּוּק
  הָאוֹיֵב שֶׁלְּךָ.

 15. עידן לנדו / ינו 22 2014 14:48

  דרור, מזל גדול שהמאבק המזרחי/פמיניסטי לא נתון בידיך, אחרת הוא היה אבוד מראש. מי שהוא קורבן בהגדרה לעולם לא ייחלץ מההגדרה. אין הבדל גדול בינך לבין "מדינת אשכנז" – כולכם שמים גדרות בפני מי שרוצה להפיל אותן.

  אני מבקש לרדת מהספין המופרך הזה של ספיר/לבקוביץ' ולחזור לקורבן האמיתי כאן – אדם ורטה, חופש הביטוי וזכותם של תלמידי ישראל לחשוב בלי שמטיחים בפניהם נקודות.

  (הנה אני עומד להשתיק אותך, וזה ברור, כי אני חלק ממדינת אשכנז. אותי להאג)

 16. tsoof / ינו 22 2014 15:23

  פוסט נהדר.

 17. נטליה / ינו 22 2014 16:33

  יופי דרור, איינת אותה, נטלת ממנה את הדבר הכי חשוב שיש לה, ולכולנו, את התודעה שלה. הכפפת אותה, לכדי דגימה למאגר הסטטיסטי שלך. מה ההבדל בינך לבין אלו שמצקצקים מול סרטוני הזוועה מהשטחים "למה הם לא מראים מה שהיה שם קודם?". אתה תגיד את זה כל הזמן – "קודם דיכאו אותם כלכלית ותרבותית". אבל הקלף הזה הוא כל כך שדוף כשמחילים אותו על מקרים ספציפיים. הוא עובד אולי סטטיסטית, אולי. יש לך גישה לחשבונות הבנק שלה? לחוויות של משפחתה? חשבת אולי, לרגע, שיש לה תודעה שדומה לך? שיש לך יכולת כמוך לכתוב טוקבקים בפייסבוק ובאתרים אחרים? אתה רואה אותה מבעד לצעיפי האידיאולוגיה שלך? אתה מסוגל לשפוט אותה בלי לזכות אותה כל הזמן בדיעבד? אתה מסוגל להבין שהיא כותבת מה שעובר לה בראש, ולא מה שאתה החלטת שהעבירו לה בראש? אולי אתה צודק, אולי, ואולי לא. עד שתינתן לך גישה לנבכי תודעתה, אנא ממך, היצמד למה שידוע לנו. הרי הקלף הזה, "להראות מה שהיה שם קודם", הוא הקלף הכי אשכנזי שיש ("התשובה: שואה"). אין עליו. זה הג'וקר האולטימטיבי. והנה, אתה שולף אותו כאן ומבסס עליו הרים וגבעות.

 18. מרב / ינו 22 2014 17:05

  מתחשק לעשות מעשה דרור BDS לאיש הקרוי דרור BDS:

  "הסירוב לקבל את האפשרות שסבח עצמה היא סובייקט פוליטי בעלת עמדה כלשהי ביחס למה שמתרחש בכיתה, בן אדם השואף לשנות את מצבו ובעל יוזמה ויכולת פעולה, הוא דוגמה נוספת להכחשת היותה בעלת תכונות אנושיות בסיסיות… אם היא מזרחית, אנו מצפים ממנה להיות קורבן פסיבי וחסר יכולת לפעולה יזומה, שלא לדבר על יכולת ביטוי פוליטי."

  ע"ע "מי עומד מאחורי מחאת הפליטים", יונתן ברמן: http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2212806

  (בהחלפת "מבקש מקלט" ב"סבח" ו"פליט" ב"מזרחית").

 19. דרור BDS / ינו 22 2014 19:07

  לא נכון.
  לא איינתי אותה, לא נטלתי ממנה את התודעה שלה, לא הכפפתי אותה לכדי דגימה למאגר הסטטיסטי שלי (אשר אני מכחיש את קיומו), ציינתי כי רצף המילים "ספיר וצבי, צבי וספיר, צביספיר, ספירצבי" אינו משקף נכונה לדעתי את יחסי הכוחות בין שני אנשים שונים. הראשון, אדם מבוגר בעל דעה מגובשת אשר דברי הבלע שלו הינם חלק ממערכת הסתה משומנת היטב בדמם של ילדים פלסטינים (ראי תהל פרוש). השנייה, בחורה נערה בת 17, דעתנית , המושפעת (איך אפשר שלא להיות מושפע?) ממש כמו חבריה לכיתה כולל אורי לבקוביץ וכמו הרוב המכריע של אזרחי המדינה הציונית, מדברי ההסתה של התקשורת הציונית.

  ע"פ מוריי ורביי, מורותיי ורבניותיי, הדוגלים והדוגלות בפוליטיקת הזהויות וכל הבולשיט הזה של הדיכוי המזרחי, קיימת זהות היברידית, ממוקפת, בה אפשר להיות גם יהודי, גם ערבי וגם מזרחי, אם רק ממקפים את אוסף הזהויות ומחברים אותה לזהות אחת (למשל יהודי-ערבי ולהבדיל צבי-ספיר וכו'). המשורר הדגול שלומי חתוכה המציא זהות היברידית נוספת: קרבן-אדם דעתן בן 17 פלוס שנקט יוזמה עצמאית. ישנם כאלו החולקים על היחס (החלק היחסי) בין מרכיבי הזהות הזו ויש כאלו המכחישים את קיומה.

  מכאן ועד איון ונטילת תודעה המרחק הוא רב. זה כמו להשוות חלילה בין לנדו – אחד החולקים – לבין משה גרנות ימ"ש וממשיך דרכו אורי משגב ("הטרור של מקצועני ההתפלשות העדתית") המכחישים את קיומה.
  יש לי חילוקי דעות עם עידן לנדו. דעותינו זהות בכל הנוגע לארכי פושע המלחמה אהוד ברק, למסית והמדיח צבי פלג, למסיתה והמדיחה רונית תירוש (קדימה\התנועה), לאדם וורטה, לאור קשתי, אם יורשה לי להמר גם לזחאלקה ואם יורשה לי להכפיל את ההימור גם לאורי לבקוביץ. דעותינו שונות בכל הנוגע לספיר סבח.

  אין לי חילוקי דעות עם אורי משגב. מדובר בציוני קיצוני אשר עצם קיומם של חילוקי דעות כמוה כהכרה בלגיטימיות של דעותיו. לאורי משגב אין דעה. הוא דוגמה מובהקת לזהות ההיברידית קרבן-מסית. עד כמה הוא קרבן ועד כמה הוא מסית? על כך אפשר להתווכח. נסתפק בx כלשהו בין 0 ל1, בין ילד פלסטיני שנרצח לצלילי מוסיקה קלאסית לבין רוצח הילדים לצלילי מוסיקה קלאסית.

  אם רוצים להעריך את אותו x עבור ספיר סבח צריך להמשיך לשנה ב' וללמוד הסקה סטטיסטית. לאחר שעברנו כולנו (אני, את ועידן לנדו) בהצלחה את לימודי שנה א' קיבלנו מרצה קצת פחות נחמדה. http://www.haokets.org/2012/03/13/%D7%91%D7%9E%D7%A7%D7%95%D7%9D-%D7%90%D7%97%D7%A8-%D7%AA%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%94-%D7%90%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%A9%D7%9E%D7%99/
  מה היה קודם? זהו לא קלף אשכנזי. האשכנזים לא רוצים שתדעי מה היה כאן קודם. מה היה קודם, לפני ש"הם", הערבים, ירו קסאמים? מה היה פה לפני 48? מה אירע, התרחש בלשונם של האשכנזים, בשנות ה50?

  כן, אני מסוגל לשפוט אותה על סמך מעשיה ודעותיה. אבל לשם כך יש גם לשמוע את הצד שלה, ולהבין מה אירע, התרחש בלשונם של המכחישים את שאירע, ולא למהר ולחרוץ דין ולהשוותה עם הגרועים שבאויבינו. משום מה מתחשק לי לשפוט דווקא את אורי לבקוביץ, ודווקא בהאג.

 20. radicalcommie / ינו 22 2014 21:12

  מה אתה רוצה? צה"ל הוא הרי הצבא הכי מוסרי, (במדינת ישראל). נקודה.
  והוא כידוע לעולם לא הורג ילדות פלסטיניות בנות 3, לעולם לא דורש תוספת תקציב, קציניו לעולם לא הולכים למועדוני חשפנות, וכו וכו וכו
  רגע… לא ככה?

 21. נטליה / ינו 23 2014 13:30

  דרור, אני מסכימה עם כל מה שכתבת בתגובה האחרונה. בתגובתך הקודמת, לעומת זאת, כתבת: "אני לא רומז שנשים מזרחיות הן קרבן בהגדרה. אני אומר זאת במפורש." המילה "בהגדרה" רומזת שהמקום שממנו ספיר מדברת הוא מקום הקרבנות בלבד, והיא זאת שגרמה לי לחשוב שאיינת אותה. כנראה לא הבנתי נכון.

 22. קורינה הסופרת / ינו 28 2014 12:16

  שלוש נקודות זה הכי סימבולי, לגנדארי, משת”פי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: