דילוג לתוכן
4 במאי 2009 / עידן לנדו

טרנספר זוחל: לתשומת לב תושבי עומר

שלשום העליתי פוסט בעניין התעללויות של כוחות הבטחון בתושבים פלסטינים בגדה המערבית, ומהלכי הטרנספר הזוחל של תושבי הכפרים מ"מזרח ירושלים". מגיבה אחת ציינה, בצדק, שגם בתחומי הקו הירוק דוחקת המדינה את רגליהם של אזרחיה הערבים, בשיטה דומה: שלילה של זכויות תכנון קרקע, וצווי הריסה.

באורח פלא הגיע אלי מייל עם דיווח של ד"ר יעלה רענן מן המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים של הבדואים בנגב. הדיווח, המצורף למטה, מפרט שיטות הצקה קיצוניות שלא היו מוכרות לי עד כה. אני מניח שהדברים היו מוכרים למי שקרוב לעניין; אם יש כאן מקום לפליאה, היא רק על בורותנו, המוכחת שוב ושוב, ביחס לשלל פניו המתעמרות של השלטון.

מאחורי ההתנכלויות לבדואים עומד ראש מועצת עומר, פיני בדש. לתשומת ליבם של הקולגות היקרים שלי, מרצים ופרופסורים באוניברסיטת בן גוריון, תושבי עומר.

————————————————————————————————–

מלחמת פיני בדש נגד תראבין… כל האמצעים כשרים!

יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים. ‏30/04/09

המשטרה מטרידה את תושבי התראבין בניסיון "לשכנעם" להתפנות מהכפר. והסיפורים מהממים.

פיני בדש, ראש מועצת עומר, רוצה את השטח עליו יושב הכפר עמרה-תראבין בכדי להתרחב ולבנות עוד שכונה. השטח כבר סופח לעומר וכבר תוכנן. יש רק בעיה קטנה: יש שם כפר, עם אנשים, שחיים במקום. כפר בלתי מוכר, אחד מתוך 45 הכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בנגב.

עד כה הצליח בדש לשכנע בדרכים כאלה ואחרות כשני שלישים של הכפר לעזוב. דרכי השכנוע שלו מספיק מפוקפקת שהדברים היום בדיונים בבית המשפט. אבל בדש לא מחכה לתוצאות המשפט, הוא מוצא דרכים "חוקיות" לשכנע את התושבים לעזוב. למשל השימוש שלו במשטרה בימים האחרונים.

הנה כמה משיטות השכנוע:

* כל יום במשך שבוע וחצי האחרונים נכנסו שוטרים לכפר למשך שעות. עצרו אנשים בכפר, צילמו אותם, רשמו את לבושם, את צבע הנעליים, את שמם והפרטים הנוספים. סתם.

* הצליחו להוציא שני צווי חיפוש לבתים בתראבין. הפכו את הכול בבית. טענו שנרשמו שיחות של הטרדה מטלפונים, והם מחפשים אחר הטלפונים הללו. כעדות אף לקחו מילד בן שלוש את הטלפון (השבור) שלו. בעל הבית הצעיר של אחד הבתים היה עם אחיו בבית חולים באותה השעה. אחיו עבר ניתוח. לאחר שהפכו את ביתו, הבהילו את האישה והילדים, קראו לו אף לחקירה במשטרה. במשטרה הראו לו רשימת מספרי טלפון ושאלו אותו אם הוא מכיר אותם. המום, אמר שאינו מכיר. לקחו לו תביעות אצבעות, צילמו אותו ושחררו אותו לביתו.

* המשטרה נכנסה באחד מהימים הללו לבית בשעת ערב ועצרה ילד בן 8. אמרו – הוא חשוד שהוא גנב. לקחו אותו לתחנת המשטרה. כמובן שללא הוריו וללא עובד סוציאלי… אחרי שעתיים של חקירה העבירו אותו להוריו שחיכו בפחד בתחנת המשטרה לשחרורו של ילדם הקטן.

* באחד הלילות, כשכל הכפר כבר ישן, נכנס רכב משטרה ועשה "סיבובים" בכפר, עם סירנה פועלת. ניסה לייצר פרובוקציה, בכוח.

* ביום שבת הסתובב בכפר נער של הכפר הסובל מפיגור שכלי. באו השוטרים לתפוס אותו והוא ברח, פחד. כמעט דרסו אותו במרדף, ולקחו למשטרה. שם נשאר עצור עד לעמידה בפני שופט ביום למחרת. שוחרר למעצר בית. הטענה: התקרב לטרקטורים…

* נג'יב תראבין הוא פראמדיק העובד בתחנת מד"א של רהט. בדרכו הביתה השבוע נעצר על ידי המשטרה. חיפשו במכוניתו. מצאו תרופות. אהה! חשבו, הנה נוכל להראות שהדבר אינו חוקי! אך מסתבר שהכול חוקי, והתרופות מיועדות להגנה על תושבי הכפר במקרי חירום. אז שאלו אותו השוטרים: "למה אתה לא עוזב את הכפר?" … ממתי שוטרים אמונים על שאלות מסוג זה??!!

* המשטרה שמה מחסום בכניסה לכפר. כל רכב שעובר נדרש לעבור בדיקה של כל הרישיונות, של אורות, של מספר שלדה. כל הבדיקה עורכת כ 20 דקות. בכפר בערך 20 רכבים. מאז יום ראשון לפני שבוע כל רכב עבר את הבדיקה הזו לפחות 10 פעמים…

תראבין

                   המשטרה עוצרת כל ערבי שנכנס ויוצא מן הכפר שלו

* ובעצם לא כל רכב נדרש לעבור את כל הבדיקות הללו, אלא רק אם נוהג בהם ערבי. נכנסתי לכפר בבוקר יום שני, ואכן, עמד רכב של מג"ב. עברתי אותו, נעצרתי לא רחוק ממנו להסתכל על התיל אשר מקיף את עבודות הבנייה של עומר בתוך הכפר תראבין. והמשכתי לבקר את אנוואר תרבין בכפר. התפלאו אנשי הכפר על כך שלא עצרו אותי. עשינו ניסיון, שלחתי את הרכב שלי עם נהג ערבי. הפעם עצרו אותו… וכל רכב נוסף שניסה להיכנס או לצאת מהכפר עם נהג ערבי, אפילו ח"כ טאלב א-סאנע לא הצליח להימלט מהבדיקה במחסום… הרי גם הוא ערבי.

* אחרי שהמשטרה בודקת את הרכב טוב-טוב, ואת הרישיונות, השוטר שואל את בעל הרכב: "למה אתה לא עוזב את הכפר?"

* בימים האחרונים הגיעו גם המודדים. מודדים את השטח, כאילו אין בתים ואין אנשים. שאלנו מה הם עושים, והם ענו "אנחנו רק מודדים…" האם אינם מבינים שבפעולה זו הם מראים באופן בוטה שהאנשים לא נספרים?

תראבין 2

                                                            מודדים את השכונה החדשה של עומר בכפר תראבין

ועוד ועוד סיפורי הטרדות. מהמם.

היכולת הזו, של פיני בדש, להביא משטרה בכדי להטריד, והתושבים חסרי אונים, מרגיזה מאוד. והשאלה הנשאלת היא – לאן הגענו?

בבקשה עשו כל דבר שביכולתכם להפסיק את ההתעללות הזו. כיתבו – מיצאו את החברים שלכם אשר יש להם כוח הדומה לשל פיני בדש, ופנו אליהם. בואו ושבו קצת על יד השוטרים המטרידים את תושבי הכפר במחסום. תשאלו אותם שאלות. יש סיכוי טוב שיצטרכו להביא את הממונים עליהם להתמודד איתכם. אולי מספיק הטרדות של הקצינים האחראים יוריד את רמת ההטרדות של תושבי הכפר…

לעוד פרטים: אנוואר תראבין: 6592004 – 054

יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים: 7487005 – 054

————————————————————————————————–

הערה ראשונה: לכל מי שחושב שתושבי הכפרים הלא מוכרים הם "פולשים" לא חוקיים לקרקעות לא להם, אני מציע להתעמק קצת בתמונה האמיתית.

הערה שניה: אני תוהה אם השימוש הפרטי שעושה בדש במשטרה הוא בכלל חוקי (ודאי ששאלותיהם אינן חוקיות). מה זה, משטרה של אבא שלו? וזה עוד עם משטרה ארצית. שוו בנפשכם שתאושר תכנית העיוועים של שטייניץ להקמת משטרות עירוניות. או אז ישולח הרסן לגמרי, והשריף יוכל לשסות את שוטריו במי שרק יחפוץ.

21 תגובות

להגיב
 1. אחת מהצפון / מאי 4 2009 09:31

  טוב שהבאת את דבריה. אני מכירה יותר את הסיפורים מהגליל אף כי בשנים האחרונות אכן מרכז הכובד של ההתעללויות עבר לנגב.

  הצעה- בלוגרים יכתבו בזמן הקרוב פוסטים על כך וייצרו "באז", כמו שעשו בבחירות לת"א או בשביתת האו"פ. מסתבר שפוליטיקאים (או עוזריהם) ואנשי תקשורת אכן מציצים לפוסטים.

 2. עידן / מאי 4 2009 09:40

  אם אני כלול ברשימת הקריאה של איזה פוליטיקאי או יועץ תקשורת. זה אפילו קצת יטריד אותי.

  לדעתי, שינוי יכול לבוא רק מלמטה. במקרה הזה, ספציפית מתושבי עומר. אם מספיק תושבים בעומר יבהירו לשריף המקומי בדש שכסאו בסכנה לאור יחסו לבדואים, הוא יתעשת מהר. השטח פועל משיקולי מוסר, הפוליטיקאים משיקולי כוח. ככה זה.

 3. נתי יפת / מאי 4 2009 09:50

  אה, הפעם זאת המשטרה… ישנו הרפלקס הזה של התלוצצות על כך שלמשטרה יש פנאי בשפע וכוח אדם כחול אשר על פני הים כדי לעסוק בטרור מסוג זה נגד אזרחים, אבל הרפליקה הזאת הפסיקה לשעשע כבר מזמן.

  מפחיד לגלות שוב ושוב כמה הגזענות והפאשיזמוס-קפיטליזמוס היהודי הפכו שגרתיים ובוטים. מדכא גם לדעת שבלוגים כמו זה הם סוג של יקום מקביל לזרם המרכזי הישראלי, שמצטיין בהחנפה עצמית סכרינית כשזה מגיע לנקודת החיכוך האהובה עלינו של "אנחנו נגד העולם", המשך ישיר לתורת הגזע היהודית הגורסת "אתה בחרתנו" (לנצל ולנשל, לדכא ולהתעמר).

  עוד רגע לינק לכאן מהבלוג שלי, בתקווה שיצטרפו גם אחרים, גם אם עם מעט מאוד תקווה שזה באמת ישנה משהו.

  תודה על הבאת הדברים החשובים.

 4. שין / מאי 4 2009 09:52

  כדאי היה לפרסם את רשימת התושבים של עומר, על מנת שיהיה ברור לכול שכל זה נעשה בשמם ולמענם.

 5. אחת מהצפון / מאי 4 2009 10:01

  אתה בטח מתלוצץ.
  מי בוחר בבדש קדנציה אחר קדנציה? התלאביבים?
  לא מהם תבוא הישועה. תסתכל על בדש ותראה את התושב הטיפוסי של עומר. גם אם הוא פרופסור שמאלני באוניברסיטת ב"ש, תופתע לגלות מה הוא חושב על הבדווים השכנים.

 6. lena / מאי 4 2009 10:06
 7. עידן / מאי 4 2009 10:37

  נו, ועל מי את משליכה את יהבך? פוליטיקאים ואנשי תקשורת? את הצחקת אותי.

  יש כאן עניין עקרוני, רלבנטי לכל פעילות פוליטית. השלב הראשון, החיוני, הוא לזהות נכון את שותפי המאבק שלך. שיקול מרכזי הוא "מי יכול להשפיע". במקרה הזה, תושבי עומר יכולים, אם רק ירצו. לא נכון להטיח בהם גידופים, לא נכון ליצור חומת ניכור בינם לבין המאבק למען הבדואים. אני בטוח שיש שם גם אנשים טובים, אבל הם לא עושים עם הכוונות הטובות שלהם מספיק. פוסט כזה אמור לעורר אותם קצת, לא לעלוב בהם.

  מזכיר לך משהו? בדיוק אותה דילמה מתעוררת בכתיבה על הכיבוש, שלו שותפים כל כך הרבה ישראלים. האם זה נכון להעמיד אל עמוד הקלון את האזרח הרגיל? החייל במחסום? או שמא נכון יותר לראות בו שותף פוטנציאלי למאבק, שראוי לפקוח את עיניו, ולהתייצב יחד איתו נגד הנבלים העיקריים (אהוד ברק או פיני בדש).

  סוגיית החרם על ישראל מתנגשת בדיוק עם השאלה הזאת – עד כמה כדאי או אפילו מוצדק "להעניש" את האנשים שרק מתוכם יכולה לקום התנגדות אמיתית לכיבוש. שאלה מסובכת מאד, והרי מה שנעשה בתושבי תראבין מתגמד לעומת מה שנעשה בשטחים. כך שאני ואת שותפים לפשעים הרבה יותר חמורים ממה שנעשה בעומר. ובמילותיך, "מי בוחר בברק/ביבי/כיבוש קדנציה אחר קדנציה? האירופאים? לא, הישראלים".

  רק נקודה למחשבה.

 8. אמיתי סנדי / מאי 4 2009 11:16

  חיפשתי בגוגל וגיליתי שכנראה לא כל תושבי עומר תומכים בטרנספר: כמה מהם הגיעו למפגש בכפר והחליטו לתמוך במאבקם של תושבי הכפר, לפחות ע"פ ווינט:
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-3709694,00.html

 9. יונתן / מאי 4 2009 12:03

  ולצערי תמיד רלוונטי – הפרויקט של טל אדלר:
  http://www.notes.co.il/yonatan/27454.asp

 10. עידן / מאי 4 2009 12:59

  תודה יונתן. אני קראתי על אדלר כאן, כשהוא רק התחיל:
  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3203100,00.html

  אמיתי, זה לא מפתיע. גם לא כל הישראלים תומכים בכיבוש. אבל רק מעטים עושים עם זה משהו. אני מניח שבעומר קשה כבר להדחיק – מן החלון הוונציאני שבקוטג' אפשר לראות את השוטרים עוצרים בדואים. לא נעים, על האספרסו בבוקר. יאללה, תשמיעו קול!

 11. עופר / מאי 4 2009 13:58

  נראה לי שאתה ממעיט בערך יכולת ההדחקה של תושבי עומר (ולא רק הם, כמובן). המראות לא נעימים? פשוט סוגרים חלון!

 12. אזרח. / מאי 4 2009 14:38

  http://www.tarabut.info/he/articles/article/arakib/

  הטרקטורים עולים על השדות

  http://reshet.ynet.co.il/7077.aspx

  תעודה כחולה-התוכנית השנייה במלואה.

  בחלק הזה של התוכנית רואים את הנושא המדובר ואת הבדווים מתרבין.הבדווים יושבים על 2% מאדמות הנגב,וגם את שני האחוזים האלה לוקחים.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/821484.html

  מי הפולש האמיתי?

 13. אחת מהצפון / מאי 4 2009 16:11

  לאורך עשרות שנים המדינה מתעללת בבדווים, הרבה לפני שבדש הגיע לראשות עומר ובלי שום קשר.
  תושבי עומר אינם אשמים יותר או פחות ממני וממך. מי שמתעלל בהם עושה זאת בפקודת או במטריית מי שמעליו, בדיוק כמו בעזה. כשמפנים את הזרקור לבדש או לכמה חיילים/שוטרים מתעללים- יש מי שצוחק לעצמו בצד.
  לפיכך, הזרקור צריך לסוב לכיוונם של שרי ופקידי הממשלה. אז יש סיכוי לשינוי, אף כי לא גדול.

 14. עידן / מאי 4 2009 16:56

  אף כי בדש הוא פיתום שמן במיוחד, עם מוטיבציה עצמית בלתי נדלית.

  ברור שצריך להסב את הזרקור אל הגורמים הממשלתיים. אבל במקביל צריך להקפיד למצוא שותפי מאבק, ולא לבטל אותם מראש כ"מי שהצביעו לבדש".

 15. טלילה / מאי 4 2009 23:03

  וזו היתה הסנונית הראשונה, מסתבר
  [גגלו למטה]
  http://www.notes.co.il/talila/53631.asp

  ואנשים אז לא הבינו מה אני רוצה. אז סגר את השער, אז מה?

 16. הלה, סידני, אוסטרליה / מאי 5 2009 03:51

  הנושא יותר מורכב ממה שאתה חושב.
  1. יש בעיה- יש 45 כפרים לא מוכרים של בדואים. הבעיה לא התחילה בעומר ולא נגמרת בעומר. זו בעיה של המדינה. הנגב לא במדינה.עובדה.
  2. הבדואים הם שכנים מצוינים. יום כיפור, 1998, ראיתיי במו עיניי איך הבן של בדש מורד מהאופניים שלו בכוח, ושל חבר שלו, הרביצו לילד, לקחו האופניים, הלכו. בדש ניצל את קשריו וניסה להקפיץ את המשטרה- לא עזר לו. המשטרה לא יכלה לעזור, הילדים נשארו בלי אופניים.
  3. גנבו לאח שלי הנשק מהבית. פרצו לא מעט פעמים
  אלינו, גניבות רכב, וכו'.
  אבל לבדואים אין שום בעיה להשתמש בשירותים של קופת חולים, בנק וכו' של היישוב.
  אז פלא שבוחרים בבדש?
  (ולדעתי האישית – בדש הוא אידיוט, אף פעם לא הצבעתי לו, אבל זה סיפור אחר).
  אה, ושכחתי: כשהקימו את "עומר החדשה" היית חייב לשלם פרוטקשן לבדואי שישמור לך על אתר הבנייה. באחריות.
  נזהר בצוננין? אני לא בטוחה. אתה בלוגר, אתה לא חייב לבקש תגובה, אבל הנה, קיבלת.

 17. עידן / מאי 5 2009 10:13

  מה פשר התגובה התלושה שלך? שיעור הפשיעה בקרב הבדואים הוא גבוה. נכון, לא גילית את אמריקה. אז מה את אומרת? שמגיע להם טרנספר? האם יש חוק בספר החוקים הישראלי שמעניש את מי שהוריד את בנו של בדש מאופניים בנישול מאדמתו?

  שטויות במיץ עגבניות. אם בדואי גונב או מבריח סמים, שיעמידו אותו לדין. מה שבדש עושה זה בית דין שדה, בלי שום הליך משפטי, שמתמצה בהצקות חוזרות ונשנות, כלפי כל תושבי תראבין. גם בשכונת ג'סי כהן בחולון ובשכונה ד' בבאר שבע יש פשיעה גבוהה, ולא מפנים את כל התושבים בגלל זה.

  בטח שהנושא יותר מורכב. אני מקווה שנכנסת לקישור בסוף הפוסט ("התמונה האמיתית"): 50 עמודים של נתונים והסטוריה. המורכבות של הסיפור רק מוכיחה ביתר שאת למה השיטות הבריוניות של בדש הן הדבר האחרון שיקדם פיתרון לבעיה.

 18. המודיע / מאי 5 2009 22:56

  פורום הכרה منتدى إعتراف Recognition Forum

  קואליציה של ארגונים למען הכרה בכפרי הבדואים הלא מוכרים בנגב

  5.5.09

  הודעה לעיתונות

  נורי אל עוקבי, המקיים שביתת שבת על אדמתו באל עראקיב, נעצר היום בפעם השלישית במשך השבוע.

  ביום ראשון הוא נלקח לתחנת המשטרה על סמך תלונת אנשי הקק"ל, אתמול נעצר פעמיים והיום שוב עוכב לחקירה.

  נורי מנהל מאבק ציבורי ומשפטי למען השבת האדמות שנגזלו מבני שבטו באל עראקיב והחזרת בני השבט לכפר ממנו גורשו בתחילת שנות החמישים.

  נורי שמקיים את מאבקו ממקום ישיבתו באדמות הכפר סובל מהתנכלויות ללא ספור מצד גורמי השלטון השונים. בעת האחרונה הוסלמה ההתנכלות והקק"ל נכנסו לתמונה על ידי פעולות חריש בשטח בו נורי יושב ואשר עליו מתקיים דיון בבית המשפט המחוזי לגבי זכויות הבעלות.

  לא יעלה על הדעת שסוגיה שעומדת בפני הכרעה משפטית תמצא את "פתרונה" באמצעות פעולות כוחניות וברוטאליות כלפי הצד התובע.

  פורום הכרה קורא לשלטונות לחדול מההתנכלות הבלתי פוסקת במאבק הלגיטימי של נורי אל עוקבי ובני שבטו להחזרת אדמתם והשבתם לכפרם.

  לפרטים: נור אל עוקבי- 054-546556. יעקב מנור- 050-5733276

  1

  ________________________________________________________________

  הארגונים החברים בפורום הכרה: אגודת הארבעים – להכרה בכפרים הערביים הבלתי מוכרים, בוסתן, גוש-שלום, האגודה לסיוע והגנה על זכויות הבדואים בישראל,המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית, יש גבול, הועד הישראלי נגד הריסת בתים, פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, פרופיל חדש, קואליציית נשים לשלום,

  שומרי משפט-רבנים למען זכויות אדם, תעאיוש- שותפות ערבית-יהודית.

  פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, פלאפון: 0507-701118-9, ת.ד. 130, עומר, 84965.

  http://www.dukium.org אתר :, info@dukium.org דואל:

  אגודת הארבעים, טלפון: 04-8362381, פקס: 04-362361, אתר: http://www.assoc40.org דואל: assoc40@assoc40.org

 19. טל - מרכז הארץ / מאי 11 2009 23:28

  מביע תמיכה מלאה בדברי בהילה מאוסטרליה
  כשגרתי בעומר גנבו השכנים הבדואים את המכונית של המשפחה שלי 8 פעמים (!!!), הפכו את הגינה הפרטית שלנו לנתיב הברחות סחורות גנובות לתראבין (מה לעשות, גרנו בקצה הישוב) ובאופן כללי עשו בעומר מה שב*** שלהם
  תושבי עומר הם כנראה אנשים מתונים ברובם, רגישים לעוולות וערים בדיוק כמוך עידן לאפליה נגד הבדואים, אבל מה לעשות הם לא מזוכיסטים…
  אולי אתה מין בן אדם כזה מיוחד שכשדופקים לו מכות אז הוא בודק את הרקע של מי שעשה לו את זה, ואם הוא מגלה שמדובר בבן אדם ששייך לקבוצה מופלית לרעה אז הוא מפנה את הלחי השניה…
  רוב בני האדם בעולם (כולל הנוצרים) אינם כאלו

 20. יובל / נוב 2 2012 12:40

  זה לא העניין, אם מסתכלים על זה באופן פרגמטי הבעיה היחידה שבריוניות והטרדות פותרת זו הבעיה של פיני בדש: שהוא עדיין לא בא על סיפוקו מבחינת ההון הפוליטי.

  עצבים ותסכול עובדים בשני הכיוונים, וכשאין שום אמון במערכת החוק כי השוטרים המושחתים האלה מבזבזים את כספי המיסים שלנו על שטויות במיץ במקום אשכרה לאכוף את החוק (ויש שפע אכיפה לעשות באזור). כתוצאה ישירה מספיק מהבדואים מבינים שבקונפורמיזם ושמירת חוק זה לא יילך (איכות החיים שלהם רק תמשיך להשחק) ולכן חלקם פונים למשאבים אחרים שנמצאים בסביבה, בלי לבחול באמצעים. הם לא המציאו את הגלגל פה, זה דפוס שחוזר על עצמו בכל מקום בעולם ובכל תקופה בהסטוריה.

  אם רוצים לפתור את הבעיה אז זה לא העניין ולכן לא ברור מה בכלל הטענה שלכם. בתכלס כל מה שבדש עושה זה מגדיל את הבעיה ומקשה על החיים של תושבי עומר בזה שהוא מקשה על החיים של הבדואים באזור. אבל בשבילו זה טוב כי ככל שהחיים שלהם יותר קשים ככה הוא צובר עוד כוח והשפעה

  במילים אחרות לדרוש מהבדואים להתנהג כמו נוצרים דמיוניים זה עוד יותר הזוי מלדרוש את זה מתושבי עומר.

 21. foobargorch / נוב 2 2012 12:52

  אופס! קצת מביך שגם התבטאתי בצורה עילגת וגם הגבתי למשהו בן יותר מ3 שנים… מצטער. מעניין למה הRSS שלי העלה את הפוסט הזה עכשיו…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: