דילוג לתוכן
2 באוגוסט 2010 / עידן לנדו

מהר, תתחברו למקס בלומנטל

אין לי מושג מתי מקס בלומנטל יתייאש או ישתעמם ויחליט לעזוב את ישראל. עד שזה יקרה, תעשו לעצמכם טובה ותירשמו לבלוג שלו.

בלומנטל הוא עיתונאי-חוקר עצמאי שכותב עבור ה"ניישן", ניו-יורק טיימס, לוס אנג'לס טיימס, מגזין "סאלון" ועוד'. את פרסומו קנה בזכות ספר שכתב על הימין הנוצרי המוטרף באמריקה. הוא צעיר, אנרגטי, חריף, ועושה מה שפחות ופחות עיתונאים בימינו טורחים לעשות: הולך לשטח. לעתים קרובות הוא גם מצלם בוידאו את מה שרואות עיניו. כשהוא חוזר הביתה, הוא לא רק שולח את הכתבה לעיתון שמימן אותה, אלא גם מעלה אותה לבלוג שלו.

למה אני מספר לכם את זה? כי לפני כמה חודשים – מעקב בהסטוריה של הבלוג שלו מעלה שמדובר כנראה במרץ 2010 – בלומנטל התחיל לדווח מישראל. הכתבות הראשונות עדיין היו בנוסח של "כתב זר מדווח לעולם על המתרחש במקום המוזר והמסוכסך ששמו ישראל". הרבה ציטוטים מבכירים בפוליטיקה, מעקב אחרי ארגונים יהודיים ופעילותם בארץ, וכיוב'. הכל אומנם מזווית ביקורתית, אבל לא דברים שהיו חדשים לצרכן החדשות הישראלי.

אבל די מהר בלומנטל התחיל להתרשת ולהבין טוב יותר איפה הוא נמצא ומה זועק בהיעדרו מהדיווחים מישראל. נקודת המפנה היתה ככל הנראה המשט הטורקי; במהלך יוני ניתח בלומנטל בדקדקנות את העדויות והדיווחים שזרמו מכל הצדדים והראה כיצד צה"ל מכר לציבור בארץ ובעולם תמונה שקרית של מהלך האירועים על סיפון ה"מאבי מרמרה". לטובת קוראי העברית, הוא גם סיכם אצל ולווט אנדרגראונד את פועלה המביש של התקשורת המשת"פית המקומית בסיקור המשט.

למרבה המזל, בלומנטל לא מקבל משכורת מאדלסון או ממוזס, ולא צריך להתחנף למגיבי רשת שקצף פטריוטי מבעבע מפיהם. על כן הוא ממשיך לסקר, ביושר ובאומץ גדלים והולכים, את פינותיה האפלות של ישראל. מבחינת תחומי הכיסוי שלו, הוא פועל בוואקום; כמעט שאין יותר עיתונאים ישראליים שמגיעים לאן שהוא מגיע ומסקרים את מה שהוא מסקר. על כן הוא הפך מקור מידע חשוב גם לאזרחים ישראלים החפצים לדעת מה עושה ממשלתם בשמם, מאחורי גבם, ובחסות השתיקה הנוחה כל כך של כלי התקשורת המקומיים.

שתי הכתבות האחרונות שעלו בבלוג שלו היו ראויות לכותרות בעמודים ראשונים בכל עיתון רציני בארץ – אם היה כזה. לפני שבוע כתב בלומנטל על הדו"ח השני שהגיש צה"ל לאו"ם בנושא תחקירי "עופרת יצוקה". הדו"ח הזה זכה לסיקור שטחי להחריד בישראל, אף על פי שמדובר במסמך מדהים למדי: עולה ממנו שדיווחים רבים בזמן המלחמה ואחריה, של הפלסטינים ושל ארגוני זכויות אדם, על פגיעה בלתי חוקית באזרחים בעזה – היו נכונים. צה"ל חוזר בו מן ההכחשות הגורפות בנוגע לאחריותו להרג הבלתי מידתי במבצע, ומאשר – בפועל אם גם לא במוצהר – לא מעט ממסקנות ועדת גולדסטון. ההוא, האנטישמי.

בניגוד לעמיתיו הישראלים, בלומנטל ממש קרא את הדו"ח. למרות שהדו"ח פורסם גם בעברית (בניגוד למה שסברתי בתחילה), לא הופיעו בעיתונות הישראלית דיווחים מפורטים ממנו; ובעיקר, אף עיתונאי לא טרח להשוות את גירסאות צה"ל כיום עם הגירסאות שדוקלמו במהלך המבצע ובחודשים שאחריו. יש כאן מעין שיתוף פעולה דו-צדדי: התקשורת מניחה שהציבור לא מעוניין ממש לדעת את האמת על אירועי "עופרת יצוקה" – מספיקה לו המנטרה של "הצבא המוסרי בעולם" – ולכן אין טעם ליידע אותו מי בדיוק ירה זרחן על מתקן של אונר"א ולמה, מי הפגיז בפגזי פלאשט, מי השתמש בילדים פלסטיניים כמגן אנושי, ועוד. מדובר בטרדות של הגויים, לא שלנו. מצד שני, הציבור האדיש שמח להישאר בבורותו. נראה שהדבר היחידי שיוציא אותו מאדישותו הוא איום ממשי עליה – בדמות דיווחי אמת.

אבל מי שרצה לקרוא, וגם להבין מה הוא קורא, יכול היה לקבל את זה מבלומנטל.

בדיווח שני, משלשום, מספר בלומנטל על דברים שגילה משיחות עם תושבי הכפר הבדואי אל-עראקיב, שכוחות הבטחון החריבו עד היסוד לפני שבוע כחלק ממדיניות הקבע של התנכלות ונישול הבדואים בנגב (עדכון טרי: בניית הכפר מחדש כבר החלה).  מסתבר של-1,300 השוטרים ואנשי היס"מ שביצעו ואיבטחו את מבצע ההרס הזה, התלוו כמה עשרות בני נוער; תלמידי תיכון מתנדבים במשמר האזרחי. לא, לא מדובר בדמיון בדואי, יש אפילו תמונות.


Photo by Ata Abu Madyam of Arab Negev News


החבר'ה האלה יושבים להם בנוחות על רהיטים שהם עצמם הוציאו, לפני דקות ספורות, מבתי הבדואים. לפי עדויות התושבים, התיכוניסטים לא הסתפקו בפינוי רהיטים, אלא גם ניפצו שמשות ומראות, השחיתו תמונות, ולקינוח – קראו קריאות התלהבות ועידוד בשעה שהבולדוזרים עלו על הפחונים וריסקו אותם. סוג של הכשרה מוקדמת למשימות שיעמדו בפניהם בצבא.

כך זה עובד: בעזה הפעילה ישראל נערים פלסטיניים כמגנים אנושיים, בנגב היא מפעילה נערים יהודיים כמחריבים אנושיים. העיקר שאין כאן אפליה; יהודים או ערבים, בילדים צריך להשתמש.

יחשוב כל אחד לעצמו מה המסר החינוכי שטמון בגיוס תלמידי תיכון – על פי הדיווח, מדובר בכמה אוטובוסים מלאים – למשימה כזו. ועוד יחשוב כל אחד, למה לעזאזל ישראלים צריכים להרחיק לכת ולקרוא באנגלית, אצל עיתונאי אמריקאי, שהילדים שלהם הרסו אתמול כפר בדואי, והיה להם ממש סבבה.

68 תגובות

להגיב
 1. מירי / אוג 2 2010 09:49

  תודה

 2. דובי / אוג 2 2010 10:08

  זה לא נכון שהדו"ח פורסם באנגלית בלבד. הנה הקישור מתוך אתר משרד החוץ:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל FinalReportheb_FINAL.pdf

  (את הקישור אפשר למצוא כאן: http://www.mfa.gov.il/MFAHeb/Israel_Policy/Gaza_Operation_Investigations_Second_Update_190710.htm?WBCMODE=Pr )

 3. נוני טל / אוג 2 2010 10:15

  תודה. אכן חשוב. נרשמתי.

 4. עידן לנדו / אוג 2 2010 10:29

  דובי,

  לא ידעתי, תודה. עידכנתי את הקישור ואת הטקסט בהתאם. אם כך החטא העיקרי כאן הוא של התקשורת.

 5. מתי קרוין / אוג 2 2010 10:54

  נרשמתי

 6. שביט / אוג 2 2010 11:46

  האם העתונאי הנכבד יכול גם לדווח מיו"ש או מעזה באופן חופשי ודמוקרטי?
  האם הוא מדווח על רציחות על רקע של כבוד המשפחה?
  מה בקשר לבדואים שמבריחים סמים?
  והומואים ברש"פ?
  קל לתקוף ולהמיץ את ישראל כי היא דמוקרטיה
  אבל אני שמחה לחיות בדמוקרטיה ולא תחת משטר מוסלמי

 7. עידן לנדו / אוג 2 2010 12:02

  שביט,

  אני מבין שאת מסכימה עם תוכן הדיווחים של בלומנטל, כיוון שלא הגבת עליהם ולו במילה אחת. תודה, ותפיצי הלאה.

  העיתונאי הנכבד מדווח על העוולות שהממשלה שלך עושה, והגיע הזמן שתקחי אחריות על הממשלה שלך במקום לקטר על כמה שכל שאר העולם לא בסדר. אותי מעניין הרבה יותר לשמוע על פשעים שנעשים בשמי, בכספי משלם המסים שלי, בידי אנשים שאני בחרתי לשלטון, מאשר על פשעים שאין לי שום זיקת אחריות אליהם. אם נורא מעניין אותך מה קורה להומואים בעזה, תעשי חיפוש ברשת, בטוח יש להם פורום. הבעיה שלא זה מעניין אותך וגם לא הפשעים של ישראל; למעשה את מעדיפה להסיט את הדיון להומואים בעזה כדי שלא תיאלצי לשמוע על הפשעים של ישראל. לכן התגובה שלך (כמו בפוסט הקודם) מתעלמת לחלוטין מתוכן הדיווח.

  להבא, תגובות לא ענייניות כאלה פשוט יימחקו. כאן זה לא ynet, תתאמצי קצת יותר.

 8. אלעד דקר / אוג 2 2010 12:26

  וגם כדי לכם לקרוא בבלוג את הפוסט:
  "Birthright Israel’s Hill of Shame"

 9. Shunra / אוג 2 2010 12:58

  לא ברור לי אם אלה מתנדבי המשמר האזרחי או עובדים של "רשת ביטחון", שהיא חברת כ"א הפועלת בנושאי ביטחון/ניקיון.

 10. סבן / אוג 2 2010 13:07

  אפשר להגיד את מה ששביט אומרת בצורה קצת שונה:
  יש איזה סוג של צביעות מצד שמאל שבו מאשימים את ישראל שהיא עושה פשעים והיא לא דמוקרטית ואף פעם אין מעט ביקורת על הערבים שמסביב
  גם העיתונאים עושים עבודה קלה כי בישראל הדמוקרטית אף אחד לא מפריע להם לעבוד אבל כמובן שלא נראה אותם בעזה מספרים על הפשעים של החמאס.
  פרופורציות אין פה.

 11. מירי / אוג 2 2010 13:08

  אם שונרא צודק, מרתקת עד צמרמורת הקירבה החדשה בין "בטחון" לבין "נקיון".

 12. עידן לנדו / אוג 2 2010 13:15

  סבן: אפשר להגיד את מה שאמרתי לשביט בצורה קצת שונה: תגיב לתוכן הפוסט או שלא תגיב.

 13. עידן לנדו / אוג 2 2010 13:19

  שונרא/מירי: גם אני תמהתי למראה האפודים האלה. בלומנטל כתב שמדובר במשמר אזרחי, אבל כנראה ששונרא צודק. אז אכן יש חברה כזאת, ויש לה גם אתר: http://www.reshetbitahon.co.il/services2.php.

  וכך מוגדרים שירותי האבטחה שמספקת החברה:

  – אבטחת מתקנים ממשלתים,עירוניים ופרטיים
  – אבטחת מוסדות חינוך
  – אבטחת אירועים המוניים ופרטיים
  – אבטחת טיולים בכל חלקי הארץ כולל חובשים מוסמכים
  – אבטחה באמצעות ניידות מאובזרות, כולל רכבי שטח
  – שמירת יום ולילה במתקנים ברחבי הארץ
  – בודקים ביטחוניים ברשתות שיווק וקניונים
  – פקידי קבלה בבנייני משרדים ותחנות שירות

  קראתי כמה פעמים ולא מצאתי שם "סיוע בהרס בתים" או "שמחה לאידם של חסרי בית". מישהו במחלקת יחסי הציבור שם התרשל.

 14. Shunra / אוג 2 2010 13:23

  מצאתי גם אזכורי שם פרוייקט בשם "רשת ביטחון" שנועד למניעת התאבדויות אצל בני נוער יוצאי אתיופיה. לפי התמונות הייתי מנחשת שלא בזה במדובר.

  ואם אפשר – שונרא צודקת (במקרה הטוב) או טועה (כשהיא טועה). מיאו!

 15. מירי / אוג 2 2010 13:30

  יש כאן המון שאלות מעניינות. מי שכר אותם? היה מכרז? האם אכן לא קיבלו תמורה עבור פעילותם או שעובדי החברה נשאלו מי מוכן לצאת למשימה מהסוג הזה, והותירו בידם את חופש הבחירה, ולפיכך כל מי שהצטרף הוא בבחינת מתנדב מרצונו החופשי גם אם הוא מקבל על כך תשלום.

 16. קובי / אוג 2 2010 13:47

  רגע אחד, בתור עיתונאי למופת שהוא, לבדוק שאת הכיתוב ( בעברית, נכון, קצת בעייתי ) הוא לא בדק. אבל הוא החליט שהם בני נוער מתנדבי המשמר האזרחי ( כן בטח, עוד יש דבר כזה? ).

  זה די מצחיק.

 17. עידן לנדו / אוג 2 2010 13:48

  שונרא: מתנצל, כנראה שהולכתי שולל על ידי השורה הידועה "ואתא שונרא".

  מירי: מיליון שאלות מעניינות כאן. כל נושא ההפרטה של שירותי הבטחון ראוי לתחקיר נפרד. כאן זה מצטלב עם שאלות קשות של ריבונות מול ציות אצל בני נוער, שכל מערכת חינוך מתמודדת איתן. אני מקווה להתפנות יום אחד לעסוק בזה, אלא אם כן תקדימי אותי…

 18. עידן לנדו / אוג 2 2010 13:56

  קובי,

  כן, יש כזה דבר בני נוער מתנדבים למשמר האזרחי: http://www.police.gov.il/mehozot/agafKehila/HitnadvitMishez/Pages/noarmitnadev.aspx

  וזה שאתה לא בודק זה לא מצחיק.

  האפשרות ששכירים של חברה פרטית עוסקים בהרס בתים בישראל הרבה יותר מדאיגה מהאפשרות שזה המשמר האזרחי, גוף ממשלתי שעוד אמור להיות לאזרחים פיקוח עליו. ובטח שזה יותר מדאיג מהטעות של בלומנטל – אלא אם כן אתה גם מאלה שמתעקשים להסיט את הדיון.

 19. אבודים בזרם / אוג 2 2010 16:15

  אכן חברה פרטית ששוכרת בני תיכון בחופש לפינוי בתים וסיוע בהריסתם וללא כל פיקוח היא נושא מטריד מאוד
  האם משרד התעסוקה הממשלתי אכן מאשר להעסיק בני נוער בעבודות כאלו?
  האם מישהו שם ער לאפקט שיש לזה על בני נוער…
  אבל עיקר הדיון הוא מדוע בלל מדינת ישראל ממהרת להרוס לפני שהושלם הדיון המשפטי?
  האם יש כאן ענין פוליטי?

 20. yossidavid / אוג 2 2010 16:20

  בהחלט מומלץ, ראוי ומכובד.

 21. liorgimel / אוג 2 2010 23:34

  לפי עמית רמון, שנכח בעת ההריסה, אכן מדובר בסבלים ולא במשמר אזרחי:
  http://www.tarabut.info/he/articles/article/destruction-in-al-arakib/

 22. חיים ו. / אוג 2 2010 23:40

  הכצעקתה? לא ממש.
  קראתי את הדווח של בלומנטל ואז את הדו"ח ה"מדהים" והדבר היחיד שהדהים אותי היא הבנאליות המשמימה שלהם. כנראה שצריך להסביר לאקטיביסטים מה זו מלחמה, או לשלוח אותם לעיראק ואפגניסטן או צ'צניה (לא לאפריקה, זה יזעזע להם את אמות הסיפים וכל היכולת לבקר את הציונים תלך לעזה המטאפורית) בכדי שיבינו על מה מדובר.

  הדו"ח של צה"ל מונה ליקויים, פגיעות מיותרות וטעויות בשיקול הדעת או בביצוע של פעולות בזמן – מ ל ח מ ה. זה חשוב לבדוק, לבקר ולברר על מנת ללמוד ולהשתפר (כל זה בהנחה שתהיה עד מלחמה בה השיפורים יבואו לביטוי) זו עבודתו של צבא ולגולדסטון אין שום קשר לכך, יש כאלו דוחות אחרי כל מלחמה, או ועדת חקירה, או שניהם.

  כמות הליקויים אגב, נמוכה מאד יחסית, מהות הליקויים די מינורית בהקשר המלחמתי ובכל שבוע של הצבא האמריקאי בעיראק או אפגניסטאן יש יותר ליקויים, יותר חמורים באופן מהותי ובוודאי קטלניים יותר. אולי טוב יעשה בלומנטל ויקשיב לך עידן וילך לברר וללמוד על פשעים שנעשים בשמו ובשם מדינתו.

  בקיצור, צביעות בכמויות, חוסר הבנה טוטאלי של עימות מזויין, התנאים השוררים בו וערפל הקרב ועד קצת צדקנות. ההמלצות שלך בדרך כלל יותר טובות.

  מעניין שמכל העיתונאים שאפשר לצטט בחר בלומנטל לצטט את שלח, גדול צקצקני ישראל וכנראה האיש הכי ריקני והכי מלא בעצמו ביקום, מצא מין את מינו.

 23. חיים ו. / אוג 2 2010 23:43

  ועד דבר,
  שבלומנטל מגדיר פצצות זרחן כ"נשק כימי", זה או שקר או טמטום תבחרו אתם.

 24. דודו פלמה / אוג 3 2010 01:30

  היי עידן, אילמלא היית קיים ברשת היה צריך להמציא אותך. אני כבר מפיץ את הרעל השמאלני הזה שנועד כמו חיסון טוב להציל את הדמוקרטיה הישראלית המקרטעת אל התהום.

 25. א / אוג 3 2010 03:37

  עזבו את גולדסטון ועזבו את בלומנטל.

  זה לא פוליטיקה – זה חתיכת דגל שחור בגודל הדגלים של אוהדי ביתר בטדי.

  צריך מישהו מהמערכת הפוליטית לתת שאילתה בצינורות הפורמליים ביותר – זה ממש לא צחוק.

  למי פונים? – אני רוצה לשמוע תשובה מהרשויות איך קורה דבר כזה!?! אולי בהתנתקות היו שולחים את צופי רמת גן לסייע למפנים (ברגישות ונחישות כמובן). או לשלוח לפיזור הפגנות של חרדים איזה חברת עבודות עפר אחמד ובניו שיעזרו להזיז את המפגינים (מה שקרה פה לא פחות מופרך)

  בהול.

 26. yossidavid / אוג 3 2010 04:18

  חיים ו.
  בחוק הבינלאומי והישראלי, פצצות זרחן מוגדרות נשק כימי.

 27. שוֹעִי / אוג 3 2010 05:12

  מגרשים ילדים, הורסים בתים, מפציצים אזרחים.
  אין מה לומר,
  אולי: "טבעו בארץ שעריה"
  וכמה פסוקים הבאים מסביב.

 28. מישי / אוג 3 2010 05:18

  עוד מקור להצליב לגבי האוטובוסים:

  Witnesses told CNN that the Israeli forces arrived at the village accompanied by busloads of civilians who cheered as the dwellings were demolished. They said armed police deployed with tear gas, water cannon, two helicopters and bulldozers.

  http://edition.cnn.com/2010/WORLD/meast/07/27/israel.bedouins.demolitions/index.html?hpt=T2#fbid=Z2ozbsFDYgK

 29. דימפם / אוג 3 2010 06:06

  עידן

  העלאת שוב את המשט, ולכן אשאל שוב (בתקווה לקבל תשובה הפעם) – האם אתה עומד מאחורי הגדרתך את פעולת החיילים כ"טבח". (ושוב אמליץ לך לרענן את זכרונך במילון בקשר להגדרת המילה "טבח" לפני שאתה עונה). אם אינך עומד עוד מאחורי הפוסט החפוז ההוא – האם תתנצל, ובפני מי? 

 30. עידן לנדו / אוג 3 2010 07:37

  חיים ו.: תראה, כבר הבנתי (ונדמה לי שגם מגיבים קבועים אחרים הבינו) שאתה לא מתרגש מהרג חפים מפשע. אתה מזמר לעצמך השכם והערב "זה מלחמה, זה מלחמה", וסבבה לך. אבל לא כולם כמוך, היית מאמין; יש אנשים שכשהם רואים צבא מודרני כולא אוכלוסיה אזרחית בין גדרות ואז מפציץ אותה מן האוויר, הם לא קוראים לזה "מלחמה". הם קוראים לזה "פשעים". ברור לי שהמרחק בין האדישות שבה אתה מתייחס לאירועים האלה לבין הזעם שהם מעוררים בי ובאחרים הוא כל כך תהומי – שאין טעם להתווכח. נשאר רק לתמוה למה אתה ממשיך להיכנס לבלוג שמטריד את העולם עם זוטות כמו "פגיעות מיותרות", "טעויות בשיקול דעת", וכיוצא בזה. כאלה אנחנו, נטפלים לזוטות. אולי תניח לנו להתפלש באיוולתנו?

  דימפם: כמובן שפעולת צה"ל על המרמרה הסתיימה בטבח. זאת לא היתה הכוונה הראשונית, אבל פתיחה באש היתה תרחיש שנלקח בחשבון, ואפילו הוגדר כהכרחי, בתרחיש מסוים. זה הכישלון הערכי החמור (אפילו עמי איילון הגדיר זאת כך, ואני לא מחזיק ממנו יותר מדי), המשך ישיר של "עופרת יצוקה": חיי אזרחים חשובים כאבק.

  כנראה שכולם בארץ כבר שטופי מוח לגמרי, אבל העובדות הפשוטות הן אלה: המשט לא נועד לתקוף את ישראל, אלא לסייע במזון ותרופות לעזה. צה"ל תקף אותו מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. זאת היתה פעולה תוקפנית ברוטלית, ללא שום הצדקה. וזכותם המלאה של נוסעי המשט היתה להתגונן מפני הפולש ולא לשבת בפסיביות.

  לא השתכנעת. אתה תשלח אותי למילון, אני אשלח אותך למראה.

 31. עידן לנדו / אוג 3 2010 07:37

  הצועד: אחלה פוסט כתבת שם, תודה.

  ממליץ לכולם לקרוא גם את העדות של עמית רמון מהריסת הכפר, שליאור קישר אליה:
  http://www.tarabut.info/he/articles/article/destruction-in-al-arakib/

 32. דימפם / אוג 3 2010 12:24

  עידן,

  הלכתי למראה ומה שראיתי שזה שאני מסכים עם כל מילה שכתבת בתשובתך בקשר למשט חוץ מאשר הגדרתך אותו כטבח. אכן כשלון ערכי, אכן המשט לא נועד לתקוף את ישראל, אכן צהל תקף מחוץ למים הטריטוריאלים, אכן פעולה תוקפנית ברוטלית ללא שום הצדקה, וכן אכן היתה זכותם המלאה של הנוסעים להתגונן.

  אבל….. טבח לא היה פה!!! אקל עליך הפעם ולא אשלח אותך למילון אלא אצטט בשבילך –

  "טבח הוא רצח המוני ישיר ומכוון, בייחוד של אזרחים לא לוחמים, או אלו שאין ביכולתם להתגונן כראוי".

  האנשים על הסיפון העליון לא היו אזרחים אלא לוחמים, שכמו שהראה הוידאו – יכלו להתגונן (ואף לתקוף) כראוי.

  האם אתה עדיין עומד מאחורי ההגדרה החפוזה שלך של הפעולה כ"טבח"? (אם אני לא טועה – העלית את הפוסט לפני שהוידאו הועלה לרשת, לפני שראית מה באמת קרה, ולכן – "חפוז" ואולי אפילו "חסר אחריות").

 33. עידן לנדו / אוג 3 2010 13:08

  דימפם, האנשים על הסיפון לא היו לוחמים. הם היו אקטיביסטים שלא מושיטים את הלחי השניה. לוחמים זה אנשים שעברו הכשרה של חודשים ושנים בהפעלת נשק. לדוגמה: לוחמי הקומנדו.

  אני אחסוך ממך את הטיעון הבלשני על ערכן המפוקפק של הגדרות מילוניות. זה לא הויכוח כאן. עכשיו תרד ממני.

 34. חיים ו. / אוג 4 2010 00:08

  עידן, באמת שלא צריך בכל תגובה שלך לחזור על המנטרה, "אתה לא, אני כן" זה או בנאלי או טריוויאלי עד לא החלטתי. אתה משחרר תובנות לאויר העולם ומתעצבן על כך שמערערים עליהן, שחרר לחץ, חוסר הסבלנות שלך לא ממש מרשים, אותי לפחות. עכשיו זה לא שהדעות שאתה מפריח כאן הן איזה ביקורת תרבותית על אלווין איילי וחבורתו העליזה, אתה כותב שהמדינה שלי פושעת, שהצבא שלי מלא ברוצחים, טפשים ומנוולים, שהעם שלי גזען, עוור ורשע ושאני שטוף מוח, אחרי שאתה מרשה לעצמך לשפוך את כל זה על ראשינו הקולקטיבי, אתה כועס עלי שאני לא מסכים אתך ומציע לי לעזוב ולא להפריע את מנוחתך, למה בעצם? אתה מחפש לשיר למקהלה? אתה כלכך סגור ואטום על גישת ה"טובים מול הרעים" שלך שכל דעה אחרת היא כפירה באל הטוב וראוי להשליך אותה ליאור? מפריע לך מאד שהבלוג הטהור שלך מזוהם בפסולת פאשיסטית? זה מפריע לתעמולה? מה?

  בקשר ל"הבדל התהומי", אל תעשה לעצמך חיים קלים.

  בקשר למלחמה, נו, לא נמאס לך כבר מהשיחדש הזה? ספר גם לי משהו על בלשנות ומילונים ובולשיט, מלחמה פירושה כוחות מזויינים הנלחמים זה לאורך זמן, זה מה שהיה שם, בכל מקום בעולם ואת כל מי שתשאל כולל העזתים, כולם יקראו לזה מלחמה, רק אצל עידן לנדו זה "פשעים", לא היו מאות טילים מעזה, שלא הפסיקו עד היום האחרון, את זה עידן לא ראה ולא שמע. נו, הם לא הגיעו לתל אביב כנראה. נו, עכשיו עצבנת אותי.

 35. דני קיי / אוג 4 2010 00:12

  אל תלך שולל אחרי הבדיחה שנקראת מקס בלומנטל- בסוף זה ישליך עליך.
  האיש הוא לא רציני, פרובוקטור, לא מדייק, תמיד ישמיט עובדות כדי שלא נוכל לראות את כל התמונה… טוב, אני בעצם כבר מבין את האפיל שלו בשבילך… (סליחה. לא יכולתי להתאפק)

  את סרטיו- "להרגיש את השנאה בי-ם" וההמשכון בת"א לא היה מוכן שום גוף לשדר ואם איני טועה- הם נעשו כפרוייקט גמר בבי"ס לתקשורת ונדחו ע"י המנחה כ"תעמולה"- בניגוד לעיתונות.

  ברצינות, כמה שאינני מסכים עם דיעותיך ואף מוצא כמה מאמירותיך מבחילות ומנוגדות למוסר ההומני אליו אתה מטיף, אני עדיין מחזיק ממך כבעל אינטלקט תותחי. לבלומנטל אין את זה. הוא כבר הפך לבדיחת רשת ומעריציו הם העילגים שבגולשים. אז מה אם הוא מחזיק בדיעות שאתה אוהב? מגיע לך יותר.

 36. עמרי / אוג 4 2010 03:53

  חיים ועידן, ארשה לעצמי להצטרף לפולמוס שלכם ולטעון שלא ניתן להגדיר ספינה שעליה 600 איש כספינת סיוע הומניטרי.

  ייתכן וזו ספינה שמטרתה לשבור הסגר, או לגרום פרובוקציה, או לעורר את דעת העולם, אך לא להביא סיוע הומניטרי!

  הספינות האחרות במשט, כמו גם הספינה הלובית, הן אכן ספינות סיוע אשר נושאות כמויות גדולות של ציוד בסיסי ומזון לעזה, הכלא הגדול בעולם.

  אבל המרמרה הייתה פרובוקציה מכוונת של הממשל הטורקי ובעלי בריתו, ואינני מקבל את התיאור של מה שהלך שם כהגנה עצמית לגיטימית של פעילי שלום אשר מפנים את הלחי השנייה.

  באשר לדיון על המונח "לוחם", גם לוחמי הקומנדו לא פעלו שם כלוחמי קומנדו (שהרי אז האירוע האווילי הזה היה נגמר הרבה יותר מהר ובמחיר דמים [מצער] הרבה יותר גבוה).

  לא ולא, הם פעלו כצוות פינוי הפגנות בתנאים כמעט בלתי אפשריים, זהו לא תפקידם וזו אינה הכשרתם ופה נעוץ השורש של הרבה מהאיוולת המוחלטת שהיא צורת התנהלות המבצע הזה.

  אני מצר מאד על הרג אותם פעילים ועל כל אופן הטיפול במשט הזה. אך אני גם מיישר קו חלקית עם תוכן הפוסטים של חיים ו. ובהחלט עם דימפם.

  מעבר לזה, זו הפעם הראשונה שאני נחשף לבלוג שלך – מרתק וישר כח באופן כללי, גם אם הני מאמין שבאיזשהו מזלג דרכים (אי שם הרחק שמאלה מצומת "קדימה" מתפצלות להן דרכינו הרעיוניות)

 37. אבירם / אוג 4 2010 04:52

  למה מכנים את עזה בית הכלא הגדול בעולם, אני חושב שהכבוד שמור לצפון קוריאה, שם בוודאי האזרח הפשוט חי חיים קשים יותר מאשר החיים של העזתי הממוצע.
  כמו כן העזתי הממוצע יכול לצאת דרך מצרים אם זאת הייתה מרשה לו, הרי ברור שכמו שאנחנו לא נותנים לסורים להיכנס אל ארצינו (כי אין הסכם שלום) אין חובה עלינו לתת לעזתי שממשלתו (שהוא בחר בה) אינה בקשרים עם ממשלתינו להיכנס אלינו, אולם במקרים רבים מורשים עזתים לבוא בשערינו מפאת מקרים הומניטרים.
  כמו כן ברצוני להגיב על מקס בלומנטל, קראתי אותו ואני חייב לציין שהבן אדם כותב מתוך שנאה עמוקה אלינו כל דבריו מנוסחים באופן חד צדדי ועיוור ולעיתים אפילו מתובלים בשקר, אינני זוכר לצערי דוגמאות ספציפיות אולם אם אתקל בעתיד אשמח לרשום אותם כאן.
  עדיף לי שמקס יחזור למדינתו ושינסה לתקן אותה לנו יש מספיק אנשים שמנסים לתקן אותנו.

 38. סבן / אוג 4 2010 08:12

  סיוע הומניטרי?
  גם כשפרקו את הסחורה אז העזתים לא מיהרו לקבל אותה
  כמו כן לאחרונה נפתח בעזה קניון! חדש וזה הופיע בתקשורת כך שמי שרוצה לסייע לעזתים המסכנים הוא פראייר ו\או שקרן
  גם ראינו כמה סרטים שבהם חלק ממשתפי המשט רצו להיות שהידים וחלק קטן אפילו קיבל את מבוקשו.
  למרות מה שמקס בלומנטל כותב אני גאה במדינת ישראל שמאפשרת לו להכפיש אותה ללא הפרעה כי פה יש דמוקרטיה וחופש ביטוי ואף אחד לא יזרוק אותו לכלא באשמת ריגול כמו שעושים אלה שהוא מגן עליהם
  ראו כאן
  http://www.the7eye.org.il/articles/Pages/180310_Paul_Martin_BBC_interview.aspx

  מבקש מהכותבים הקודמים להמשיך להעמיד עובדות כי זו הדרך להלחם בשקר
  בשאיפה שתגובה זו לא תמחק

 39. עידן לנדו / אוג 4 2010 08:44

  חיים, השיחדש כולו שלך. הבלוג הזה עשה חריש רציני על "עופרת יצוקה" – בזמן אמת, חודשים אחרי, וגם בסיכום מאד יסודי בדיוק שנה אחרי – וכל התיאור שלך, שמניח שהמבצע נועד למנוע את "מאות הטילים מעזה", הוכח שם כמופרך. באמת שלא אחזור על הדברים, יש תגית "עופרת יצוקה" ואתה מוזמן לעיין. לא סתם אני מדבר על ההבדל התהומי, אנחנו לא מסכימים על מה שקרה, למה זה קרה, מי אשם וכו'. לכן אין בינינו דיאלוג, ואני בכלל לא סותם לך את הפה, רק מנסה לחסוך לי ולך מאמצים מיותרים. אני דווקא נגד ויכוחי צופים – "לי יש את הדעה שלי ולך את שלך". כי דעות צריך לנמק ולבסס.

  הדעות שלי על עזה לא נשלפו מהשרוול. הן צמחו מתוך הבנה הסטורית מסוימת ומעקב מאד קרוב, במשך יותר משנתיים, אחרי מה שקרה שם. גם כשאני כותב פוסט בן 100 מילה, ההבנה הזאת נמצאת ברקע, וכאמור, פתוחה לעיון. לא זכור לי שהגבת על הדברים בשעתו – אולי לא קראת אותם – אבל אין קיצורי דרך. להפריח מולי "מאות טילים מעזה", בלי שום הקשר וניתוח שיגבה את העמדה הנרמזת מכך, זה לא רציני. וכיוון שאתה לא בעניין של להתמודד ברצינות עם הניתוחים שכתבתי בשעתו על עזה – מי שמשחרר כאן עצבים זה אתה, לא אני. דיאלוג זה לא.

 40. עידן לנדו / אוג 4 2010 08:47

  דני, מה שכתבת זה הכל אד-הומינם. אם יש לך מידע בדוק יותר לגבי מה שהתרחש באל-עראקיב – שכבר קיבל אישוש מעדויות שונות של אנשים שהיו שם, הכל נמצא ברשת – אז אנא תצטט ותביא קישור. האם לא היו שם בני נוער? האם התמונה מפוברקת?

  עם כל הכבוד, דעתך האישית על בלומנטל לא רלבנטית לאמינות הדיווח שהבאתי בבלוג. וגם על המחמאות שלך כלפיי אני מוותר. בוא נשאיר את כל הפרסונליזציה הזאת מחוץ לדיון ונתרכז בעובדות.

  אבירם: כנ"ל. לא מעניין אותי מה אתה חושב על בלומנטל. יש לך הוכחות שהדיווח הנוכחי לא אמין? תביא אותן.

 41. מיכאל / אוג 4 2010 11:39

  \"תיכוניסטים לא הסתפקו בפינוי רהיטים, אלא גם ניפצו שמשות ומראות, השחיתו תמונות, ולקינוח – קראו קריאות התלהבות ועידוד בשעה שהבולדוזרים עלו על הפחונים וריסקו אותם\" – הנה הגדרה לתעמולה אנטי-ציונית שפלה..

  יש לך הוכחה לזה ? יש לך צילומים של זה ? אם כן – תביא אותם. אם לא – תעיף את הטקסט השקרי הזה מתוך הפוסט שלך. והטקטיקה העלובה של \"לפי עדויות התושבים..\" לא מעניינת – כי ראשית, לא הבאת הוכחה שאלו הן אכן עדויות התושבים וגם אם כן מדובר באנשים אינטרסנטיים (עבריינים- כן עבריינים מה לעשות)

  נוער שבקיץ יוצא לשמש לעבוד ולהלחם בתופעה עבריינית חמורה (במקום לקשקש ברשת דברי הבל) – הצדעה מגיעה לו – לא דברי רפש

 42. עידן לנדו / אוג 4 2010 12:02

  אפילו לא טרחת להיכנס לפוסט של בלומנטל, אה מיכאל? הנה תמונת ונדליזם, במיוחד בשבילך (זהירות, דרוש מאמץ: ללחוץ על הלינק)

  טוב, כנראה שהבדואים קודם הרסו לעצמם את הבית, ואז צילמו את הבחור שם. כמו שאמרת, תעמולה שפלה.

 43. מיכאל / אוג 4 2010 20:54

  טרחתי גם טרחתי (וחבל).

  ואם זו ה"הוכחה" שלך אז זו באמת תעמולה שפלה.
  הרי מהי תעמולה אם לא ערבוב אמיתות עם חצאי אמיתות מתובלות בשקרים.

  כן – היה שם הרס – ממה הוא נבע ? ממאות אנשי הביטחון ? מפעילות כלי ההנדסה הכבדים ? אולי ממאבק שהיה בתוך הבתים ? לא ולא – הוא נבע רק מ"תיכוניסטים שלא הסתפקו בפינוי רהיטים, אלא גם ניפצו שמשות ומראות, השחיתו תמונות, ולקינוח – קראו קריאות התלהבות ועידוד בשעה שהבולדוזרים עלו על הפחונים וריסקו אותם"

  ובגלל שהשקעת בתמונה, הנה תמונה בשבילך שמוכיחה שאדם הרס שכונה בתל אביב (הוא גם פיזז בהנאה תוך כדי גניבת מסיכות אב"כ מבתי התושבים):

  להאשמות מרושעות כאלו צריך לספק ראיות.

 44. דיבה / אוג 4 2010 21:48

  תעמולה זה במקרה הטוב. זה גובל בהוצאת דיבה. אם אני הנער המצולם, אני תובע את מר לנדאו.

 45. עידן לנדו / אוג 4 2010 22:47

  תירגעו שניכם, לפני שמר לנדאו יתבע אתכם על שיבוש שמו (לנדו).

  התמונות מצטרפות לעדויות התושבים. אני מבין שעדויות של בדואים לא תופסות בעיניכם, אבל גם זה לא חדש. מן הסתם גם לא האמנתם לעדויות שהגיעו מעזה ב"עופרת יצוקה", על כך שצה"ל יורה זרחן על אזרחים, ויורה על מניפי דגלים לבנים, וכו' וכו'. מסתבר שהם צדקו. מה שמעניין זה שבעיניכם הודעות של דובר צה"ל או המשטרה הן לא בגדר "תעמולה". וחובת ההוכחה היא תמיד על הקורבן. כמה נוח להיות בצד של החזקים.

 46. מיכאל / אוג 4 2010 23:27

  "..לא האמנתם לעדויות…" – לאף אחד לא אכפת למי אתה מאמין ולי לא. זה לעניין של אמונה.

  אם יש לך ראיות לפעילות עבריינית (ניפוץ והשחתת רכוש, כדבריך) או שאתה יכול לצטט עדויות גלויות – נשמח מאוד לשמוע ואפילו להשתכנע. אם לא, מה שכתבת פה זו תעמולה זולה שלא מגובה בשום עובדה חוץ מציטוט של אדם מפוקפק כמו בלומנטל. עוד מעט הוא יצטט אותך כמקור וככה בכלל יהיה לכם גיבוי ראייתי ('זה הוא אמר קודם')

  לנדו אן לנדאו או וואטאבר – אני מבין שהשחרת פניה של ישראל ברבים לא זקוקה להוכחות – לטובת שאריות האינטגריטי של הבלוג שלך, אני מציע שתמחוק את ההאשמות הללו או שתגבה אותן בעובדות 

 47. אורן / אוג 4 2010 23:58

  אני באמת לא מבין- יש עדויות ויש תמונות. איזה עוד ראיות אתם רוצים?

  זה בשבילכם.

 48. אורן / אוג 5 2010 00:19

  אוי אוי. סליחה. בגלל ריבוי הפנינים של רוחמה אברהם התבלבלתי וצירפתי סרטון לא נכון. ועכשיו את הסרטון האלמותי שבו היא שואלת "על סמך מה אתם מרשיעים אותו? על סמך ראיה?!" אני כבר לא רוצה. אבל זה מה שרציתי לצרף. לא נורא, אני משוכנע שתהנו גם מזה שצרפתי (אם כי הוא לא ממש קשור).

 49. אורן / אוג 5 2010 00:20

  מה קורה לי היום?
  אני לא רוצה = אני לא מוצא.
  סליחה על הזיבול.

 50. מיכאל / אוג 5 2010 00:26

  הגם אתה אורן ? "יש עדויות ויש תמונות" ?!

  אשמח מאוד לראות ראיה/עדות/תמונה של "תיכוניסטים שלא הסתפקו בפינוי רהיטים, אלא גם ניפצו שמשות ומראות, השחיתו תמונות, ולקינוח – קראו קריאות התלהבות ועידוד בשעה שהבולדוזרים עלו על הפחונים וריסקו אותם"

  אין לך לא תמונה ולא וידאו ולא בטיח וגם לא עדות ברורה עם שם ותמונה. עדות שמיה שלישית באמת לא מעניינת.
  מה שיש לך זה אמונה עיוורת ברשעות הנוער הישראלי (ובצדקת העבריינים הבדואים)

 51. מיכאל / אוג 5 2010 00:27

  שמיה=שמיעה

 52. א / אוג 5 2010 01:14

  כולם טועים!

  לחבר'ה בטריבונה משמאל: מרוב הטלת רפש אתם גם מקוממים עליכם אנשים שתומכים במאבק הצודק של הבדואים וגם (עידן זה במיוחד אליך): מסיתים את הדיון מהעיקר

  לחבר'ה בטריבונה הימנית: לא שולחים משמר אזרחי לא כל שכן בני נוער לפנות אנשים מבתיהם, ביחוד שכל בני הנוער הם יהודים וכל המפונים בדואים – מה כ"כ קשה להבין פה??????

  לא אכפת לי אם בני הנוער התנהגו ברגישות ונחישות, ולא אכפת לי אם אף אחד לא צחק. הם לא היו צריכים להיות שם!!! אני ממש חושב שזה כשל ערכי. משמר אזרחי זה חשוב לשיטור קהילתי – לא בשביל להגביר את המתח בין עמים בתוך המדינה – כמו שלא היה עולה על הדעת לשלוח חבר'ה כאלה לפינוי גוש קטיף. ככה פשוט.

  עידן – תנקה את כל התיאורים הציוריים תתמקד בעיקר ואולי תגיע להצלחה פוליטית (לא בא לך לפעמים גם להצליח ולא רק לקטר???)

 53. עידן לנדו / אוג 5 2010 07:47

  מיכאל או וואטאבר: במדינה מתוקנת, כשעיתונאי גובה עדויות על מעשי פשע, זה הזמנה לרשויות לפתוח בחקירה. לא מתפקידו של עיתונאי להרשיע אף אחד, אלא להביא מידע בעל חשיבות ציבורית. גם עיתונאי שכותב על פרשת שחיתות ומסתמך על עדויות ראייה (הבדואים ראו את המתרחש, לא שמעו עליו), לא מצרף קלטת לכל עותק של העיתון.

  אם אין ממש בעדויות, אשמח מאד. אבל הנחת המוצא של המערכת צריכה להיות שדברים כאלה צריך לבדוק. ולא חייבים לחכות לוועדת חקירה בינלאומיות בשביל זה. כמובן, כשהנחת המוצא שלך היא שאין מה לבדוק, ושמראש הטלת דופי בנערינו הקדושים היא תעמולה – אז מאשימים את השליחים.

 54. ערן / אוג 5 2010 08:22

  מיכאל, אתה ליצן רציני. מה זה דיני הראיות המקושקשים האלה? כשעיתונאי כותב, מפי הצבא, "הכוח נתקל במשליכי אבנים", אתה דורש לראות צילומים של האבן? טביעות אצבע של המשליכים על האבנים?

 55. ערן / אוג 5 2010 08:24

  (המשך): אתה בחרת לא לפקפק בשום גירסה של הצבא, ולהעמיד סטנדרט הוכחה אבסורדי לכל מילה שיוצאת מפה של בדואי. מה זה הצביעות הזאת?

 56. איתי קנדר / אוג 5 2010 09:57

  היו עדויות מפורשות למעשים האלו, גם מצד פעילי תראבוט ושייח ג'ראח, וגם מצד התושבים עצמם. אני השתכנעתי. את חלק מהמדווחים אני מכיר אישית ויודע שהם לא ישקרו.
  הנה אחד מהדיווחים הרבים — http://www.defeatist-diary.com/index.asp?p=articles_new10304

  צריך היום להיות מקושר לבלוגספירה הישראלית, אחרת לא מקבלים שום מידע שלא מזוהם באידיאולוגיה הממשלתית.

 57. מיכאל / אוג 5 2010 11:49

  ערן – מה הקשר לגרסת הצבא ?! מי אמר שאני מאמין לה  ?

  מדובר פה בהכפשה של נוער ישראלי מתנדב ורציני שמשקיע את זמנו היקר במיגור תופעת עבריינות קשה (כמו תפיסת אדמות שלא כחוק, התנגדות לצו פינוי).

  כדי להסיט את הויכוח, כתב פה מר פולמוסן שנערים אלו \"ניפצו שמשות ומראות, השחיתו תמונות\" . זו אשמה חמורה – ש(לא יעזור לכם) דורשת הוכחה

  עדות שמיעה של עיתונאי אנטי-ישראלי אנטי-ציוני שהגיעה מהעבריין הבדואי עצמו (!!) אכן לא נשמעת לי רצינית ודורשת קצה קצהו של ראיה.  

  ויאללה מספיק – מציתי את העניין. ראיתי שמר פולמוסן פירסם פוסט חדש. נעבור לשם.

 58. מיכאל / אוג 5 2010 12:09

  כשיש לך אג'נדה – הנתונים עצמם לא מאוד מעניינים.
  כל עוד זה מסתדר עם הכפשת המדינה שלך – דיינו

  רצית התעסקות עם עובדות בלבד – בבקשה :

  בציטוט שא-ת-ה הבאת כתוב במפורש ש "מנתוני מרשם האוכלוסין כיום עולה כי האוכלוסיה הפלסטינית בבקעה גדלה בשנים האחרונות, לכן הטענה אודות גירוש תושבים פלסטינים ממגורים בבקעה חסרת כל יסוד"

  אתה לא באמת יכול להתמודד עם העובדות מלבד ציטוט נגדי של אנשים אינטרסנטיים שמתנגדים למדינה יהודית.

  אבל מצד שני אתה יכול למחוק את כל התגובות שמזכירות את זה – אז בתכלס – אתה מכוסה. עצוב.

 59. עדן / אוג 6 2010 10:59

  מיכאל, נא הבא מראה מקום לציטוט שלך, ונראה מה הבעיה.

  וכמו שאתה יודע, גם אוכלוסיית הערבים גדלה פי 7 מאז קום המדינה, ועדיין הם מחזיקים בערך באותו אחוז של אדמות.
  איך אתה חושב שזה קורה?

 60. מקל יניב / אוג 9 2010 03:02

  ובכן, מר לנדו, מדובר בסיפור פשוט. פשוט מאד. מדינת ישראל האיומה לא רצתה שלמחרת הריסת הבניה הבדואית הבלתי חוקית היא תמצא את עצמה מול מאמר מטיף שלך על הרכוש הבדואי שנדרס תחת גלגלי השופל האכזרי. לצורך כך היא שכרה על חשבונה המלא סבלים שיסייעו לבדואים להעמיס את הציוד. המחריבים האנושיים, אדון לנדו, וכוחות החסמב"ה שאתם ראית בתמונות, הם בסך הכל חבורת עובדי קבלן שנשכרו להעמיס את הציוד. זה הכל.
  אם אתה או עמיתיך מהשמאל הקיצוני, שבאו לערקיב לסייע לבדואים, הייתם מוכנים להטריח את עצמכם כדי לעזור להם להעמיס את תכולת בתיהם, הצעירים הללו היו נשארים מובטלים. אבל אתה העדפת לכתוב במזגן וחבריך העדיפו לעמוד מהצד ולצלם. כי חשוב שהעולם ידע מה מעוללת ישראל.

 61. מיכאל / אוג 9 2010 20:11

  מתוך הבלוג שמוזכר למטה :

  בית המשפט קבע שמדובר ב\"פולשים\", ש\"משך שבע שנים הם ממרים ומפרים בשיטתיות את צווי הערכאות השיפוטיות\", וש\"אין להם שום זכות קניינית\", אבל כל זה לא מפריע לערימת ארגוני שמאל רדיקליים להמשיך בתעמולה הכוזבת שלהם. אמנסטי, לדוגמא, הסבירה השבוע שההריסה בוצעה למרות \"ששאלת חוקיות הבתים נדונה בימים אלו בבית המשפט וטרם ניתן לה מענה\". טרם ניתן מענה? כמה שופטים צריכים לכתוב שמדובר בעבריינים כדי שבאמנסטי זה יחשב \"מענה\"?

  http://motisagron.wordpress.com/2010/08/09/%D7%94%D7%A9%D7%9E%D7%90%D7%9C-%D7%94%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%A7%D7%9C%D7%99-%D7%9B%D7%91%D7%93%D7%99%D7%97%D7%94-%D7%A2%D7%A6%D7%95%D7%91%D7%94/#comments

 62. יואב / אוג 9 2010 21:18

  מיכאל,

  מישהו כבר הפנה לרשימה הזאת של ליבסקינד (סגרון רק מצטט אותה), והגבתי לו עם הרבה אסמכתאות בפוסט האחרון של עידן.

 63. דודי / אוג 14 2010 16:35

  "ועוד יחשוב כל אחד, למה לעזאזל ישראלים צריכים להרחיק לכת ולקרוא באנגלית, אצל עיתונאי אמריקאי, שהילדים שלהם הרסו אתמול כפר בדואי, והיה להם ממש סבבה." – בלי להתייחס לנכונות הטענה, ישראלים לא צריכים להרחיק לכת כדי לקרוא אותה. היא התפרסמה למשל בטור דעה של יהושע סובול ב"ישראל היום".

 64. תמיר / אוק 30 2010 11:38

  מקס בלומנטל הוא האיש הכי טיפש עלי האדמות , מנסה להחפיש ולהוציא שם רע לעם היהודי .
  ראיינת כמה ערסים שיכורים אז אתה חושב שכולנו עם מגעיל .

  פשוט טיפש טהור .

 65. ירון, התנחלות רמת גן / דצמ 27 2015 03:45

  רק טבעי שהשמאל הקיצוני יסמפט שונא ישראל כמו מקס בלומנטל.
  כדי להבין במי מדובר, ההיסטוריון רון רדוש כתב ש"אין עוד אמריקני שונא ישראל קיצוני יותר" מבלומנטל, בנו של איש ממשל קלינטון לשעבר סידני בלומנטל.
  בלומנטל הוא ממובילי מלחמת הדה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל, השווה את ישראל לגרמניה הנאצית ולדאע"ש.
  כתב ספר בשם "גוליית – חיים ותיעוב בישראל הגדולה". לאורך הספר משווה בלומנטל בין ישראל לגרמניה הנאצית.
  הנה שמות פרקים: "מחנות הריכוז" (מתקני הכליאה של המסתננים), "ליל הבדולח" (המהומות בדרום ת"א בין המסתננים לתושבים) ועוד.

 66. משתמש אנונימי (לא מזוהה) / מרץ 31 2016 08:47

  אני מניחה שאתה מעריץ של בלומנטל שקורא להשמדת עם ישראל בארץ ישראל. האיש שחוקר לעומק כל דבר רק כשמדובר ביהודים ישראלים וחיילים.. האם הוא חקר לעומק וזעק על מה שקורה בעזה על הילדים המסכנים שהחמאס משתמש בהם כדי להשמיץ את ישראל. האם הוא חקר מה עשה החמס עם המליונים שקיבל כדי לבנות את עזה, מתחת לעזה ? למה הוא הסכים ועודד את ההסכם עם איראן שרוצה בהשמדת ישראל ? כל זה נובע רק מצד אחד שלו, שנאת ישראל ואנטישמיות מובהקת.
  למה אתה קורה לאנשים לדבוק באדם שמעוניין בהשמדתם ?

 67. עידן לנדו / מרץ 31 2016 15:48

  אנונימית – לא ראויה לתגובה. אני חותם על הטקסטים בשמי, גם בלומנטל חותם בשמו. את רוצה זכות בדיון? תזדהי בשמך האמיתי.

  ובתור התחלה, הייתי ממליץ לך להגיב על מה שכתוב בפוסט ולא על מה שלא כתוב. ואם אפשר, לא באיחור של 6 שנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: