דילוג לתוכן
22 ביולי 2009 / עידן לנדו

שני שקרים שכבר נלאה העט מלדוש בהם

שקר "מזרח ירושלים"

ביבי לא מבין, ועם ישראל גם לא מבין: מה, כבר אסור לנו לבנות בתחומי עיר הבירה שלנו? הרי גם תושבי מזרח העיר חופשיים לרכוש דירות במערבה, היתמם לו ראש הממשלה (אופס, טעות, כלומר שקר גס. לא נורא, הציבור כבר אכל את זה והפנים).

ההנחה המובלעת כאן היא שירושלים היתה מאז ומעולם מרחב אורבני רציף והדוק, שרק הגויים הארורים רוצים לתקוע טריז באמצעו, בין מערב למזרח. משהו כמו ברלין שלפני נפילת החומה: שני צדדים של עיר אחת, שמייחלים להתאחד כימי קדם.

העמדה הזאת נשענת על בורות (אצל מי שלא יודע) ועל ציניות (אצל מי שיודע). שהרי "מזרח ירושלים" היא פיקציה – גיאוגרפית, משפטית ואורבנית. אין חיה כזאת. הנה הסבר קצר מתוך אתר "בצלם":

"מאז 1948 ועד יוני 1967 היתה ירושלים חצויה לשניים: העיר המערבית, שהשתרעה על כ-38,000 דונם והיתה בשליטת ישראל, והעיר המזרחית, שהשתרעה על כ-6,000 דונם והיתה בשליטת ירדן. ביוני 1967, לאחר מלחמת ששת-הימים, סיפחה ישראל כ-70,000 דונם לגבולות המוניציפליים של ירושלים המערבית והחילה עליהם את החוק הישראלי. השטחים שסופחו כללו לא רק את העיר המזרחית בגבולותיה תחת שלטון ירדן, אלא גם כ-64,000 דונם נוספים, שרובם היו בשטחם של 28 כפרים בגדה המערבית ומקצתם היו בשטח המוניציפלי של בית-לחם ובית-ג'אלה. בעקבות הסיפוח שולש שטחה של העיר המערבית, וירושלים הפכה לעיר הגדולה ביותר במדינת ישראל. עד 1967, אם כן, לא היווה רוב שטחה המוניציפלי של ירושלים, בגבולותיה היום, חלק מירושלים דאז (מערבית או מזרחית), אלא חלק מהגדה המערבית, שנכבשה במהלך המלחמה."

מה שפוליטיקאים ישראלים מכנים "מזרח ירושלים" הוא ברובו מרחב כפרי מבוזר, עצום בממדיו, שבינו לבין "עיר" אין דבר וחצי דבר.

התפקיד העיקרי של המותג "מזרח ירושלים", שהפך למטבע לשון כל כך שחוקה עד שאין מהרהרים בו יותר, היא לקבע את הדימוי הכוזב של "חצי עיר" המופרדת באופן מלאכותי מחצייה המערבי. במלים אחרות, מכבסת מלים: מצד אחד נכנסת מדיניות נישול והשתלטות על קרקעות פלסטיניות, מצד שני יוצא דימוי של סוגיה מוניציפלית "נייטרלית" ותמימה.

הפוליטיקאים (מימין ומשמאל) משננים את זה, התקשורת ממחזרת את זה, והציבור אוכל לתיאבון. רק העולם, עקשן שכמוהו, מתעקש לראות ב"מזרח ירושלים" את מה שהיא: שטח כבוש, שבו פלסטינים אינם רשאים לבנות, ואם יעזו לצאת ממנו – יאבדו את תושבותם.

 
שקר "המאחזים הבלתי-חוקיים"

ארבעה שקרים במחיר של אחד.

ראשית, כל הבניה בשטחי הגדה המערבית איננה חוקית על פי המשפט הבינלאומי.

שנית, חלק ניכר מן הבניה היהודית בשטחים נעשה על קרקע פלסטינית פרטית – כלומר, הוא בלתי חוקי גם על פי המשפט הישראלי.

שלישית, כל המאחזים (יותר מ-100) בלתי חוקיים, ולא רק אלה שהוקמו אחרי מרץ 2001, התאריך הקובע לפי מפת הדרכים.

רביעית, גם אם זה התאריך הקובע, הוקמו אחריו יותר מ-50 מאחזים ולא 26 בלבד, כטענת ישראל.

ובעצם, כמו שכל ילד יודע, הכל "חוקי". הכל קיבל אישורים, ישירות משר הביטחון או ממשרד המשפטים, שמקרקרים עכשיו בחומרה, "חייבים לפנות, חוק זה חוק". כלומר, הכל חוקי ולא חוקי בעת ובעונה אחת.

כך שפסטיבל המאחזים הבלתי נגמר, המלווה את חיינו קרוב לעשור שלם, חייב להותיר כל רודף שלום אמיתי אדיש. תרגילים בפינוי, אלפי חיילים ושוטרים, החזיונות ההיסטריים המוכרים של בני נוער נאחזים בצרחות בגג פח מתמוטט, נערות חסודות נגררות למעצר – כל זה הצגה טובה לחודשי הקיץ. רק מי שמוחו נמס לגמרי בחום הקיץ עשוי לראות במחזות האלה תפנית פוליטית משמעותית.

זאת המציאות: ספין מורכב ועצום, שבו יד מתנחלת לוחצת יד בטחונית לוחצת יד צבאית לוחצת יד משפטית לוחצת יד עיתונאית, וכולן מתחככות בהנאה מאחורי גבו של הפריץ האמריקאי. מפגן מעורר סלידה של כזב וצדקנות, שמטרתו היחידה היא זאת: לשמר את מפעל ההתנחלויות על כנו ולסכל כל סיכוי לחלוקת הארץ.

9 תגובות

להגיב
 1. יובל / יול 22 2009 10:06

  יש את הפוסט המצויין של אייל ניב בנושא:
  http://eyalniv.wordpress.com/2009/03/14/ejer/

 2. ר.בקצה / יול 22 2009 12:43

  גם אוניברסיטת ת"א בנויה על אדמה פלסטינית פרטית.יש לך בעיה עם זה?

 3. ר.בקצה / יול 22 2009 12:54

  עפ"י הקישור שצירפת ערבים כן יכולים לקנות במערב העיר, כך שלא מדובר בשקר גם

 4. ר.בקצה / יול 22 2009 13:03

  רגע, אז איך מאחז יכול להיות חוקי? רק אם ערבים הקימו אותו?
  ד"א, אוניברסיטת ת"א היא מאחז חוקי?

 5. אסתי / יול 22 2009 13:23

  :ומילה בשוליים של שני הנושאים המעצבנים האלו
  הקונספט החדש שכל "פינוי" חצי ספסל ב"מאחז בלתי חוקי בעליל" כזה, גוררת הצתת שדות של פלסטינאים כ"פעולת תגמול" של הקוזקים הנגזלים, ואין פוצה פה ואין מגיב או מעניש מטעם שר הביטחון ששלח לבצע את "הפינוי" או ראש הממשלה שאישר

  יענו כל העסק הפך לחוק טבע כזה. ארה"ב לוחצת, ראש הממשלה מתכופף ושולח לפנות חצי חדר במאז בלתי חוקי, שדות של פליסטינאים נשרפים וחוזר חלילה ושוב בלי הרף.

 6. יואב / יול 22 2009 14:56

  זה לא ממש מדוייק לקבוע ש"כל הבניה בשטחי הגדה המערבית איננה חוקית על פי המשפט הבינלאומי". יותר נכון לומר שיש משפטנים שמתמחים בחוק הבן לאומי וטוענים שהבניה בשטחי הגדה המערבית איננה חוקית בזמן שמשפטנים אחרים לא מקבלים את הטענה הזאת. בישראל בית המשפט בדק את הטענה ולא קיבל אותה, ולכן לפי הפרשנות של החוק הבין לאומי במדינת ישראל, מדובר בבניה חוקית.

 7. יואב (אחר) / יול 22 2009 16:06

  בית המשפט קיבל את טענת חוקיות ההתנחלויות בשטחים רק תחת הטיעון של משרד הבטחון כי ההתנחלויות הינן זמניות ונחוצות לצרכי בטחון .

  כאשר משרד הבטחון הקים התנחלויות בשנות השמונים, בית המשפט אישר את הקמתם רק בטיעון לעיל.

 8. שמוליק / יול 22 2009 16:50

  עידן, יפה כתבת. כמעט צדקת.
  היתה כאן מלחמה, שלא אנחנו פתחנו בה. היא לא הסתיימה.
  אנחנו ממשיכים להשתלט על הארץ נגד אויבינו ואנחנו עושים זאת באמצעות התיישבות.
  צר לי שאתה יודע היטב את החוק הבינלאומי ואינך יודע שהמלחמה עדיין לא הגיעה לסופה.
  כאשר ישרור שלום בארץ, אפשר יהיה לדון בכל השאלות שהעלית. בינתיים, לא נראה שיש כאן מו"מ לשלום.
  לא אנחנו אשמים בכך.

 9. מופתע / יול 22 2009 19:55

  לא יועים ולא אכפת לנו מתושבי מזרח ירושלים. אתם בשמאל הקיצוני מהווים מיעוט זניח שככל שהוא ממשיך לנבוח, מתרבים הליברמנים, ןעל כן מגיעה לכם תודה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: