דילוג לתוכן
3 ביולי 2009 / עידן לנדו

שלוש דווקאויות

1. צודק שר הניקוי האתני, אריאל אטיאס: צריך לעצור את התפשטות הערבים בגליל.

 

 

ולעודד במקומה התפשטות של יהודים. אם אפשר, בלב שכונות חרדיות.

 

2. צודק הרב הצבאי לצה"ל: נשים לא צריכות להתגייס. גם גברים לא. שיילכו להתפשט ביחד בגליל.

3. לא ברור מה הרעש סביב המורה שנפרדה מתלמידיה במתנת DVD שבו היא מצולמת בפעילות סקס (סוערת, ודאי שסוערת). לא מדובר בפורנו משפיל; מורים הם גם מחנכים, וחינוך מיני זה חשוב מאד. וטוב שתלמידים יידעו: גם מורות גומרות.
 
גם מורות
גומרות
גַמורות גומ
רות גַם
אוֹ
אוֹ
רות
גוֹ
גוֹ
אוֹ מיי גוֹ
מְ
רו
ת

32 תגובות

להגיב
 1. יעל / יול 3 2009 22:35

  למי התכוונת לעשות דווקא,
  אבל אם גם אני באוכלוסיית היעד,
  אז הצלחת..

  לא מצליחה להבין את הטעם שבמשהו מהדברים בפוסט הזה.

  ונכון, תלמידים באמת צריכים לדעת שמורות שלהם גומרות. שגם המורה היא לא יותר מדמות פורנוגרפית כמו אלו שהיטבת להציג בשני הסעיפים הראשונים. אולי כך הם יבינו טוב יותר למה המורות שלהם עובדות בתנאי שכר מגוחכים.

  אולי תגיד לי אתה, עידן, כיוון שהצטיירת בפניי בד"כ כמי שאפשר לנהל איתו איזה שהוא דיאלוג, מה צריך לקרות כדי שאקטיביסטים שמאלנים יבינו שהמשמעות של שמאל היא רחבה יותר מהתנגדות לכיבוש? שיש סתירה בין התנגדות לדיכוי אחד בשעה שעושים שימוש בדיכוי אחר?

  אני יודעת שתגיד שזה רק הומור,ושלהומור שלך אין גבולות. אבל יש בדיחות שקשה לי לקבל, גם אם אני יודעת שכשאני אומרת את זה בהכרח אצא שוב הפמיניסטית המעצבנת שמצקצקת בלשונה במקום לקחת דברים בקלילות.

  אבל אם התמונות האלה היו קשורות במיקום שלך בחברה הזו, ובאופן ספציפי יותר בהקשר הזה, במיקום שלך במאבק נגד הכיבוש, שהשמאל בארץ עקבי כלכך בניסיונותיו להדיר נשים מתוכו, אולי לא היית בוחר להשתמש בהן כדי להעביר את אותו דווקא שרצית להעביר (שעדיין לא הבנתי מה הוא בעצם).

 2. עידן / יול 3 2009 22:48

  השמאל העקבי בארץ הוא רובו ככולו נשים, כך שקשה לי להבין איך הוא יכול "להדיר" נשים מתוכו. אלמלא הפעילות האמיצה של נשים בארגוני השמאל, לא היה שמאל. גברים, באופן סטטיסטי, מבינים את המשמעות האמיתית של "היות שמאל" הרבה אחרי שנשים מבינות אותו. הם צריכים קודם לירות, כדי שיוכלו לבכות.

  הפוסט הזה, לעניות דעתי, לא עוסק בגברים ונשים. הוא סוג של "וירוס תודעתי", שחודר מעבר לאבחנה הזאת. יבין כל אחד ותבין כל אחת מה שבא להם. לא תמיד צריך להוסיף פרשנות רש"י.

 3. יעל / יול 3 2009 23:15

  לא פעילות פוליטית. אבל יש הבדל בין מי שפעיל לבין איך מגדירים כאן את השמאל הישראלי. ולא חסרות דוגמאות למאמרים שמתארים את הנשים בארץ ואת הארגונים הפמיניסטים בפרט כמשתפות פעולה עם הכיבוש ומחבלות במאבק בו.

  הסיפור של הבעלים ("השמאלני הרדיקאלי") של הריף-רף היה תזכורת מרעננת במיוחד לזה לאחרונה, אך היא מצטרפת לשורה ארוכה של התבטאויות במאמרים של פעילי שמאל שמתארים את הארגונים הפמיניסטים ככאלו שנאבקים על זוטות כמו הזכות שישבנן לא ייצבט או שאנס יועמד לדין, במקום על הדברים החשובים באמת כמו ההתנגדות לכיבוש.

  אתה מוזמן לחפש את מאמרו של אורי אבנרי "האונס בוושינגטון" ואת המאמר "בין חישוף לחשפנות" בבלוג של מלכוד 67 לקבלת דוגמאות. ואלו לא היו כנראה מפריעות במיוחד אילולא היו משקפות היטב את האווירה שיש ממילא בהפגנות ובפעילויות מחאה, ואת האופן שבו מתנהל השיח הדומיננטי נגד הכיבוש.

  ונכון, לא צריך להוסיף פרשנות רש"י כשהתמונות האלה והשימוש בהן אומרים כלכך הרבה בפני עצמם.
  ואני מבינה שהפוסט הזה מבחינתך עוסק בדברים אחרים. אני גם בטוחה שאין שום קשר בין הדברים שאני כותבת לבין הכוונות שלך בו. אבל אולי בכל זאת יש מקום לחשוב על זה במקום להגיד "שכל אחד יבין מה שהוא רוצה"..

 4. עידן / יול 3 2009 23:25

  זה לא יהיה לך חדש אם אומר שאני לא מחשיב דיבורים והתבטאויות כפעילות פוליטית. מה זה חשוב מה אורי אבנרי אומר על פמיניסטיות? חשוב מה הוא עושה נגד הכיבוש, והוא עשה הרבה מאד, וחשוב מה הפמיניסטיות עושות למען נשים מוחלשות. כל ההתקוטטויות האלה בתוך השמאל באמת מייגעות וחסרות טעם. הבלוג הזה, באופן עקרוני, לא נכנס אליהן.

  מבטיח "לחשוב על זה". הפוסט הזה מאתגר גם אותי…

 5. גברגבר / יול 4 2009 03:19

  אני קורא את הבלוג די הרבה אבל זאת הפעם הראשונה שאני מגיב…

  מה לעשות שבשמאל הישראלי סקסיזם ושובניזם הם דברים שלא נעים לדבר עליהם. העובדה שבחד"ש עדיין אין חברת כנסת, העובדה שאורי אבנרי הוא מאצ'ו אשכנזי טיפוסי שמדיר נשים ולא-לבנים על אף מסירותו למאבק בכיבוש, העובדה שבן אדם מסוים בעל חשיבות רבה בשמאל הרדיקלי חשוד בעקביות בהטרדות מיניות ועדיין מקובל על רוב הפעילים/ות כשותף למאבק ועוד עשרות דוגמאות אחרות שאני יכול להביא מראות שבאמת לא ממש פופולרי לדבר על דברים מסוימים לכאורה למען המאבק בכיבוש.

  השימוש בשתי התמונות בבלוג עכשיו לא ממש מזעזע אותי אבל הוא בכל זאת מעורר בי כמה תהיות. להשתמש בגוף של אישה שמחופצנת בתור אביזר מין כדרך לעצבן ח"כ דתי גזעני (שאני די בטוח לא קורא את הבלוג הזה) הוא לא ממש במקום. זה לא שנשים לא יכולות להיות סקסיות אבל התמונות הנ"ל מעבירות הרבה יותר מסר של שיעבוד מאשר של שיחרור מיני. ועוד ניתן היה לטעון על בסיס הבלוג שגוף האישה כאן מהווה זירת מאבק בין שני גברים (עידן וכבוד השר) מין נשק שכזה במלחמת הנאורות בדתיות.

 6. עידן / יול 4 2009 07:42

  כנראה שבלון הניסוי הזה התפוצץ לי בפנים…

  לא אכנס לויכוח הזה. רק אעיר שאם יש מישהו שמחפצן ומשעבד את האחר פה, זה בר רפאלי את כולנו ולא אנחנו אותה.

  אבל זה לא העניין. הנה הצעת קריאה מחודשת. נסו לקרוא את שלוש התופעות *לרוחב*, כלומר קריאה אנלוגית, באמצעות שלושה צמדי ניגודים:

  ארוס מול פוריטניות
  "לכלוך" מול "ניקיון"
  התערבבות מול התבדלות

 7. אייל / יול 4 2009 10:08

  במו ידייך אתה מאשרר את הסטריאוטיפ של השמאלן השוביניסט, שחושב שזה שהוא נגד הכיבוש, מאפשר לו לחפצן נשים. ראה מקרה רן אורן, או אף מקרה שאתה התייחסת אליו, בפוסט קודם:
  http://notes.co.il/idanl/53957.asp

  אפילו אם לא התכוונת, זה נראה כך וחבל

 8. אייל גרוס / יול 4 2009 10:41

  האמירות הכי בולטות של 2007 לפי האובזרוור, שימו לב לאמירה השנייה בקטיגוריה
  Philosophical musings
  ולאבחנה של האובזרבר.

 9. אייל גרוס / יול 4 2009 10:42
 10. עידן / יול 4 2009 11:13

  הבחירה בבר לא היתה מקרית. לא מדובר ב"חפץ" נטול דעת. חבל שהיא אחר כך נבהלה מעצמה:

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?log=tag&ElementId=ss20071011_67676

 11. מתן אריאלי / יול 4 2009 12:13

  לא מצחיק,לא מעניין, לא מזעזע, אפילו לא כל כך מעצבן את מי שכן רצית לעצבן, ומאד סתמי.

  יצא פוסט אחד לא מוצלח. קורה..

 12. דורית אברמוביץ' / יול 4 2009 16:00

  שלום רב,
  קראתי באי נחת, בלשון המעטה, את הפוסט הזה. מיותר לציין כי אני מתקשה להבין איך מתקיים לו פיצול תודעתי בין כיבושים ודיכויים שונים. שימוש באימאג'ים שיש בהם מן הסקסיזם כלפי מיעוט פוליטי אחד על מנת להוכיח טענה כלשהי נגד אפלייה ודיכוי נגד מיעוט פוליטי אחר, היא לא רק מטרידה, אלא לטעמי מסוכנת.
  כאמור, אני ממליצה להסיר מיידית פוסט זה וכל התנצלות תתקבל בברכה

 13. סתם אורח / יול 4 2009 21:02

  אני דווקא מאבחן את התופעה הרחבה יותר: הפוסט הזה הוא אווילי לא בגלל שהוא שובניסטי. אלא בגלל השטחיות של אמירתו ושל סגנון הארגומנטים (הלא קיים).
  ובכך אין הוא שונה מפוסטים אחרים בבלוג זה, שרוויים בקריצות פנים-שמאלניות, ללא נסיון רציני לאשש את הדוגמות עליהן נשען השמאל הישראלי.

  העובדה שהוא נכתב ע"י איש אקדמיה, רק ממחישה מדוע השמאל בארץ הולך ומצטמצם: רמתו נמוכה. ואנשים שמים לב לכך.

 14. סתם אורח / יול 4 2009 21:10

  אני, בניגוד לגברת "אברמוביץ'" מוטרד מהעובדה שאותם חוגים ליברליים לא מבחינים בין הפוריטניות לה הם מטיפים בפועל (בשם אידיאולוגיה פוליטית אופנתית) לבין רעיונות החופש, כביכול, אותם הם מקדמים.:

  חופש תמיד ילווה בתופעות של ניצולו למטרות "רעות".
  נראה, שהם מתקשים לראות זאת.

  זאת ועוד, אני מתקשה לראות איך אנשים כמו גברת אברמוביץ' לא רואים שיש גם סתירה בין שאיפתם לתת מקסימום עצמאות וחופש לחברות ותרבויות מדכאות וזאת בשם אידיאולוגיה המתנגדת, לכאורה, לדיכוי.

 15. נועה / יול 4 2009 21:33

  עידן לא הפיק את הצילומים האלה בעצמו. הוא לא מרוויח מהם כסף. בסך הכול נטל דימויים קיימים ומוכרים לכול ועשה בהם שימוש חדש, שונה בתכלית מהמטרה המקורית שיועדה להם.
  רק החלק האחרון הוא מיותר. כנראה שגם עידן הוא, בסופו של דבר, גבר, ומבט חטוף על גופה המתערטל של בר רפאלי מערפל את את חושיו הביקורתיים.

  נסלח לך עידן, אבל רק בגלל שאתה שמאלני.

 16. סתם אורח / יול 4 2009 21:55

  "נסלח לך עידן, אבל רק בגלל שאתה שמאלני."

  זו הרמה עכשיו של השמאל? אמנם זה נכתב בהומור, אבל זה חושף עולם פנימי:
  1. שמאלנות מחפה על "חטאים"
  2. "הפמיניזם" הוא לא תנועת שחרור, אלא קבוצת כוח שברשותה הסמכות למחול לגברים על "פשעים נגד הרעיון הפמינסטי".

 17. תמסח / יול 4 2009 22:08

  אל תוריד את הפוסט, הוא די נחמד בסך הכל.
  התגובות קצת מוזרות אבל כאלו הם גם החיים. וכמובן שרצוי מאוד לזכור שבחורות ערומות זה לא באמת כולירע

 18. נועה / יול 4 2009 22:52

  הדברים אכן נאמרו בהומור, ולא סתם הומור אלא במעין אירוניה עצמית, הפוך על הפוך שכזה או אולי גם תשובה מקדימה לטענות שימניים כמוך אוהבים להשמיע בכל הזדמנות.
  אני יודעת שזה מעבר ליכולותייך, אירוניה עצמית וימין פוליטי מעולם לא הלכו שלובי ידיים.
  אבל כאלה אנחנו השמאלנים- מלאים בהפתעות!

 19. נדב יורגנשטוק / יול 5 2009 00:05

  אין כל רע במה שכתבת (כלומר מבחינה ערכית. זה רע מאוד כקטע יצירתי) אבל קבוצה קטנה, מעיקה וצדקנית ששייכת למילייה שלך בתחום אחר עושה לך את המוות, כמעט מנדה אותך, ואתה נאלץ לכתוב פוסט מתנצל ומבוייש. משעשע עוד יותר שאתה עושה בדיוק אותם הדברים לחברים אחרים במילייה שלך, אלה המתקראים שמאלנים כשהם מעיזים לסטות מעט מהקוו השמאלני הפציפיסטי הקיצוני שאתה מוביל. בקיצור, אני מקווה שלמדת משהו (אבל מטיל ספק). שא ברכה.

 20. חנן כהן / יול 5 2009 00:18

  ש: כמה פמיניסטיות צריך כדי להחליף נורה ?
  ת: זה לא מצחיק !!!

 21. נימרוד / יול 5 2009 01:32

  אין בכוונתי לשלול אותן – על אף שאיני מסכים איתן
  רק אומר שאותי הצחקת
  זהו. יש דברים שאין מה להתבחבש בהם
  אני מניח שאם אנסה לנתח כל מילה שיוצאת לי מהפה, אני אוכל ל"הדביק" לכל בדיחה/משחק מילים/טיעון כלמני משמעויות ובסיסים ערכיים כאלו ואחרים
  אבל לפעמים מקטרת היא רק מקטרת

  מחזק את ידיך עידן 🙂

 22. סתם אורח / יול 5 2009 02:12

  משעשע. מתגובותייך לא התרשמתי שאת מזהירה במיוחד בהומור בכלל ואירוניה עצמית בפרט.

  שבוע טוב

 23. יעל (אחרת) / יול 5 2009 07:54

  אם התחלת במשפט: "צריך לעצור את התפשטות הערבים
  בגליל"

  אפשר היה להשאר נאמנים למגדריות שכופה עלינו השפה העברית ולהראות גבר מתפשט.
  ואחר כך יהודי מתפשט
  ואחר כך להגיד שבמקום ללכת לצבא נשים יכולות ללכת לגליל ולראות גברים מתפשטים

  וכולם היו הולכים הביתה מרוצים.

 24. יעל (אחרת) / יול 5 2009 07:58

  "אפשר היה להשאר נאמנים למגדריות שכופה עלינו השפה העברית ולהראות גבר
  ערבי
  מתפשט.
  ואחר כך יהודי מתפשט

 25. מיכאל / יול 5 2009 08:22

  תעלה עוד של בר!!!!

 26. אחת, פמיניסטית / יול 5 2009 13:13

  אני חושבת שהצגת תמונות כאלה מעל בימה זו – כלומר, בהקשר הזה, הנתון והידוע לנו – מקבלת אוטומטית (לפחות עבורי) משמעות אירונית, ביקורתית, לועגת. מה שמעליב בסיפור הוא האופן שבו בר רפאלי מצטלמת והעובדה שהיא גיבורת תרבות בזכות זה, לא הצגת התמונה בבלוג.

 27. שוגר סבתא / יול 5 2009 13:24

  אני באמת היחידה שהבינה את הפוסט כמו שאתה התכוונת? כלומר בהומור ועם עקיצה קלה מתחת לפני השטח?
  הייתי מעלה לבלוג שלי דאז דברים דומים ו"פרובוקטיביים" הרבה יותר, ואף אחד לא אמר שום דבר רע, להפך.
  אתה צריך להחליף את הקהל, עידן.
  החלמה מהירה למגיביך לעיל, ומי ייתן ויצליח הניתוח שאמור להוציא להם את מקל הסנוקר מהתחת.

 28. נועה / יול 5 2009 20:32

  או שבעצם תבקש עכשיו שישראל תהפוך סוף-סוף לדמוקרטית כל אזרחיה ושליברמן והרטמן ודומיהם יעופו לנו מהרשתית ושלא נשמע מהם יותר, ושהמדינה הזאת תחדל להיות כל כך מיליטנטית והאנשים החיים בה ירדו מהקו הגזעני.

  אם לא הבנת, מסתובב עכשיו ביו-טיוב סרטון שבו בר הלא כל כך ברה שלנו הולכת עד הסוף, טוב, לא ממש עד הסוף, היא כל הזמן מסתירה את השדיים וזווית הצילום מוגבלת או לצידו של הגוף או לפלג העליון, כלומר אין מנוש.
  בסך הכול מדובר במעין מופע של נרקיסיזם צרוף, בר מתפתלת לה על מיטתה, מדי פעם מניפה את שערותיה או עושה פרצוף חמוד של "חושבת על משהו"
  כל העולם באטרף, כולל הגרמנים.
  ועל כך יש לשאול: איך קרה שמכל העמים דווקא זה היהודי הנפיק לעולם את הבלונדה האולטימיטיבית שלו?
  חייבים לדבר על זה מתישהו.

 29. נעה / יול 5 2009 20:40

  לא כזה נורא…
  לא רואה סיבה לצעקה שקמה בעקבות כמה תמונות.

  אני בעד שיהיו עוד תמונות כאלו- גם של גברים וגם של נשים! (בכללי, בעולם)

 30. נעה / יול 5 2009 20:40

  לא כזה נורא…
  לא רואה סיבה לצעקה שקמה בעקבות כמה תמונות.

  אני בעד שיהיו עוד תמונות כאלו- גם של גברים וגם של נשים! (בכללי, בעולם)

 31. יעל / יול 5 2009 21:52

  אני ממש אשמח אם מישהי/ו מאלו שדיברו על הצדקנות שהייתה לדעתן/ם בחלק מהתגובות לפוסט הזה, גם בזו שלי, יהיו מוכנות/ים להסביר מה זו בעצם "צדקנות".
  או מה הגבול מבחינתן/ם שמבחין בין מה שלגיטימי והגיוני וראוי להתרעם עליו, אם בכלל יש דברים כאלה לדעתן/ם, לבין מה שכבר הופך את ההתרעמות ל"צדקנית" או "יפת נפש", במובן הלא חיובי בכלל של הביטוי הזה (אם יש בכלל מובן חיובי).

  הרי יש מי שמגדירות/ים כל סוג של התנגדות לאלימות, לדורסנות ולכוחניות שמאפיינות את החברה שלנו כ"צדקנות", מתוך איזו תפיסת עולם שאומרת שאנחנו במאבק על הישרדותנו ושזה נאיבי לחפש צדק בעולם כזה וכו'..
  אבל אני מניחה שמי שקורא/ת בבלוג הזה ולרוב חש/ה הזדהות עם תכניו כנראה לא רואה כך את הדברים. לכן מעניין אותי מתי מאבקים נעשים עבורן/ם "צדקניים".

  האם זה גבול שמסומן בין מאבקים מתחומים שונים, שיותר או פחות מזדהות/ים איתם (נניח המאבק לשחרור או להפחתת הסבל של בעלי-החיים הלא אנושיים, בהשוואה למאבק נגד הכיבוש) או בין סוג טיעונים מסוים בלי קשר לתחום המאבק?

  לפחות כמו שאני מבינה את המילה הזו, "צדקנות", היא מדברת על איזו מוסרנות מזוייפת, או על איזו התבצרות מאחורי ערך מסוים מבלי לראות אחרים. ואם לכך באמת הכוונה, נראה לי קצת תמוה לטעון טענות על צדקנות של מישהי/ו מתוך היכרות עם תגובה שלו/ה לבלוג, או לפחות לטעון את זה מבלי להסביר, ולחשוב שזה יהיה ברור או מובן מאליו.
  זה ברור או מובן מאליו רק בחברה שבה כל מי שאומר/ת משהו שמרמז להתנגדות לסדר הקיים מוגדר/ת מייד כ"צדקנ/ית".

 32. עורך דין / אוג 6 2009 18:38

  התגובה של יעל צדקנית כי אין שום דבר רע בלראות בחורה יפה מאוד מעורטלת, זה אפילו כיף.

  זה היה שיעור קטן על צדקנות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: