דילוג לתוכן
21 באוקטובר 2009 / עידן לנדו

הרכינו ראש בפני האסיר הפוליטי עזרא נאווי

היום נחתם הפרק הנוכחי בפרשת "מדינת ישראל נגד עזרא נאווי": השופטת אילתה זיסקינד גזרה על נאווי חודש מאסר בפועל ופיצוי של 1,000 ש"ח לשני שוטרי מג"ב שהוא "תקף" במהלך התנגדותו לפינוי משפחה פלסטינית.

החלק המשמעותי בגזר הדין הוא מאסר על תנאי לחצי שנה לתקופה של 3 שנים על עבירה של התקהלות אסורה. בפועל סיפקה השופטת לכוחות הביטחון שוט יעיל להרחיק את נאווי מכל זירה שבה הם מתנכלים לפלסטינים. שהרי בכל אירוע כזה, "מתקהלים" בני המשפחה שעל ביתם (לרוב – פחון רעוע ופרוץ) עולה הבולדוזר הישראלי, וברור שמדובר בהתקהלות אסורה, כי הבית אינו חוקי והדיירים אינם חוקיים וההתנגדות אינה חוקית.

מה כן חוקי? חוקי שמג"ב יכו פלסטינים. הנה, היום בבוקר מתפרסמת במקביל ידיעה שנסגר תיק חקירה נגד שוטרי מג"ב שתועדו בוידאו מכים פלסטינים. פרקליטות המדינה מודה ש"אכן מדובר בהתנהגות לא נאותה. עם זאת מדובר במכות קלות ביותר שלא גרמו נזק של ממש."

וזאת להבדיל מן הכאפות האימתניות שעזרא נאווי הוריד למג"בניקים בפברואר 2007, גבר מבוגר ולא חמוש שתוקף שני צעירים חסונים וחמושים, ובלי ספק גרמו להם נזק בריאותי כבד שרק בעזרת הפיצוי של 500 ש"ח לכל אחד יצליחו להשתקם ממנו.

"אם לא יהיה סדר, לא תהיה דמוקרטיה", כתבה השופטת זיסקינד. אמת. סדר צריך להיות. מג"בניקים שמגרשים פלאחים עניים מעל אדמתם חייבים לקבל פיצוי, ומג"בניקים שמכים פלסטינים חייבים לקבל זיכוי. ונאווי, פורע סדר שכמותו, מקומו בכלא. איזו מילה נוראה, "סדר"; כמה צרחות ובעיטות אלימות מקופלות בה.

בכל תקופת הפרשה הזאת, מן האירוע עצמו בכפר אום אל-ח'יר בפברואר 2007, ועד ה-21 באוקטובר 2009 בבית משפט השלום בירושלים – לא הצליחה פרשת נאווי לחדור את מעטה השתיקה של התקשורת הישראלית. האירוע עצמו לא סוקר (מג"בניקים הורסים פחון של פלסטינים – אין עניין לציבור); המשפט עצמו והכרעת הדין במרץ 2009 גם הם לא סוקרו (הומו שמאלני "הרביץ" למג"בניקים, לא פחות – אין עניין לציבור). מה שהצליח איכשהו לטלטל את התקשורת מאדישותה היה הקמפיין הבינלאומי למען נאווי. זהו כמובן דפוס מוכר: עוולות שנעשות בשטחנו לא מזיזות לאיש, אבל ברגע שמתעוררת מחאה בינלאומית בגללן – זה הופך לניוּז. מה פה הניוּז? המחאה הבינלאומית, כמובן, או "מתקפת" ההסברה הישראלית כנגדה; לא העוולות עצמן.

ובכל התקופה הזאת, יותר משנתיים וחצי, כמעט אף כלי תקשורת לא טרח להתעניין מה יש לנאווי עצמו לומר בעניין. יום לפני גזר הדין המתוכנן (שנדחה), נפתח המיקרופון רגעית (תודה ל-ynet). אפילו לונדון וקירשנבאום הזיזו את ישבנם הכבד לכיוונו של נאווי, והצליחו ב-4 דקות של קוצר רוח מתנשא לא ללמוד כלום ולא להבין כלום על האיש ועל פעילותו.

כשם שעונש המאסר שהוטל על נאווי מכתים את מערכת המשפט כולה, כך גם השתיקה התקשורתית סביב עניינו מכתימה את הציבור כולו. בישראל 2009 השלטון זורק לכלא לוחמי חופש והציבור מפהק באדישות.

לפני חמישה חודשים כתבתי כאן בהרחבה על משפטו של נאווי. מי שרצה לשמוע את נאווי מדבר בקולו שלו היה צריך להרחיק לכת עד מאמר באנגלית שהוא פירסם ב-Nation לפני ארבעה חודשים. במאמר נאווי מסביר את שורשי האיבה כלפיו ומצביע על השותפות המלאה של מערכת המשפט הישראלית עם שלטונות הכיבוש, שהמקרה שלו הוא רק דוגמה קטנה שלה. "אני גאה להיות פרובוקטור", הוא כותב.

למה זה ככה? למה פרשה כל כך טעונה, שמצטלבת עם סוגיות פוליטיות בוערות – זכויות קרקע בשטחים, אלימות מג"ב, חופש ביטוי, זהות הומואית, מזרחיות מול ערביות – לא זוכה כמעט לשום חשיפה תקשורתית?

למה בכל התקופה הזאת לא עולה על דעתו של אף עורך מבריק באף כלי תקשורת להרים טלפון לעזרא נאווי ולהציע לו, "בוא, תן לנו 500-600 מילה מן הצד שלך"? מה, זה לא מוכֵר? ומאמרי דעה של דן מרגלית כן מוכרים? אז מה, חוסר עניין לציבור? אולי צרות אופקים? צנזורה עצמית?

איך תתקיים דמוקרטיה במקום שאין בו דיון ציבורי שלם? איך יתקיים דיון ציבורי בסוגיות שאינן מסוקרות? איך הן יסוקרו אם צד אחד באופן שיטתי מושתק ואינו מוזמן להגיד את דברו?

את רשימתי על נאווי, לפני חמישה חודשים, חתמתי במלים האלה: "ההרשעה של נאווי עברה בשתיקה תקשורתית, ואולי גם כניסתו לכלא תידחק לשוליים. אם אכן יישלח לכלא, יהיה זה אות קלון, בוהק במיוחד, על מצחה של שנת 2009: השנה שבה הפכו הרדיפות הפוליטיות בישראל (סמיח ג'בארין, "פרופיל חדש") לעובדה מוגמרת."

העובדה כבר מוגמרת, ועזרא נאווי יישלח לכלא. אות הקלון הזה יתווסף לעוד כמה וכמה אותות קלון מן השנה האחרונה – כשלון המו"מ על גלעד שליט, הסירוב לשתף פעולה עם ועדת גולדסטון ולאחריו היללה הבכיינית ש"הדו"ח לא מאוזן" – המציירים את מדינת ישראל כמדינה חשוכה, פרנואידית, רודפת ומשתיקה, ואם היא יכולה, גם כולאת, קולות ביקורתיים. כמו וענונו ופחימה לפניו, גם נאווי יהפוך לסמל של שוחרי חופש בכל העולם. כמו וענונו ופחימה, גם הוא לא יהפוך למליץ יושר של השב"כ או המוסד בצאתו מן הכלא, וימשיך את מאבקו בדרכים דומות או אחרות.

המפסידה היחידה מכל הפרשה הזאת תהיה מדינת ישראל. אנחנו, אזרחים ואזרחיות שהנחנו לכל זה לקרות, כבר הפסדנו מזמן.

51 תגובות

להגיב
 1. אזרחי ישראל / אוק 21 2009 19:03

  ובוא נקווה שלא רק הוא אלא גם שאר שונאי ישראל (כולל אלה שברשימות) יגיעו לכלא.

 2. שועי / אוק 21 2009 19:43

  כמובן, שאם בכל פעם שמתנחל היה מרים יד על שוטר או מקלל אותו הוא היה נעצר ומובא לדיון משפטי, היתה סוגיית פינוי המאחזים קלילה הרבה יותר. מי עוד היה מחזיק בהם?

  אני יודע משירותי הצבאי בשעתו
  שאנשי משמר הגבול בגזרה בה שירתתי תקופה ,מזרחית לירושלים, היו נחשבים כמי שמאומנים להרביץ
  ללא סייג: לשבור, לפרק להרוס
  לא להותיר אבן על אבן
  פעמים איימו על אוכלוסיה אזרחית פלסטינית שייקראו למשמר הגבול
  כמי שמחזיק רוטווילר שמאומן לנשוך

 3. אזרח. / אוק 21 2009 19:46

  האופף את האיזור הזה.

 4. אסתי / אוק 21 2009 19:50

  "כשסיימתי את לימודי רציתי להיות עורך דין, אבל לא היו לי שלושת אלפים פרנק לקניית מכונת כתיבה. לכן נהייתי שופט."
  העיוור שתק. מה שקרה לידידו זכיר לו תמונה מעברו. הוא ראה עצמו כתובע בבית משפט צבאי: גנרל אחד ציווה עליו לדרוש עונש מוות לחייל, ושלושה שופטים מטומטמים לא הבחינו באמת שבדברי הנאשם, שטען לחפותו.
  "מה תעשה עכשיו? תהיה עורך דין"" שאל לוי,
  "לא, כף רגלי לא תדרוך עוד בשוק זה של נקמות בתשלום."
  (הניסוי של השופט פוט – פיטיגרלי. עמ' 15)

 5. הומו יהודיה גרמני / אוק 21 2009 19:52

  ואגב, אני לא חושבת שלונדון וקירשנבאום הביעו קוצר רוח יוצא דופן או התנשאות. ממש לא.

 6. רני / אוק 21 2009 19:53

  1. ראיתי את הצילומים של שוטרי משמר הגבול מכים ומתעללים בערביים. מכות יותר גרועות מאלו מחלקים שוטרים, פקחים ואפילו סלקטורים בת-אביב.
  2. הריצה לחו"ל מדגישה את חוסר היכולת של בעל הבלוג וחבריו לתקשר עם רוב הישראלים. יש כאן מצב קיצוני של ניתוק מרוב העם שעד כמה שידוע לי אין כמותו בכל שמאל בעולם. כמויות אדירות של מידע, אמיתי, שקרי וסתם השמצות חסרות בסיס מיוצא מהארץ ויש מי שמתפרנסים מכך. תעשיית ייצוא שלמה לפנינו. מי מסרי לנקה או מאפגניסטאן או עירק מסתובב בעשרות בעולם ומספר על עוולות ארצו? זה אחד הגורמים לגועל שבו הישראלי המצוי מגיב לטענות השמאל. למה אתה נוסע לחו"ל דבר כאן לא במאמרים נפלאים ב"ניישון". הכותב וחסריו לא קלטו שמכל בחינה שכנוע שני אנשים בשוק בירושלים פ"ת או ת"א עולה מבחינה פרקטית ומוסרית מנאום לפני אוניברסיטה שלמה בסקנדינוויה. הבעיה היא שמנסיעה לשם מרווחים כסף בילויים מכל הגוונים צבעי השער והסוגים ובכלל נסיעה נחמדה לחו"ל בקיץ.
  השילוב של שליט ואננו ופחימה במין דייסה של "לוחמי חופש" הנו עוד סיבה לחוסר האמון המוחלט שלי ושל הדומים לי בכח השיפוט של בעל הבלוג.
  באשר לוענונו ברוב ארצות העולם הוא עוד היה יושב בכלא ובכל ארצות המזה"ת הוא כבר היה נתלה מזמן. הצרוף שלו ושל פחימה בחבילה אידיולוגית אחת מעניין. כי המחבר בין השניים הנו בעיקר שנאת ישראל. עצם הזכרת ואננו מעניינת כי היא זורעת אור על שונאי ישראל גזענים שמתחזים ללוחמים בנשק הגרעיני. מי שמע או ראה או קרא אחד מצדקנים צבועים וכוזבים אלו מתלונן על תעשיית הגרעין האירנית? שעה שמה שקורה שם הנו הפרה בוטה של הנ פי טי ואילו ישראל לא הפרה בנושאי הגרעין שום חוק בין לאומי. מתברר כי גם המוסר של מי שמתחזים שלוחמים בנשק הגרעיני כמוהו כחוקי נירנברג – טוב ליהודים בלבד.
  מי שרוצה בשלום וויתור על שטחים החזרה או פיצוי לפליטים יהודים וערבים עומד נואש כשמציבים לצידו את פחימה, ואננו ודומיו. בשביל עוד מאמר בעיתון אנגלי מוכרים להרגיז ולדחות ישאלים רבים. אכן שמאל ישראלי של עלובי נפש ונכים מוסריים.

 7. ניר / אוק 21 2009 19:59

  אסיר פוליטי? אני מרשה לעצמי לנחש שגם אזרח בלתי פוליטי בעליל היה נכנס לחודש בכלא אם היה מרביץ לשוטר.

  הקשר לשוטרי מג"ב בכלל מופרך – אם הם זוכו (נגיד שלא בצדק, למרות שאיכשהו אני סומך יותר על מערכת המשפט מאשר על מי שמצטט מאמרים מגלובל-ריפורט) מעתה והלא כל מי שמרביץ זכאי?

  [המקום הזה שמור לציטוט לא-קשור-לכלום מספר נושן, כדי להפגין עומק אינטלקטואלי]

  [והמקום הזה שמור לתגובה שתכיל כמה ססמאות קלישאיות, בעיקר לגבי "נושן" ו"לא קשור לכלום"]

 8. אסתי / אוק 21 2009 20:03

  עזרא נאווי.
  לא רק בפעילותו ובעקשנותו, אלא בכל דמותו. בענווה שלו. בצניעות. בקבלת האחריות ובחוסר רצון או יכולת לטייח (שאפשר לראות אצל קירשנדון איך הוא מדבר על כך שהאהדה אליו בעולם היא חלק מגל השנאה לישראל)

  אין ספק שדמות כשלו מכריחה את העומדים מולו להתעמת עם דמותם בראי. ברור שיזרקו אותו לכלא או יעשו כל דבר כדי להעלים אותו. הרי כל מה שהם לא – זה הוא. ומי רוצה לראות את עצמו בצורה הזו?
  ככה השופטת הקטנה וככה מדינת ישראל הגדולה.

 9. עידו לם / אוק 21 2009 20:12

  אבל מה נסגר עם העניין המגדרי?

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) / אוק 21 2009 20:40

  זה בוודאי השפיע על שיקולי השופטת.

 11. חגית ירדני-זלצרמן / אוק 21 2009 20:53

  מראשית התנועה הציונית ועד ימינו נשאלת שאלה פשוטה, מר נאווי תקף שוטרים או לא תקף שוטרים?! אם תקף שישב בכלא.

 12. אמיתי סנדי / אוק 21 2009 21:14

  במו עיני ראיתי מג"בניקים בודים עדויות שקר מול מצלמת וידאו וטוענים שפלסטיני תקף אותם, כשאני ראיתי שההיפך הוא הנכון.
  עזרא נאווי הורשע על פי עדותם של שני חיילי מג"ב בלבד, מילה שלהם מול מילה שלו.

 13. נתן / אוק 21 2009 21:24

  אסתי, עזרא נאווי הקדוש ידוע גם במעשה סדום בקטין עליו הורשע ב1992

 14. חגית ירדני-זלצרמן / אוק 21 2009 21:39

  בהחלט יתכן. אבל בשביל מה כל הממבו ג'מבו הפוליטי? אגב, למיטב ידיעתי, בכל מצב כמעט כשמדובר במילה של שוטר (קל וחומר שניים) מול מילה של אזרח השופט יקבל גרסת השוטר.

 15. מני ל / אוק 21 2009 21:47

  ביום שבו רשויות החוק לא ינקטו באיפה ואיפה באכיפת החוק או אי אכיפתו נגד מגזרים שלמים בחברה הישראלית, אז נוכל לשאול אם גזר הדין של נאווי היה מוצדק בהתחשב בהאשמות.

  אבל היות שלמדינה כנראה יש חוק אחד לגבי מתנחלים ורבנים, וחוק אחר לגבי חילונים וסתם אזרחים, אין לנו אלא לסייע למי שנרדף על ידי השלטונות ולו על מנת לקוות לצמצם את התופעה.

  והנה דוגמה לפשעים שהמדינה וזרועות האכיפה שלה אף פעם לא יחקרו או ינסו לעצור:
  http://hatecrime.blogli.co.il/

 16. רני / אוק 21 2009 21:48

  צלם של אל גזירה עומד עם כמה ילדים פלשתינים וכשאלו החלו לידות אבנים מצלמתו צלמה קרקע. כשמגבניקים החלו לגרש את הילדים הוא החל לצלם. בצד עמדו נשים בשחור שלפעמים באמת עושות עבודת קודש ושתקו. את האמת הזו שיווקו אח"כ בחו"ל.

 17. עידן / אוק 21 2009 21:53

  1. לא, לא ראית את הסרטונים שמראים את המג"בניקים מתעללים בפלסטינים. בידיעה של ynet מדווח כך: "שוטר מג"ב מכריח עציר פלסטיני להצדיע לו כמה פעמים, שוטר מג"ב מכה עציר בראשו ובעורפו, בועט בישבנו". על זה מסתמכת התביעה של "יש דין", ולא על הסרטון המיותר ש-ynet העלו. טענת ה"נזק הלא ממשי" איננה רלבנטית מבחינה משפטית; והנקודה היתה שודאי שהשוטרים שהתעמתו עם נאווי לא ספגו גם הם שום נזק ממשי, ובכל זאת השופטת פסקה לטובתם. זהו עיוות הדין, ועליו לא הגבת (כמובן).

  2. אם חשבת שנאווי "רץ לחו"ל" כדי לכתוב את המאמר שלו – יש לך בעיה קשה בהבנת הנקרא של הפוסט הזה. אחת הטענות העיקריות של הפוסט היא שכלי תקשורת ישראליים אינם מאפשרים לנאווי ולאנשים כמותו להתבטא; הם לא מעוניינים לשמוע אותם (הפסבדו-ראיון עם לונדון וקירשנבאום הוא דוגמה מצוינת). לכן, הוא לא רץ לחו"ל, אלא נדחף לחו"ל. בדיוק כמו שהתביעה נגד ההתנקשות בשחאדה (ורצח 14 החפים מפשע) לא רצה לחו"ל, אלא נדחפה לשם בגלל סירוב בג"צ לדון בה. ישראל – אזרחיה ורשויותיה וכלי התקשורת שלה – אוטמת אזניים ולב לקולות ביקורתיים. לכן אין להם ברירה אלא לפנות החוצה.

  3. כותבים "וענונו", לא "ואנונו". כל הגזענות שלך מקופלת בשיבוש הזה.

  4. על הקשר ההדוק בין וענונו-פחימה-נאווי עמדתי בפירוט בפוסט הקודם על נאווי. זהו המזרחי/ת שמורד/ת בתפקיד "שונא הערבים שמכיר את המנטליות שלהם מקרוב", תפקיד שהועידו לו/לה הממסד הישראלי לדורותיו – ממסד אשכנזי, למרבה הצער.

  5. "ישראל לא הפרה בעניין הגרעין שום חוק בינלאומי"? לך תעשה שיעורי בית. ביום שישראל תתיר לפקחי האו"ם לבקר בדימונה, תהיה לה זכות לפצות פה על איראן. בינתיים המצפצפת העיקרית על המשפט הבינלאומי במזרח התיכון זאת ישראל. הסיבה היחידה שעוד לא הפכנו למצורעים גמורים זאת מטרית החסות האמריקאית.

 18. נועם / אוק 21 2009 22:36

  תקיפת שוטרים הוא השקר הכי הטרנדי של מערכת אכיפת החוק נגד מפגיני שמאל. גם הרב אריק אשרמן נעצר והואשם בתקיפת שוטרים בהפגנה בשייח ג'ראח. ראיתי בדיוק איך זה קרה – שוטר קרא לו לבוא לדבר, ושנייה אחרי זה הוא היה חבול בתוך ניידת. יש דין, יש דיין – וכולם שקרנים.

 19. שוהם / אוק 21 2009 22:58

  אבל ישראל באמת לא הפרה בעניין הגרעין שום חוק בינלאומי. ישראל, בניגוד לאיראן, אינה חתומה על האנ פי טי ולכן אינה מחויבת להתיר לפקחי האו"ם להכנס לכור בדימונה.

  ישראל, בניגוד לאיראן, מעולם לא גייסה ילדים כדי לפנות שדות מוקשים. ישראל, בניגוד לעיראק ולמצרים, מעולם לא הפגיזה כפרים בגז עצבים.

  אני ממליץ לך להכין שיעורי בית ברצינות, ולא להסתמך על כתבות מגוחכות בגרדיאן ודומיו. הכתבים שלהם, כמו רוב הכתבים בעולם, לא מבינים דבר וחצי דבר בחוק הבינלאומי.

 20. רני / אוק 21 2009 23:10

  1. אמרתי ואני וחוזר המכות שהוכו הפלשתינים אינן חמורות ממכות שהמשטרה מכה יהודים כשצריך. לדעתי כיום בישראל מי שמתחצף לשוטר או מגיב באלימות לשוטר צריך לחטוף. אין מורא לא מהמשפט ולא מהמשטרה. ראיתי כיצד מטפלות משטרת שוויץ וגרמניה וצרפת באזרחים אלימים ומחוצפים כך יש לנהוג בישראל. אבל אם יש ארגון שעוסק בכך ראוי וחשוב שיטפל בשוטרים שנהגו באלימות [ מוצדקת לדעתי ] במתנחלים. כאשר שוטר אומר דבר מה ליהודי ערבי או חיזר יש לשמוע לשוטר. אם יש צרוך אח"כ להתלונן.
  2. בשמאל הישראלי מיטב הכותבים המדברים והמשכנעים. בשמאל יש מי שיכולים למכור קרח לאינואטים. יש בארץ עשרות תקופונים יש ימי עיון הרצאות ונאומי רחוב. אין צנזורה והבלוג הזה ועשרות קיצונים ממנו יכיחו. קידום רעיון פוליטי זו עבודה קשה ומפרכת. השמאל הישראלי מתוך עצלות, שחצנות, התנשאות וסתם בטלנות ויומרה נכשל כשלון חמור בלדבר לעמו בשפתו. אנחנו חיים כיום במדינה דו לאומית. מי בימין או סתם ישראלי יהודי חפץ בכך. אפילו זאת נכשל השמאל להבהיר. ברור שקל נעים ונחמד יותר לדבר עם עיתונאי חוץ ולנסוע לחו"ל זה עניני משעשע ומכניס , תרתי משמע. אבל הכשלון של השמאל תקשר עם עמו שלו הנו ייחודי אמיתי ומזיק.
  3. אני דיסלקטי כניתןלראות בתוקבקים שלי. הנסיון לייחס לי משום שגיאות כתיב גזענות הנו גזענות. אני מתייחס באותו כבוד וחשד ואי אימון לשני הצדדים. אני עובד עם ערבים – נוצרים ומוסלמים יומיים בשבוע. ובכלל. בכל פנים שגיאות של דיסלקט אינן סימן לגזענות.
  4. מקרה פחימה מסמן את כל הווית השמאל הישראלי המחזר, כאשה מוכה המוכנה לממש כל סטיה וגחמה של הפלשתינים, המתיחסים אל אנשים אלו כמוני בבוז מהול ברחמים. איש אינו אוהב את מי ששונא את עמו ארצו ומולדתו. הפלשתינים בחוכמתם הטבעית משתמשים בשמאל אך מעולם לא נתנו בו אמון או חשבו שיש לו ערך.
  אשר לפחימה – זבידה כיום משרת את המודעין הישראלי והאמריקאי ומקבל כסף משניהם [ חשבת פעם על ההשרדות המופלאה שלו קודם ] הוא גם מחסל חיסול ממוקד, בלי בג"צ בצל"ם ואחרים את החמאס. טלי נשארה עם הזכרונות וחמש אצבעותיה אכן דגם לשמאל הישראלי.
  5. בנושא החימוש הגרעיני כרגיל אתה מגנה אותי בשל הבורות והשחצנות שלך. ישראל אינה חתומה על ה נ פי טי ומשום כך אינה חייבת כלום אבל משום כך היא מנועה מכל ידע בנושא. לאו"ם אין שום עסק וענין מכל בחינה בנושאי בקרה ופיקוח על חומתי האמנה. אין מפקחים של האו"ם לעניין זה כלל. הפיקוח הנו ע"י גוף שהוקם במסגרת האמנה ואינו קשור לאו"ם כל קשר מבני או ביורוקראטי. אתה פשוט לא יודע על מה אתה מדבר. אם תביא הוכחה אחת שמפקחי או"ם או שהפיקוח על מתקנים גרעיניים הנו של האו"ם אתרום עשרים ש"ח לכל מטרה שתרצה.

 21. עידן / אוק 21 2009 23:12

  צודק, ישראל לא הפרה, היא רק נהנית ממעמד מיוחד במזרח התיכון. והשאלה שצריכה להישאל היא למה איראן צריכה להיות חתומה על אמנה שישראל פטורה ממנה.

  ישראל לא גייסה ילדים לפנות שדות מוקשים -נכון, כי היא לא טורחת לפנות אותם. והפגזים הישראלים שפזורים בלבנון ובעזה עדיין הורגים אזרחים וילדים.

  לא הפגזנו בגז עצבים, אבל הפגזנו בזרחן לבן ובפלאשט ובמצרר, בסמוך וממש על אוכלוסיה אזרחית, בניגוד לחוק הבינלאומי.

  אבל אני מבין שאתה ישן טוב בלילה כי בגז עצבים – עוד לא השתמשנו.

 22. אנג'ליק / אוק 21 2009 23:38

  לך לעבוד, חתיכת בטלן. פרזיט שחי על חשבון המדינה במשרד באקדמיה

 23. עמנואל / אוק 21 2009 23:43

  עידן – אני חושש שאתה טועה פה.

  מבחינה מוסרית יש מקום לתהות על מעמדה המיוחד של ישראל. אבל דווקא לא מבחינת כל מה שקשור ל NPT

  זה לא שחייבו את איראן לחתום על האמנה ואת ישראל פטרו.

  פשוט אי אז כשהחלה היוזמה לאמנה הזו, איראן (שבאותו זמן היתה תחת שלטונו הצודק, הדמוקרטי והנאור (=ידידותי למערב) של השאה) חתמה עליה, וישראל לא. המדינות הלא גרעיניות שחתמו על האמנה יכולות היו לקבל בזכות זה סיוע בתחום הגרעין, ובתמורה היו צריכים להעמיד את מתקניהם הגרעיני לפיקוח, ולא לעשות דברים מסויימים שהכרחיים לייצור נשק גרעיני (למשל העשרת אורניום מעל לרמה מסויימת של העשרה שנדרשת לשימושים אזרחיים אבל לא יכולה להוביל לייצור נשק, וכו').

  האמנה היא הסכם. איראן חתמה על ההסכם, קיבלה את התמורה, אבל הפרה את התנאים אליה התחייבה.

  ישראל מראש לא התחייבה לכלום, לכן לא הפרה את ההתחייבויות אותה לא נתנה. בכך ישראל דומה להודו ולפקיסטאן שכמוה לא חתמו על ההסכם.

 24. jfo / אוק 21 2009 23:52

  האם תוכל לענות למה שכתבתי לך על הטור על דוד אבידן, תודה

 25. הומו יהודיה גרמני / אוק 21 2009 23:54

  המילה "מגדר" מביאה לי חררה.
  ממש לא מתאים לך.

 26. רני / אוק 21 2009 23:56

  אירן חתמה מתוך רצון לבנות כורים גרעיניים בעזרה מחו"ל דבר שישראל וויתרה עליו. סיבה שניה לא פחות חשובה שהחוקים הבין לאומיים הנם במידה רבה חוקי נירנברג – ליהודים בלבד. ומשום כך אירן חתמה ולא קיימה חתימתה וראה זה אכן כך שום דבר לא קרה לאירן. בענין חוקי נירנברג ליהודים בלבד ראה החלטת גופי האו"ם לא לבקש מחמאס תגובה על הפגזת אזרחים ישראליים מול ההתנפלות הכללית על ישראל – רק דוגמה אחת בלבד לגזענות מובהקת כמו שחוקי נרנברג היו גזענות.
  אפילו הנוכל החלקלק גולדסטיין העיר עך כך אבל כמובן לא עשה כלום. כרגע הדו"ח שלו מופעל אך ורק כנגד ישראל. למעשה גוף האו"ם שהחליט כך קבע כי להרוג אזרחים יהודיים זה בסדר גמור והשמאל הישראלי מסכים עמו.

  גם בנושא התחמיש אתה טועה ומטעה. אין שום הוכחה ואו עדות שנמסרה בבית משפט ע"י עדים שנחקרו שישראל השתמשה שימוש לא חוקי בנשק שהשימוש בו חוקי לחלוטין – זרחן, פלאשט ופצצות מצרר. הנטיה לקבל כל מידע מחוץ לישראל ולדחות כל מידע ישראלי היא גזענות מובהקת. איזו סיבה יש לקבל את הודעות החמאס והחיזבאללה ולדחות כל הודעה ישראלית ככלל כחוק חוץ מהדעה הגזענית שישראל משקרת תמיד והחיזבאללה והחמאס דוברי אמת תמיד. ובאשר לעדים ברצועת עזה. מי שמרגיז או סר מהתלם מושלך מהגג איזה ערך יש לעדותו.

  באשר למוות מנפלי תחמושת. החמאס והחיזבאללה מילאו השטח בתחמושת. העובדה הקיימת היא שכל הזמן נהרגים אזרחים ב"תאונות עבודה" גם בעזה וגם בלבנון. ברור לכל בר דעת, זאת אומרת לא שמאלן ישראלי גזעני שאינו מסוגל להתייחס לעובדות, שחלק לא מבוטל ממי שנהרגים נהרגים מתחמושת של החמאס והחיזבאללה. גורם שני הנו הזלזול בהגנה אזרחית. גם על ישראל נורו אלפי טילים ופגזים חלקם נפלים. ישראל טיפלה ומטפלת באלו בפי שמחיייבים חוקי המלחמה. לא לחמאס ולא לחיזבאללה יש הגנה אזרחית כולל בניית מחסות וטיפול בנפלים. יותר מכך שניהם מלאו את השטח במלכודות ומטענים אין ספק שחלק ניכר מאזרחים נפגעו מאלו.
  הפתרון אינו אוסף אין סופי של חוקים על כלי נשק. הפתרון הנו לשבת עכשיו בלי תנאים מוקדמים ואולטימטומים ולהקטין את סכנת המלחמה. אבל השמאל הישראלי עוסק בחיפוש אשמים ובריצה לספר בחו"ל במקום לדרוש יום יום ובקול רם מישראל והפלשתינים לשבת מייד בלי תנאים מוקדמים ולדבר שלום..

  הערה איך אני או מישהו אחר ישן או אינו ישן היא דמגוגיה צרופה ומהווה חלק מהשיטה שלך לדווח על דברים שאין לך עליהם כל מידע. איך אתה יודע אם פלוני ישן טוב אם לאו ולמה הוא ישן טוב או רע. דמגוגיה צרופה.

 27. דני קיי / אוק 22 2009 00:06

  תגיד, עידן, יכאב לך מאד להודות בטעות ולהתנצל?

  אני מדבר על נוסחת ה-["ואנונו"=גזענות] שלך.

  ואגב, או שכולם ב"מגזין הכיבוש" וב"הארץ" דיסלקטים- מה שלחלוטין לא סביר ומשאיר בפנינו את הברירה שכולם שם גזענים. אחרת איך אתה מסביר את זה?- http://www.kibush.co.il/show_file.asp?num=9880

  כמובן שישנה גם אפשרות שלישית שזו הייתה התקפת ה'אד-הומינם' הכושלת, הנמוכה והשיקרית בהיסטוריית בעלי הבלוגים הפוליטיים.

 28. עידן / אוק 22 2009 01:09

  תחזור לפלנטה שאתה חי עליה, הרבה יותר כיף שם. תשאיר אותנו עם כל השקרים שלנו, התמונות המפוברקות של שרופי הזרחן, של חורי הפלאשט בקירות, תשאיר אותנו עם כל התרמית הענקית הזאת של אלף אזרחים שנהרגו כי כל אחד מהם החביא חמאסניק בכיס שלו, עם העדויות המפוברקות של מכללת אורנים, עם העדויות המפוברקות של שוברים שתיקה, עם הסירוב הישראלי (המפוברק כמובן) לספק מפות של פצצות המצרר בלבנון, עם כל המציאות הבדויה שלנו – שאין לה שום הוכחה!

  באמת תחזור לשם ותניח לי.

 29. נו באמת / אוק 22 2009 03:07

  האיש חסין. הוא והאפיפיור לעולם אינם טועים. דבריהם, דברי אלוהים חיים.

 30. עידן / אוק 22 2009 04:53

  אני יודע דבר או שניים על דיסלקציה. הוא כותב שטויות, אבל כותב אותן בלי שגיאות. השינוי של ע' ב-א' בוענונו הוא לא מקרי ולא ייחודי לרני – הוא מסמן את הכחשת המזרחיות/ערביות שלו. זה שיבוש עם הסטוריה מוכרת.

  וגם אם הוא דיסלקטי – ואללה, שאלה יהיו הטעויות שלי. חוץ מזה, אני מבין שכל מה שאמרתי על נאווי מקובל על דני קיי ושאר הנזעמים, כי הם לא התייחסו לכך במילה. עזה, משפט בינלאומי, את הכל הכנסתם לכאן – ואף מילה על נאווי. תרגיל הסחה שגרתי, שלא עובד גם הפעם.

 31. דני קיי / אוק 22 2009 06:17

  אכן, הפוסט הזה- לפחות בעיקריו- מקובל עלי. הטענה שלך על תרגילי הסחה- פחות. טיבם של דיונים הוא לגלוש לכיוונים שונים. אם אינך יכול להתמודד עם זה- סגור את מדור התגובות. לי נראה שזרמת עם זה עד שזה הפסיק להיות לך נוח.

  והנזעם היחידי שאני רואה כאן- הוא אתה.

  תוכל לתת לי לינקים המתעדים את ההיסטוריה של השיבוש הנ"ל שנראה שאנשי שמאל כה רבים לוקים בו? תודה מראש.

 32. עידן / אוק 22 2009 06:50

  לא הבנתי את הניק, כי אתה לא מצחיק.

  אני ודאי לא אסגור את התגובות. הדרישה הקבועה כאן היא להגיב לעניין. היו בבלוג הזה עשרות פוסטים על עזה ועל המשפט הבינלאומי. לנפנף בנושאים האלה עכשיו זה לא לעניין, וזה בהחלט תרגיל הסחה, כי תשובות מלאות ומפורטות, כולל לינקים, נתתי בפוסטים שזה היה עניינם.

  אם אני זורם עם זה – זה מטוב לב רגעי והפכפך. זה בהחלט לא חובתי.

  בעניין השיבוש: ממש לא מזיז לי שהרבה אנשי שמאל לוקים בו. נראה לך שאני מייצג אותם? ומה, לא יכול להיות שמאלני גזעני? שיבוש יכול להיות גזעני גם אם מי שלוקה בו אינו מודע לכך. אני מבין שגם זה ניסיון הסחה, ואין לי חשק לשתף איתו פעולה.

  לגבי לינקים על "ההסטוריה של השיבוש" – בוא נסכים שאני אשלח לך אותם אחרי שאתה תשלח לי לינקים שמגבים את טענתך ש"זו היתה התקפת ה'אד-הומינם' הכושלת, הנמוכה והשיקרית בהיסטוריית בעלי הבלוגים הפוליטיים."

 33. פחדרון בארון / אוק 22 2009 08:53

  גם אם אתה אחד שהורשע בביצוע מעשה סדום בקטין, תמיד תוכל לזכות בריהביליטציה. בתנאי כמובן שיש לך דעות שמאלניות קיצונית. לגבי כל האחרים שבצעו עברות כאלה – לנדו וחבריו כבר היו מארגנים נגדם הפגנות מול הבית.

 34. רני / אוק 22 2009 09:06

  הנסיון לשלוח אותי לכל הרוחות לייחס לי דברים שלא אמרתי או כתבתי ולהשמיץ אותי בגינם מעיד על המתקיף.

  1. יש לי תעודה שמאפשרת לי יותר זמן בבחינות ובה כתוב "דיסלקציה". באשר להגדרה דיסלקציה והמומחיות שלך. בדקת זאת כמו את פקחי האו"ם בכורים גרעיניים. כמעט שאין שתי תופעות כאלו דומות. הנסיון להגדיר פסיכולוגית בן אדם לפי כתבתו את השם ואננו צולע. וטענת הגזענות על בסיס זה אין בה כלום, סתם התחכמות. אינך יודע על כך בשום דרך השווה לעדות אמינה. מבנה משפחתי והרכבה, עיסוקי, סביבתי החברתית יש בהם יותר גיוון ופחות גזענות מאשר באזרח מדינת תל-אביב ממוצע..
  2. כרגיל אתה מייחס לי דברים שלא כתבתי ומשמיץ אותי בעבורם. ברור שהיו פצעי זרחן. אבל צריך להוכיח שהיה ירי מכוון או לפחות רשלני על אזרחים. רק ירי יזום מכוון בפקודה הנו פשע מלחמה. חורים בקירות מפלאשט אולי כן ואולי לא. שמעתי שפטרו את השקרן המומחה כביכול. מי נתן עדויות מתי למי מי חקר את העדים ובאילו נסיבות. אף אחד לא החביא חמאסניק בכיס. זה לא ניתן טכנית. אבל החמאס לא נהג לפי חוקי אמנת גנבה והתערבב עם אזרחים זה נאמר ע"י כל מי שהיה שם
  3. ברור שהיו כאלף הרוגים
  4. הדרישה לפצצות מצרר היא בלתי אפשרית כי פשוט אין 100 % מיפוי זה טבעה של מלחמה. הדרישה היא קנטרנית ומטרתה להביך את ישראל. דרישה מסודרת לפי חוקי ונוהלי הצלב האדום צריכה להיות לשני הצדדים. שגם החיזבללה וגם ישראל יתנו את רשימות המטרות שלהם. אבל לפי חוקי נירנברג רק יהודים נקראים לתת דין וחשבון [בלתי אפשרי טכנית ] אבל זה רגיל אצלך ואצל דומיך.
  5. טענתי פשוטה ומשום כך היא מטריפה דעתך
  יש מלחמה ובמלחמה מתחוללים דברים נוראים. אתה מקבל כאמת מוחלטת את כל מה שנאמר נגד ישראל וכשקר מוחלט כל מה שנאמר בעד ישראל. אני איני מאמין לאיש ובוחן כל דבר לגופו עד כמה שניתן. מה שהורג ויהרוג זו המלחמה. החמאס הרכיז מלחמה לעולם במדינת ישראל מכאן הבעייה מכאן האסון. מי ששלח את המטוס היפני הראשון להוואי הביא פצצת אטום על הירושימה ויש עוד דוגמאות. שני הצדדים צריכים לשבת עכשיו ברגע זה ולדבר ולהמשיך לדבר עד שתמצא דרך להספיק את המלחמה. זה בעצם גם הסכם אוסלו שהחמאס הכריז על ביטולו.
  לסיכום: הנסיון לדימוניזציה מוחלטת של ישראל = לנסיון של דימוניזציה מוחלטת של הפלשתינים. צריך להפסיק לירות ולהתחיל לדבר.

 35. רני / אוק 22 2009 09:27

  יש לפנות מחר בבוקר אם לא אתמול את המנחלים הגנגסטירים מדרום הר חברון. נקודה. אז גם נאווי לא יהיה שם, אני חושב והנסיון הראה [ראה טלי פחימה ואחרים] שכל ישראלי או יהודי שלא יהיה מוגן בנשק בשטח זה ישחט או יגורש באלימות. בכל מקרה את הויכוח על פינוי מדרום הר חברון ואת ההחלטה על כך יש לעשות בתוך ישראל בין ישראלים. הדימוניזציה של ישראל בחו"ל,מטרותיה אפלות לא ברורות ונגועות בתאוות בצע, תאוות פרסומת וסתם רצון לעשות חיים ע"ח ה"גויים". אני מאמין במי שמנהל כאן בארץ ויכוח קשה כמעט אבוד עם עמו בשפת עמו אני לא מאמין למי שמסתובב בעולם ומוכר שנאת ערבים או שנאת יהודים. יש בעושים זאת גם רצון פעיל לחסל את ישראל החוטאת הפושעת – זה נאמר בפירוש יום יום ע"י המחסלים. אין מטרתם ליצור כאן חיים סבירים לשני עמים בשתי מדינות. המטורפים הקיצוניים בשמאל ובימין הישראלי והמטורפים בצד הערבי מסכנים אותי באותה מידה. כאשר נאווי עוזר לתושבי דרום חברון אני בעדו כאשר הוא משטין על ישראל בחו"ל אני נגדו וחושד במעשיו וכוונותיו. חוץ מזה, האנגלים ששלטו כאן והתורכים לפניהם וגם די האן הציוני שחזר בתשובה ולא הסתפק בילדי החדר, אהבו את המקום גם וביחוד בגלל ילדים פלשתינאים. לא הייתי נותן לנאויי להתקרב לבן או נכד או ילד שאיכפט לי ממנו. איני יכול למנוע מהפלשתינים להתחבר אליו אם זה רצונם..

 36. מרן הרב תרבותי זצ"ל / אוק 22 2009 09:30

  די מדהים איך דיון ענייני (טוב, לא תמיד ממש ענייני אבל עקרוני) גולש לסוגיית כתיב שמו של מרדכי ואנונו. ובכן עידן, לידיעתך, רבים מאחינו יוצאי מרוקו, שיזכו לשנים טובות ולמצוות, נמנים על משפחת ואנונו, בא' רבתי ולא בע', ומרדכי הוא אחד מהם. מן הסתם אינך נתקל ברבים מהם ומבני עדתם במהלך שגרת יומך ועבודתך באקדמיה, מסיבות שבוודאי תוכל לנתח היטב במישור התיאורטי. ובו בלבד, למרבה הצער.
  דקדוקי עניות כאלה, בעיקר כשהם מוטעים עובדתית ומדיפים התנשאות פטרונית דווקא מצדך, הם ביטוי לצדקנות יתר שהיא אחת הסיבות שהמסר הנכון בעיקרו שלך מעורר סוג של אנטגוניזם ולא משכנע אלא את המשוכנעים, אולי רק את היותר צדקנים שבהם. חבל.
  לגופו של עניין – אכן, כל הכבוד לנאווי. גם אם לא מאייתים את שמו "נעווי".

 37. משתמש אנונימי (לא מזוהה) / אוק 22 2009 10:08

  תגובה מופתית.

 38. אלעד דקר / אוק 22 2009 10:54

  גם אם נאווי היה מורשע בגיל 20 על רצח ויושב 20 שנה בכלא ,וכשהיה משתחרר היה מתחיל בפעילותו המבורכת, עדיין הטיעון שלך היה לא תקף.
  כי העובדה שמישהו חטא לא אומרת שהוא לא יכול לחזור בתשובה.
  העובדה שמישהו חטא לא אומרת שאין לו זכות (אחרי שחזר בתשובה) להטיף מוסר לאחרים.
  העובדה שהיתה שואה לא אומרת שאין לאירופאים שחיים כיום (כולל גרמנים) זכות לומר למדינת ישראל להפסיק את המעשים הרעים שלה.

 39. רני / אוק 22 2009 11:14

  יש בעייה קשה מאוד עם חזרה [רצטיביות] של פדופילים. גם לידיעתי ולפי מה שלמדוני פדופיליות אינה חטא מודע. זה מצב נפשי רוחני מובנה לא רחוק מהומוכסואליות. אין בין זה ובין חזרה בתשובה ו/או יחסי גרמניה ישראל ולא כלום. מישהו כאן התיימר למומחיות בפסיכולוגיה. נשמע אמירה בעניין זה.

 40. ועאנונו / אוק 22 2009 11:20

  על מי אתה מנסה לעבוד? מכירים אותך ואת החברים של.

  פעיל ימין עם עבר של מעשה סדום בקטין-הייתם צורחים ומנפנפים בזה 24/7 כסיבה למה אסור לו בכלל לפתוח את הפה.

  אבל אתם שם בשמאל הקיצוני-מבחינתכם אפילו נאצים שחזרו בתשובה מותר להם להטיף לישראל על "המעשים הרעים" שלה. כי אצלכם ישראל תמיד רעה, וכל חלאה ופושע שיסכימו לדקלם את זה כמו תוכי יקבלו רטרואקטיבית הכשר.

 41. הומו יהודיה גרמני / אוק 22 2009 12:21

  ראשית, אין כל קשר בין עברו של נאווי לענין הנוכחי – מה שאתם עושים נקרא התקפה לגופו של אדם ולא לגופו של ענין, וחבל.
  שנית, "מעשה סדום בקטין" הינו עבירה פלילית, אבל זה עדיין לא הופך להיות פדופיליה (לפי כל ההגדרות המקובלות של פדופיליה).
  מה שנקרא, צא ולמד, רני.

 42. דני קיי / אוק 22 2009 12:42

  "לא הבנתי את הניק, כי אתה לא מצחיק"

  -אהה, זה כי לא ראית אותי שר ומעקם את האף בעת ובעונה אחת.

  "לגבי לינקים על "ההסטוריה של השיבוש" – בוא נסכים שאני אשלח לך אותם אחרי שאתה תשלח לי לינקים שמגבים את טענתך ש"זו היתה התקפת ה'אד-הומינם' הכושלת, הנמוכה והשיקרית בהיסטוריית בעלי הבלוגים הפוליטיים.""

  -שים לב שלא טענתי זאת, רק העלתי את זה כאפשרות שלישית. כמו שאמרת- לא בלתי מתקבל על הדעת שהשמאל הרדיקלי נגוע בגזענים. כיוון שאינך יכול לספק סימוכין לטענתך הסוציו-פילולוגית אני נאלץ להסיק שבמקרה הזה דיברת מהתחת.

 43. רני / אוק 22 2009 17:56

  בן כמה היה הקטין? כמה פעמים זה קרה? מה לעשות כולנו מקשרים בין עברו של אדם למעשיו בהוה. שמאל, ימין, אמצע, כך זה היום. ראה את תגובת ועאנונו. אם נניח שזה פעילות הומוסקסואלית עם קטינים זו גם בעייה חוקית לפחות בישראל. אם כי לדעתי גם הומוסקסואליות וגם פדופיליה הנם חלק מהאדם. כיום החברה הישראלית, לשמחתי, מקבלת את התופעה הראשונה במסגרות חוקיות מוגדרות בהבנה יחסית לחברות שכנות ומגדירה כפשע את התופעה השניה. אבל כאמור החברה הישראלית מסתכלת על האדם כמכלול וכך במקרה הנדון.

 44. הומו יהודיה גרמני / אוק 22 2009 18:32

  לא יודעת בן כמה היה הקטין. באמת שלא. (אגב, גם ההגדרה הזאת שגויה – זה לגמרי חוקי לגבר בן, נניח, 55, לשכב עם נער בן 17. לא פדופיליה ולא עבירה, למרות שבן ה 17 עדיין קטין.

 45. איתן לרנר / אוק 23 2009 17:01

  הסרחון הפשיסטי חילחל גם לבלוג הזה , ראו תגובה מס' אחת והריח מצחין.

  רשימה נוקבת וברורה עידן, אכן כתם נוסף עלינו כאזרחים ועל החברה והמדינה הישראלית.אגב , לא ראיתי התנשאות מיוחדת כלפי נאווי בתוכנית אך כמובן לא ראיתי לעומתו את זמן המסך והאופן בו ניהלו את הי\שיחה עם עמוס ירון (זה הוא שהיה שם , לא ? )

  איתן

 46. שבתאי לוי / אוק 25 2009 10:49

  שלום
  שמי שבתאי, והיתי רוצה ליצור קשר אם עזרא נאווי.
  תודה שבתאי

 47. שבתאי לוי / אוק 25 2009 10:49

  שלום
  שמי שבתאי, והיתי רוצה ליצור קשר אם עזרא נאווי.
  תודה שבתאי

 48. שבתאי לוי / אוק 25 2009 10:49

  שלום
  שמי שבתאי, והיתי רוצה ליצור קשר אם עזרא נאווי.
  תודה שבתאי

 49. איתן לרנר / אוק 25 2009 22:14

  ללא קשר לעובדה שנאווי אכן נרדף ושהנושא הועלה על מנת להכפישו .הרי שהעובדה שהורשע בעבירה של מין עם קטין בעיניי ברמה המוסרית האיש פשע באחד הפשעים היותר דוחים שיש . כל זה כאמור ללא קשר לעובדה שמעשיו בשטחים עם ערביי דרום הר חברון חשובים נכונים ומוסריים .

 50. מביט מהצד / אוק 28 2009 17:21

  כמו שהוא בעצמו החליף לעצמו דת מיהדות לנצרות.
  לבנאדם יש כנראה בעיות זהות קשות, לא רק עם היהדת שלו ועם הישראליות שלו, אלא גם עם מזרחיותו, וה"אלף השותקת" מעידה על זה

  חוץ מזה, אילו היית טורח לבדוק היית יודע שכמו שליובביטש וגולדשטיין אפשר לכתוב בכמה אופנים, גם שמות מזרחיים רבים נתונים לאותו כלל. בתעתיק מערבית לעברית יש משפחות שבחרו כך ויש שבחרו אחרת, או אולי פקיד הסוכנות בחר בשבילם.

  מצחיק שצריך להסביר את זה למי שבלשנות היא ההתמחות שלו.

 51. עוד אחד / נוב 2 2009 18:29

  עובדה, אפילו הוא חותם "ואנונו" ולא "וענונו"

  http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=print&sid=2924

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: