דילוג לתוכן
2 במרץ 2011 / עידן לנדו

מי שֶסְמַרטוט

"בצבא מי שסמרטוט לא יסתער, ומי שאין לו כבוד לא יסתער. ומי שאין לו כבוד הוא סמרטוט… החינוך שאנחנו נותנים לחיילים הוא לא חינוך של סיכון או נכונות להקריב חיים.  כשסופרים יודעים שחלק מהחיילים לא יחזרו וכולם יקומו. ומי שלא יקום צריך לחטוף כדור בראש או בבית סוהר." (י. עמידרור, כתבים לא מכונסים).


מי שֶסְמַרטוט (מארש)

מי ש
סמרטוט
לא יסתער מי ש
אין לו כבוד
לא יסתער מי ש
לא יקום צריך לחטוף
כשסופרים יודעים
החינוך שאנחנו
לא חינוך
סיכון או נכונות או בבית סוהר
ומי שאין לו
להקריב חיים
ומי שאין לו להקריב חיים?
וכולם יקומו
אין לו כבוד לחטוף
כדור בראש.

34 תגובות

להגיב
 1. נועם לסטר / מרץ 2 2011 14:04

  בארץ רחוקה, כך שמענו לאחרונה, נלחם השלטון באזרחי מדינתו.

 2. מרית בן ישראל / מרץ 2 2011 14:05

  אני עוד ב: "מי שלא אוהב אותי מגיע לו למות" של קאדאפי.

 3. דודו פלמה / מרץ 2 2011 14:45

  הציונות הדתית במיטבה, קלגסות כביכול צחת לשון עילגת. עמידרור להזכירך, הבעיה היום איננה חוסר הרצון לקום ולהסתער אלא דווקא השתיקה והסבת המבט כדי לא לראות את הדברים שאנו עושים בשמה של ההסתערות ושבגללם הפכנו להיות המכשפה הרעה של המזרח התיכון:

  מכשפה רעה

  כִּי מַה הֵם חַיֵּינוּ אִם לֹא
  הֲלִיכָה מְקַרְטַעַת עַל חֶבֶל
  דַּק שֶׁל סִכּוּיִים מֵעַל לִתְהוֹם
  פְּעוּרָה לִבְלֹעַ שֶׁל אָבְדָּן

  וְכָכָה יָצָאנוּ לַדֶּרֶךְ נִדְחָפִים
  עַל יְדֵי צֹרֶךְ ווּלְקָנִי וְדוֹחֵק
  שֶׁל הַמִּתְרַחֵשׁ לָבוֹא עַד
  שֶׁשַּׁבְנוּ כִּלְעוּמַת שֶׁבָּאנוּ
  וְאָנוּ מְלֵאֵי כֹּחַ לְהַשְׁחִית

  וּכְשֶׁהִבַּטְנוּ רֶגַע בַּמַּרְאָה לְפֶתַע
  נִבְהַלְנוּ מִדְּמוּת הַמְּכַשֵּׁפָה
  הָרָעָה שֶׁנִּשְׁקְפָה אֵלֵינוּ מִשָּׁם
  וְהִמְשַׁכְנוּ לָנוּ לְשַׁיֵּט בְּמֶרְחָבֵי

  הַמִּזְרָח הַתִּיכוֹן כְּמוֹ סְפִינַת
  רְפָאִים שֶׁמִּמַּחְסְנֶיהָ הָאֲפֵלִים
  בּוֹקְעות זַעֲקוֹת הַיִּסּוּרִים וְאֶנְקוֹת
  הַשֶּׁבֶר שֶׁל הָעֲנִיִּים וְשֶׁל הַנִּכְבָּשִׁים.

 4. מרית בן ישראל / מרץ 2 2011 15:30

  אוי סליחה, טעות פרוידיאנית. התכוונתי:

  אני עוד ב: "מי שלא אוהב אותי מגיע לו לחיות" של קאדאפי.

 5. מרית בן ישראל / מרץ 2 2011 15:31

  נסיון שלישי ואחרון:

  אני עוד ב: "מי שלא אוהב אותי לא מגיע לו לחיות" של קאדאפי.

 6. עובר אורח / מרץ 2 2011 16:31

  היום [2.3.11] בתכנית הכל דיבורים ברשת ב' הכחיש עמידרור את הדברים שיוחסו לו וטען כי סולפו

 7. יסמין / מרץ 2 2011 16:55

  עובר אורח, באמת "הכל דיבורים" שם. בכתבה מופיעים ציטוטים ארוכים מאד ממנו, זה לא נראה מיד שניה או שלישית. אני די בטוחה שיש גם הקלטה. בעניינים כאלה כבר למדנו לחשוד בהכחשות.

 8. איתן לרנר / מרץ 2 2011 18:48

  אני סמרטוט גאה ! אני גם לא מחונך ולא קם אלא יושב ! מה יהיה איתי?

 9. אסתי / מרץ 2 2011 19:30

  והמשורר הדגול הזה בטח גאה בשפת החיילים כפי שהיא משתקפת ב"כיבוש השטחים" שהוציאו עכשיו שוברים שתיקה
  http://2nd-ops.com/2ndop/?p=5865

  וכמו שאילנה ברנשטיין כותבת על זה:
  כך למשל "תלתלת", מילה חמודה ומסולסלת מחליפה את צירוף המילים גדר תיל המשמשת למטרות שונות בין השאר ליצירת מחסום פתע. "אביר", ולא מהשולחן העגול, הינו סוג של רכב ממוגן המשמש לניוד חיילים. אזיקים אינם אלא "אזיקונים", מתוקים כאלה. "פורים שמח" אינו מתיימר למופע ליצנים והוראתו: לא לתת לפלסטינים לישון במשך כל הלילה, סתם כדי להפגין נוכחות. "צינורות" אינה אלא מילה נרדפת לפצצות, "דפקו על דלתות ומצאו מישהו. הוא היה רפה שכל. אמרו לו ‘תעלה למסגד. למעלה בצריח יש שם צינורות תוריד אותם’. אפילו לא אמרו לו שזה פצצות" (עמוד 39).
  "חגיגת כדורים", אינה מסיבת סמים והיא נועדה לתאר ירי בלתי מבוקר בחפים מפשע. "להוריד ילד" משמש כאן במשמעות של להרוג אותו: "ואז חבר שלי בא עם ה-24 M, נשק צלפים, וילד בדיוק עלה. ירה וכולו מבסוט – ‘הורדתי מישהו’" (עמוד 47). "הקש בדלת" הזכור ל"חיילנו" ממבצעי ההתרמה בתקופת התיכון אינו אלא שם קוד לאימון החיילים בכיתות מעצרים. מובן מאליו שהעצור אינו יודע על כך. "להקריס", כאן ההשתעשעות הלשונית עם בניין הִפעיל אינה מבקשת להסתיר דבר ומשמעותה לפוצץ את הבית ולגרום לקריסתו. "מחבלים" הינו לעתים קרובות שם נרדף לערבים ולו על מנת להצדיק את הפעולה. כך לדוגמה בעמוד 57: "זה תמיד נגמר ב’הרגנו היום שישה מחבלים’. כל מי שירית בו ברחוב הוא מחבל".

 10. עידן לנדו / מרץ 2 2011 20:47

  איתן, לא צחוק, לדעתי השמאל צריך מיד לאמץ את הסיסמה הזאת: "אני סמרטוט גאה!".

 11. שוֹעִי / מרץ 2 2011 21:09

  הי עידן,
  יכול להיות כי סמ"ר טו"ט הוא ראשי תיבות של: "סמל ראשון (לענייני) טיווח וטיוח"? שמעתי שאחרי קורס בבה"ד 1 הופכים הסמרטוט"ים לשעבר לקצינים המתמחים בתאונות אימונים ולירי "ידידותי" של כוחותינו על כוחותינו, תופעות מטווחות ומטויחות בצבא ההגנה.

 12. דרור בל"ד / מרץ 3 2011 03:31

  למנחם רבוי.
  עמידרור לא הכחיש ולא אישר את הנאמר. הוא החל כך: "הארץ מנהל מסע אנטישמי פרימיטיבי ובלבד שלא ייבחר חובש כיפה עם דעות שונות משל עיתון הארץ לתפקיד הזה", חזר על הביטוי אנטישמי בהטיות שונות שלוש או ארבע פעמים, אמר שאינו זוכר מה אמר ומה לא אמר ואם אמר הרי שהדברים כמובן יצאו מהקשרם ו\או נאמרו בלהט הויכוח וכו וכו'.

  בהמשך השיחה גינה את סרבנות החייל המשתייך לצבא הציוני ושהבית אותו בנה על אדמות גזולות נהרס. למרות זאת הוא גילה חמלה רבה וכשאמר כי יש להבין שהדבר הנורא ביותר שיכול לקרות לאדם הוא הריסת ביתו, ולכן אין לשפוט את דברי (ומעשי?)החייל בצערו. הוא הוסיף ואמר כי למרות שהתנגד בתוקף לפינוי מה שמכונה בפי הציונים גוש קטיף, הדבר הגרוע יותר מפינוי גוש קטיף הוא סירובי פקודה המורה לפנות את גוש קטיף.

  לפעמים החגיגה נגמרת, פיזם בהנאה צרופה דני דנון כשהוחלט לחקור את העמותות התומכות לדבריו ברדיפת חיילי הצבא הציוני ובסיוע להעמדתם לדין בינ"ל. פיזם, ובכדי פיזם. לאחר נסיונות ומאמצים רבים שהעלו חרס, פושע המלחמה אהוד ברק עדיין מסתובב חופשי. זאת ועוד, הוא ממונה בין היתר על חיי חיילי הצבא הציוני. לא נותר לנו, רודפי הצדק וזכויות האדם – רודפי פושע המלחמה אהוד ברק – ללמוד מחכמים וטובים מאיתנו, להביא ולצטט מדבריהם, ולקוות כי המבין יבין, למען האינטרסים של מדינת ישראל, למען ייבלם מסע הדה לגיטימציה האנטישמי המשתולל בעולם כולו וכמובן, למען הבטחון.

  עופר עיני – ראש וראשון במאבק למען הסגרתו של פושע המלחמה אהוד ברק להאג – החליט לרדת מהרעיון הנשגב ולדבר אל העם בגובה העיניים. אהבל – כך הוא כינה אותו, ומחק לחלוטין תמיכה ציבורית כלשהי ברוצח הילדים לצלילי המוסיקה הקלאסית. את הרטוריקה הזו יש לאמץ בכל שיח עם כל אם עברייה שלא קראה ולא תקרא את תדע כל אם עברייה של טלי לטוביצקי. אין צורך לקרוא, מאמר מיותר לחלוטין (ותעדנה נעמה כרמי, יולי כהן, חנה בית הלחמי ושאר מדברות גבוהה גבוהה על זכויות אדם עד שהדבר מגיע אל ביתן). מעתה תדע כל אם עברייה כי הבן שלה אהבל. יידע כל חייל מילואים שהוא אהבל – בזמן שהוא עושה מילואים (ושותה קפה שחור) אני מלהג ומפטפט על חשיבות הסגרתו של אהוד ברק להאג (ושותה אספרסו כפול). יידע כל ח"כ ממרצ הנושא אלונקה בצוותא עם פושע המלחמה אבי דיכטר בהפגנה למען גיוס לכ-ו-ל-ם כי הוא אהבל. כולם מוכנים להיות פושעי מלחמה, אבל לא כולם מוכנים להרוג או לההרג – ברירות המחדל שהותיר לנו יעקב עמידרור.

 13. אירית הלפרין / מרץ 3 2011 08:01

  תודה על השיר עמידור הוא רק מייצג של פסיכוזה לאומית ומילות השיר מדברות בעד השפיות
  בהקשר של עקידת יצחק, נושא שמעניין אותי, כמה הוא עומד מאחורי הקרבת בנינו למולך המלחמה? תתארו לעצמכם שאברהם היה מאיים על יצחק לא רק קושר אותו לחמור? אם לא תבוא איתי אני אהרוג אותך עכשיו?

 14. איתן לרנר / מרץ 3 2011 09:53

  עידן

  צחקתי אבל כתבתי את זה במרירות וכעס בו בזמן. אני תוהה האם הידיעה על דבריו של עמידור בכל עלתה למודעות בקרב חוגי השמאל.אני מסכים שזו סיסמא טובה ,יש לך רעיון איך להפיצה ?

 15. עדו / מרץ 3 2011 11:03

  נראה לי שכולם נובחים על העץ הלא נכון, עמידרור התחיל במילה 'בצבא' ובאמת בצבא שמהגדרתו מתעסק בהרג אנשים חיילים אמורים להסתער אל הסכנה ולא הם סמרטוטים. לי אין ציפיה שמפקד בצבא יהיה משהו אחר מביריון שמוכשר מאד להרוג ולהניע אנשים להרוג כמה שיותר, זה תפקידו ולשם כך הוא נמצא בצבא. הבעיה היא שהאנשים שאמורים להישאר בצבא כפי שרצה הרצל יוצאים ממנו והופכים לדמויות מפתח בחברה האזרחית. מרב חובל אני מצפה שיבין בימאות וידע להשליט משמעת קשוחה על האוניה כדי שתגיע למחוז חפצה, זה לא אומר שרב חובל שמסיים את תפקידו מתאים להיות שר או חבר כנסת. באותה מידה הבעיה שלי היא לא עם דבריו של עמידרור אלא אם כך שהוא כבר לא חייל אבל כן בעל עמדה בכירה במדינה – למה בעצם?

 16. ארנה וינברג / מרץ 3 2011 12:30

  איתן,
  אני בעד סטיקר עכשיו.
  אין כל רע אם אנחנו הסמרטוטים נקרוץ זה לזה מפגושים.

 17. נתנאל כלפו ברנדל / מרץ 3 2011 15:25

  לרגע חשבתי שהצבא הוא לא אלא כלי להפוך משוחררי יו"ד בי"ת טריים ללוחמים בצבא ההגנה. פתאום מסתבר לי שזה בית ספר לאימפוטנטים פסאודו-מוסריים.

  במקום שאין אנשים -השתדל להיות איש. גם אם כמה זבי חוטם עם פארנויה מהמיעוט המצליח פוערים לוע ביבים ומקיאים את שפכי נפשם.

  וגם אם הם משחקים באינטלקטואליה אריסטוקרטית.

  שבת שלום.AH

 18. אלעד דקר / מרץ 4 2011 03:51

  מסקנה: אם אתה יושב ואומרים לך לקום וללכת לעשות משהו שאתה לא רוצה, אל תמשיך לשבת, קום ורוץ לכיוון ההפוך!!!

 19. אייל לביאב / מרץ 4 2011 11:10

  לעידו ששאל למה עמידרור בעל אעמדה בכירה.
  אני חושב שהתשובה מאוד ברורה.
  היו בחירות ובבחירות היה רוב מאוד גדול לימין וכך נבחרו אנשים שפועלים לפי השקפת הימין.
  אפשר להתלונן על כל אחד אבל הדרך לשנות היא לשכנע את האנשים להצביע אחרת.

 20. אל"ף בית / מרץ 4 2011 13:57

  כשעשו מחקר בקרב חיילים לפני מספר שנים
  עוד כשהייתי חייל -(שלא מתבייש להסתער
  ובטח שלא סמרטוט גאה – כפי שחלקחם חושבים שזה כבוד גדול להיות כזה…) בתחילת שנות האלפיים),
  שאלו חיילים מה הדבר שגורם להם להסתער ולבצע את הפעולה המשוגעת לחלוטין הזאת, התשובה החד-משמעית
  של החיילים שנשאלו הייתה, "בגלל החבר'ה".

  אז בגדול, מה הקשר ל"קלגסות" דודו?, כשאתה במצב לחימה, והפקודות הם להסתער, אתה מסתער…אין כל קשר בין נושא הפוסט לשנאתך לדתיים הלאומים, גם מפקדי לשעבר שהיום חלקם אקטביסטים שהשמאל, נשמעו בדיוק כמו עמידרור בתקופת הצבא.

  אני בטוח שהיית מעדיף שחיילים יניחו את נשקם בזמן קבלת פקודות, יסרבו להלחם ולבצע הימור ניסיוני על חשבון אזרחי המדינה שלפי דעתך יחיו בשלום אחווה ודמוקרטיה עם שכיננו הנפלאים, שכמובן יתנו לנו לחיות כמיעוט שווה תחת שלטונם כפי שנעשה כלפי מיעוטים בכל מדינות ערב,מה לעשות שמרבית תושבי המדינה הזאת מבינים שהם חיים במזה"ת ולקחת הימורים על חשבון בטחונם וחייהם לא ממש בא בחשבון.

 21. אל"ף בית / מרץ 4 2011 14:15

  נב, מתנצל על שגיאות הכתיב הנוראיות, (אני צריך להקליד יותר לאט)

 22. אורי / מרץ 4 2011 16:52

  צינזרת אותי ?!

 23. עידן לנדו / מרץ 4 2011 20:21

  כן אורי. לך תעשה שיעורי בית, תלמד טוב טוב את ההבדל בין סרבנות להשתמטות, ואז תראה אם יש לך מה לומר. ואין סיבה לתדהמה, פרובוקציות זולות ולא ענייניות נמחקות כאן באופן קבוע. אין לך שום פריבלגיות.

 24. אייל לביאב / מרץ 5 2011 00:09

  מה הוא כתב שצינזרת?
  אם לא נדע אז איך נגיב?
  אם זה נאצות אז בסדר לצנזר ואם לא אז רוצים לדעת במה מדובר.

 25. עידן לנדו / מרץ 5 2011 08:48

  איל, אני לא חייב לך דין וחשבון. זה הבלוג שלי, יש בו קוד אתי (מפורש), מי שמפר אותו לדעתי – נמחק. ולמה ש"תגיבו"? מה זה, זכות קדושה, להגיב על כל דבר? כמו שכתוב בקוד האתי – מדיניות התגובות כאן לא פתוחה לדיון. לא פתחתי בלוג כדי לנהל דיונים עם מגיבים על איך מנהלים דיונים בבלוג שלי. פתחתי אותו כדי להעלות נושאם פוליטיים לדיון. מי שדחוף לו להתלונן עלי – מוזמן לעשות את זה במיליון אתרים אחרים.

 26. ahbarfilez / מרץ 5 2011 10:58

  כמו שאמרתי לא פעם, כשבממשלה יושבים פשיסטים מאופקים, בצבא מתעוררים להם פשיסטים חסרי בושה ומעצורים.

 27. אל"ף בית / מרץ 5 2011 13:23

  מוטי מסין כתב על זה הכי במדויק:

  לאטמה:http://www.latma.co.il/article.aspx?artiId=5102

  כותרת ראשית בהארץ: "האלוף עמידרור: צריך להכניס כדור בראש לחייל שאינו מסתער". לאחר ספירת הכיפות שערך בשבוע שעבר ובהמשך לייסורי יוסי ורטר מנסה הארץ לטרפד את המינוי של האלוף (מיל.) יעקב עמידרור לתפקיד היועץ לביטחון לאומי. צריך לרחם עליהם קצת. הם לא יכלו לטעון שאסור למנות את עמידרור כי הוא דתי אז הדגישו שיש יותר מדי דתיים בלשכה ואין מי שיענה לטלפונים בשבת. טענה זו כנראה לא מספיקה ולכן היה צורך למצוא אמירות "בעיתיות". ניתן היה להשתמש באמירות ה"קיצוניות" של עמידרור מלפני ההתנתקות שההתנתקות תחזק את החמאס ותביא לירי טילים מוגבר על ישראל. הבעיה היא רק שהוא צדק. היה צריך, אם כן, למצוא אמירה עסיסית שתכתים אותו כקיצוני, משהו שכולל ירי על כוחותינו. משהו כמו שאמרו עמי איילון, אפרים סנה או יריב אופנהיימר שצריך לעשות למתנחלים רק שהפעם צריך להציג את זה באופן שלילי.

  הכותרת, שמתבססת כביכול על דברים שאמר עמידרור בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה, אינה משתמעת לשתי פנים – עמידרור בעד הוצאה להורג של חיילים שלא מסתערים. לכאורה אמירה כזו היתה אמורה לעשות כותרות כבר למחרת הכנס, אבל היא עושה כותרות שנה אחרי, מעניין למה. באתר המכון הישראלי לדמוקרטיה שבו יש סיכום של הכנס אמירה זו כלל לא מוזכרת, כך שאו שהדברים לא נאמרו באופן הזה או שהם נאמרו בהקשר שבו הם התקבלו על הדעת ולכן לא הותירו רושם.

  גם אם נאמין לכל מה שלוינסון כתב, עדיין הכותרת תהיה שקרית. עמידרור אמר, לפי חיים לוינסון, "חייל שלא יסתער כשיאמרו לו 'קדימה' כי הוא אומר שנהרגו שני חיילים מימיני ושני חיילים משמאלי, אז אני לא קם, במערכת צבאית נורמלית צריך להכניס לו כדור בראש, ובמערכת ליברלית צריך להכניס אותו לבית-סוהר". אז ראשית, הדברים הוצאו מהקשרם. לא מדובר בכך שצריך להוציא להורג את כל מי שלא מסתער, למשל חיילים לא קרביים, אלא את מי שחבריו נהרגים לידו ולמרות פקודה מפורשת הוא מסרב להסתער. שנית, ישראל היא מערכת ליברלית כידוע, ולא נופלת תחת ההגדרה "נורמלית" גם לשיטת עיתון הארץ, אז מה הבעיה? אסור לעמידרור לחשוב בניגוד לעיתון של מרב מיכאלי וגדעון לוי?

  במחשבה שניה, עמידרור נרדף כאן על ידי כלי התקשורת, לא רק הארץ, ולא בשל חוסר כישורים או בשל כשלים מקצועיים, אלא בשל דעותיו, אז אולי המערכת בנוסף להיותה לא נורמלית היא גם לא ליברלית. ואם תצלחו את הכתבה בהארץ ותגיעו לטוקבקים תבינו טוב יותר עד כמה ליברלים הם קוראי ה"עיתון לאנשים חושבים".

 28. ahbarfilez / מרץ 5 2011 14:10

  הבעיה היא שהוא חושב שלתקוע למישהו כדור בראש על סירוב פקודה זה 'נורמלי', ושהוא נגד מדיניות ליברלית, AKA דמוקרטית (ובמילה הזו הוא לא השתמש, כדי לא להסתבך באמת).
  אי אפשר לצפות מכל אחד להסתער, נקודה. לא לכל אחד יש את היכולות והתכונות הנדרשות לכך, ולמי שאין לא מגיע כדור בראש ואפילו לא מאסר. אם רוצים צבא שכל חייליו מסוגלים לכך, שיקימו צבא מקצועי, נקודה.

 29. אל"ף בית / מרץ 5 2011 16:04

  מדובר בחיילים קרביים שאומנו להתנהל במצב של קרב, אכן, לא לכל אחד יש את היכולת, ולכן לא כל אחד מתגייס לקרבי, מה לעשות שעמידרור מדבר על חיילים קרביים בזמן לחימה, ואתה מדבר על מדיניות ליברלית וכל מיני דברים שלא קשורים לא לפוסט ולא לעניין.

 30. עדו / מרץ 5 2011 18:16

  א. לא התייחסתי לזה שעמידרור איש ימין אלא לזה שהוא איש צבא והעובדה ששירות צבאי מכשיר אותך אוטומטית להיות בעל עמדה בכירה באזרחות ולא תמיד בצדק. איש צבא נמדד בפרמטרים מסויימים והערכים שלו הם ערכים של צבא, גם מונטגומרי וגם רומל היו שניהם גנרלים מצויינים אבל הערכים שבשמם נלחמו היו שונים מהותית.
  ב. לגבי התגובה שמעלי , הנה מה שכתב על זה מישהו קצת יותר מוכשר ממני :
  http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=2256

 31. אורי / מרץ 6 2011 10:20

  "פתחתי אותו (את הבלוג) כדי להעלות נושאים פוליטיים לדיון"

  מה יותר פוליטי מלדון בפוסט שעוסק בהתנהגות בקרב ובהקרבת חיים ובנטישת חברים תוך כדי קרב גם בנושא הליגיטימיות של המבקר לדון בנושאים אלו, בהתחשב בזה שמצפונו מונע ממנו להיות רלוונטי בכלל לשאלות האלו ?

  [ובהערת אגב, אם אתה הרוצה שלא אגיב יותר ,זה בסדר רק תגיד מפורשות ,אם אתה רוצה שלא אגיב בנושאים לגופו של אדם, גם בסדר, רק תגיד, אם אתה רוצה שלא אגיב בנושאים של אי-שירות-מכל-סיבה-שהיא, גם הולך. אני באמת לא בא להציק]

 32. עידן לנדו / מרץ 6 2011 10:38

  אורי,

  אתה באמת מותח את הגבול.

  באופן עקרוני, טיעוני אד-הומינם הם הטיעונים הנחותים ביותר. גם אם הייתי חייזר מהמאדים או תולעת משי – אין בכך להשפיע במאומה על ההגיון/סבירות/מוצדקות של דעותיי. העובדה שבחרת להתייחס (באופן מעוות – "השתמטות" ולא "סרבנות") אליי, ולא למסר המוסרי שעולה מן הפוסט, מעידה יותר מכל שאין לך טיעון ענייני. לא שיש כאן איזשהו "דיון" ענייני: מצד אחד, אנשים עם מוסר לחימה פשיסטי, כמו עמידרור (גורביץ' פשוט כתב יודו-נאצי, עם סימוכין), ומצד שני – אנשים כמוני. לא ממש בסיס לויכוח, ולכן הפוסט לא היה ארגומנטטיבי, רק מחאתי. ההערה שלך לא השיקה לשום הבט רלבנטי של הפוסט.

  לו הייתי מעוניין לנהל דיון על סרבנות, אין ספק שגם הייתי מכחיש בתוקף את ההנחה שלסרבן אין זכות דעת בענייני הקרבת חיים. למעשה האקט שלו מעיד שיותר מחיילים אחרים, הוא לוקח בחשבון את מחיר החיים (שלו ושל קורבנות חפים מפשע) בשאלת הגיוס, בעוד שאחרים מעדיפים להתעלם מן המימד המוסרי של שירותם בצבא כיבוש. גם כך, לא הייתי שולל מאף אחד בדיון את הזכות להביע דעה. מה שאתה עשית זה סתימת פיות. ולכן הגבתי כמו שהגבתי. יש לי אפס סובלנות למי ששולל ממני זכות הבעת דעה. למעשה, באותו רגע נגמר הדיון.

  שים לב – זאת לא הזמנה לדיון. ובכלל, אם בא לך להתדיין כאן, אני ממליץ לשקול דעות לפני ששוקלים את גופו של אדם.

 33. yola / מרץ 6 2011 11:53

  חבלך שאתה נגרר לביטויים אשר עושים מנימיזציה לשואה, כגון "יודו-נאצי"…כבר הוצאתם את המשמעות מהמילה "פאשיזם" ושאר הססמאות הנבובות שהמשאל הקיצוני זורק בלי אבחנה…השימוש וההשוואות של כל התעטשות יהודית לשואה ושימוש חוזר בהשוואת יהודים לנאצים, רק מחליש מהטיעונים שלך.

 34. אשר / מרץ 27 2011 19:20

  נחמד ,מבין את הפחד .אנחנו שוכחים מי אלו שאנו רוטנים כלפיהם -דתי אורתודוקס יהודי -קל לו מאד מאיפה שהוא נמצא לא לתת חשבון על צורת ההתבטאות שלו.,למרות שימצאו הרבה סנגורים לפרשן -עוד עובדיה של החרדלים – .הוא פשוט בחר במכנה המשותף הנמוך ביותר לרמוז מה יעשה למי שלא יעמוד בתלם ,אולי לא מחר אבל יגיע יום שיהיה ברור מה הכללים.הוא לא חי בסרט כי אמונה כמו שלו מניקה את הרצון שלו. במיוחד שהוא מצטייר כבעל תוכנית קצת יותר מתוחכמת להישרדות. היתממות אין כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: