דילוג לתוכן
26 במאי 2009 / עידן לנדו

תרבות, רדיפות, ספרות, משטרה: הקול השולט והקול הנשלל

"השלטונות הסובייטים ראו בשימוש בשפה העברית "ריאקציוניזם" כיוון שהוא היה כרוך גם ביהדות וגם בציונות, והוראת עברית בבתי ספר יסודיים ותיכוניים נאסרה באופן רשמי על ידי קומיסר החינוך כבר ב-1919, כחלק מתכנית כללית לחילון החינוך. ספרים וכתבי כת בעברית חדלו מלראות אור והוחרמו מן הספריות, אף כי טקסטים דתיים עדיין ראו אור עד שנות ה-30'. חרף מחאות רבות במערב, מורים וסטודנטים שניסו ללמוד עברית הוקעו ואף הועמדו לדין בגין פעולות "קונטרה-רבולוציוניות" ו'אנטי-סובייטיות'".

(מתוך הערך הסטוריה של היהודים ברוסיה, ויקיפדיה)

אחד ההבטים היותר שכיחים של סכסוכים אתניים הוא רדיפות תרבותיות. כשהשלטון נתון בידי קבוצה אתנית אחת, ואילו הקבוצה השניה נתונה לחסדיה, אחת משיטות הדיכוי הנפוצות היא רדיפה תרבותית. בכך נכללת שורה ארוכה של איסורים ומגבלות שמטיל האתנוס השליט על האתנוס הנשלט: איסור על הוראת השפה הלאומית של הנשלטים, צנזורה על הטקסטים שמותר להם לפרסם, סגירת עיתונים, מעצר של אנשי תיאטרון וספרות, הכתבה של תכנים אידאולוגיים שתומכים באתנוס השליט, השכחה מכוונת של נכסי זיכרון של הנשלטים, מחיקה של שמות ומקומות וסמלי זהות של הנשלטים, וכיוב'.

בישראל של ימינו ניכרים סימנים ראשונים של רדיפה תרבותית כלפי האזרחים הערבים בכלל, ומוקדי הזהות הפלסטינית שלהם בפרט. לכאורה, יש בעיה: ערבית היא בכל זאת שפה רשמית במדינה. אבל כמו שכולם יודעים, מוסדות ציבור יעדיפו תמיד לתקשר עם האזרח ברוסית מאשר בערבית; סוף סוף ישראל ביתנו, לא ביתם. בפועל, לימודי הערבית בארץ נמצאים בנסיגה מתמדת, בין השאר מטעמים גזעניים פשוטים.

אבל בכל מה שקשור למעצרים וסגירת מוסדות, אנחנו כבר על דרך המלך. לא מיותר להזכיר שוב את סמיח ג'בארין, איש התאטרון מיפו, שנגזרו עליו 7 חודשים (!) במעצר בית, עם אזיק אלקטרוני על קרסולו, רק משום שהפגין נגד הימין הקיצוני בנצרת. והנה, רק השבוע, סגרה המשטרה פסטיבל ספרות פלסטיני במזרח ירושלים. הנימוק: "מדובר באירוע נוסף במסגרת אירועי הכרזתה של ירושלים כ,בירת התרבות הפלסטינית,… על פי חוק יישום הסכמי אוסלו, אסורה כל פעילות של הרשות בתחומי ירושלים".

על פי הסכמי אוסלו ישראל גם היתה אמורה לאפשר לפלסטינים מעבר חופשי בין הגדה לעזה, ולאפשר להם לבנות נמל תעופה משלהם, אבל נעזוב את זה. אם תמהתם איזה תכנים חתרניים היו מתוכננים לפסטיבל הספרות, די אם נזכיר את שמו של אורח אחד, מייקל פאלין (מחבורת "מונטי פייתון"), מומחה ידוע למטעני חבלה וחגורות נפץ.

ובכן, הגענו גם ליום הזה: מדינת ישראל סותמת פיות לסופרים ויוצרים שמזדהים עם העם הפלסטיני. כולה פסטיבל לא חשוב של אנשים לא חשובים, תגידו. אולי. אבל איכשהו, הכותרת הזאת, "המשטרה סגרה פסטיבל ספרות" העבירה בי צמרמורת השבוע. קודם "לא תתאבל", עכשיו "לא תקריא שירה".

ראש לשכתו של אבו מאזן, רפיק חוסייני, שנכח באירוע, אמר: "זה מראה שהישראלים לא מבינים. זה אירוע תרבות. אין כאן טרור, אין כאן אף אחד שיורה. זהו רק אירוע תרבות. הם יוצרים את האויב לעצמם". לא, ידידי, זה מראה שאתה לא מבין. תרבות היא האויב מספר אחד של השלטון. וככל שהשלטון דרקוני יותר, והתרבות עצמאית יותר, כך הוא חושש ממנה יותר. הישראלים לא רק מבינים שהם יוצרים את האויב לעצמם; הם פשוט מכוונים את מעשיהם לכך. בסגירת פסטיבלים, בהריסת בתים במזרח ירושלים, בהמשך המצור על עזה. הכל ברור וידוע היטב בירושלים.  

ואפרופו ירושלים, המגע המסיים שייך, שוב, לדיפלומטיה הישראלית. ודאי שמעתם שירושלים זעמה (מי זאת הירושלים הזאת שתמיד "דואגת"/"זועמת"/"מביעה מחאה" בכותרות? ראש הממשלה? דובר משרד החוץ? שני לבלרים מרופטים בלישכת העיתונות הממשלתית?) על מינויו הצפוי של שר התרבות המצרי, פארוק חוסני, למזכ"ל אונסק"ו. האיש המעצבן בעליל הזה התבטא בעבר כך: "אני מוכן לשרוף ספרים ישראליים אם אמצא אותם בספריות במצרים". נו, לא צריך יותר מזה כדי ללחוץ על הבלוטות הנכונות. במקום שמאיימים לשרוף ספרים, מאיימים בניתוק קשרים, ומיד מתחרטים. שהרי השבוע כבר נקברה ה"מחאה" הישראלית סופית, הודות לאיזשהו דיל מפוקפק שנרקם עם מובארק.

שורה תחתונה: אנחנו סוגרים לערבים פסיבלים וערבי שירה, וזה בסדר גמור, כי החוק לצידנו. אבל לערבים אסור אפילו לאיים עלינו בשריפת ספרים – זה כבר שערורייה בינלאומית. מעין היפוך אירוני של דברי בן גוריון: לא חשוב מה אנחנו עושים, חשוב מה הגויים אומרים שהם יעשו (וממילא לא יעשו).

והחוק, החוק הזה שתמיד לצדנו. מה היינו עושים אלמלא כל התועבה הזאת היתה חוקית למהדרין.

(מי שעדיין לא חתם, שלפחות יחתום).

11 תגובות

להגיב
 1. אסתי / מאי 26 2009 12:22

  את משלחת המשוררים מעזה שנחסמה בגבול ולא ניתן לה להגיע לפסטיבל השירה במראר בשבוע שעבר
  כי אין ספק ששירה היא פיצוץ וחבלה וסכנה בטחונית מדרגה ראשונה.

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000450903&fid=3317

 2. ינאי / מאי 26 2009 12:26

  תודה, עידן. פשוט מעורר השראה לראות איך שולפים מארון החורף את אוסלו בכל פעם שרוצים להתכסות במשהו… (ושוכחים שבעצם קיץ ואנחנו ישנים עם מזגן).

  ואולי חלק מהמהלך המשטרתי הוא בכלל לנסות לנער את האבק מאותה שמיכה בלויה שקרענו במו ידינו – הרשות הפלסטינית? להזכיר שלא רק שיש רשות שזוממת ורוקחת, היא כל כך עצמאית הרשות הזו שהיא אפילו מנסה לארגן פסטיבלי תרבות! מזל שבלמנו את המזימה בזמן.

  וזה כמובן מעלה את החשד שאולי זהו רק קצה הקרחון של מזימה זדונית הרבה יותר. כי מה פתאום –
  תרבות? שירה? מה קרה לערבים הטובים של פעם? האם לאחר שנואשו מהאינתיפדות שלהם פנו לדרכים מתוחכמות יותר? היתכן כי מדובר בסוג מאגי של שירה שהקראתו עלולה אולי להפיל את חומות העיר? ואולי את חומת ההפרדה?!

  טוב, לפחות אפשר להתנחם בזה שהמשטרה חושבת שלפלסטינים יש תרבות.

 3. עידן / מאי 26 2009 12:29

  תודה, אסתי. האירוע במזרח י-ם נראה חמור יותר, כי כל הפסטיבל בוטל.

  עכשיו רק נותר לחכות למודעה הענקית של עוז-יהושע-גרוסמן, שמגנה בתוקף וכו' וכו'.

  או שלא.

 4. נועם / מאי 26 2009 13:26

  יכול לפחות לנסות להתקבל ללימודים במרכז האקדמי כרמל בחיפה. אופס, הוא לא יכול. נסגרה שם לאחרונה מגמת לימוד מסוימת, משום שרוב הנרשמים היו ערבים. נשיא המכללה הוקלט בשיחת טלפון (ללא ידיעתו) ואישר למעשה, שהסיבה לסגירת המסלול היא הערבים הרבים שנרשמו ללימודים בו. הסיבה "הרשמית" שפורסמה היתה כמובן אחרת, וראש המגמה שחשף את הסיפור לציבור הוא כבר לא ראש המגמה.

 5. דוד / מאי 26 2009 13:33

  חבל שהשליטים והמשטרה החשאית לא מבינים שהפגיעה המתמשכת בדמוקרטיה מחלישה את המדינה.

 6. עידן / מאי 26 2009 13:58

  נועם – יש לינק לסיפור המדהים הזה?

 7. אסתי / מאי 26 2009 14:00

  גם אני מחכה.
  או לפחות פרטים נוספים בעניין הזה, שמה לעשות לא מפתיע אבל מאוד מעצבן אותי.

 8. נועם / מאי 26 2009 14:10

  אין לי זמן לחפש הרבה, אבל הנה לינק אחד:
  http://business.il.msn.com/opinions/article.aspx?cp-documentid=147557955

 9. הילדגרד פון בנגן / מאי 26 2009 15:37

  כאשר העלה ח"כ אלכס מילר מישראל ביתינו את הצעות החוק הפשיסטיות שלו הבנתי שבמלחמה כמו במלחמה הכל מותר. התחלתי להריץ ספינים על התיעדוף הזוועתי של העולים האשכנזים הרוסים בשנות ה 70 על פני המזרחים שהיו אז כבר דור שני למצוקה שהופלו בצורה מזוויעה במה שנוגע לשויון בהזדמנויות. העליתי גם את הנושא שגוים מחבר המדינות ובני זוגם הם המנוע להצפה של הפשיזם.

  כתבתי הודעה בפורום פוליטיקה עולמית בתפוז

  http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=1189&MessageId=130005223

  וקיבלתי תשובה שרציתי לקבל

  http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=1189&MessageId=130010777

  כדי שקישורים לא יעלמו ההודעות תועדו וצולמו

  http://abudysety.blogspot.com/2009/05/blog-post_26.html

  http://abudysety.blogspot.com/2009/05/blog-post.html

 10. עידן / מאי 26 2009 15:48

  הידיעה שנועם התייחס אליה שודרה אתמול בחדשות 10 ("מוסד ליהודים בלבד"):

  http://news.nana10.co.il/Section/?SectionID=2174&sid=126

 11. מירלה / מאי 26 2009 19:44

  מי שעדיין חושב שהבעיה היא מכללת כרמל צריך לעשות בדק בית…מספיק להקשיב 20 דקות לערוץ הכנסת ולהבין איפה באמת נמצאת האפליה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: