דילוג לתוכן
30 בינואר 2009 / עידן לנדו

מצעד הכרוכיות (תודה, פרננדו)

אוי, מחמם את הלב, באמת מחמם, לראות את תהלוכת הגברים-גברים האלה, שבימים כתיקונם משגרים 20 פקודות חיסול לפני ארוחת הבוקר, ואחרי הגרעפץ של הקרואסון עוד מבטיחים לדפוק טוב-טוב את הערבים בבית השימוש – לראות אותם מקרקרים בבהלה, מביטים אנה ואנה מנין יבוא עזרם, מתדפקים נואשות על שערי החוק, נמלטים אל מתחת לחצאית הרחבה של "המדינה", שתגן עליהם מהדוד הרע, הדוד פרננדו אנדראו מספרד.

מרוטי נוצות, מצווחים ככרוכיות.

כן, זה עושה לי טוב, ומחמם לי את הלב בימים הקרים האלה, אחרי 3 שבועות שהם יצקו עופרת על ראשי מאות אלפי אנשים חפים מפשע, לראות שיוצקים גם להם על הראש. לא עופרת, בסך הכל כמה טיפות צוננות של accountabilty, ובכל זאת יש בטיפות הספורות האלה כדי לשבש שם, במוחות של הגברים-גברים האלה, את הסדר הטוב. להעמיד אותם לשניונת חולפת באור האמיתי של מעשיהם: פושעים. לא טובים מאחרון הטרוריסטים.

ואני יודע שלא ייצא מזה הרבה, אולמרט ולבני כבר על הטלפונים לראש ממשלת ספרד, במיטב מסורת הפאסיב-אגרסיב של הדיפלומטיה הישראלית, מאיימים מתוך תחינה נואשת, ומישהו שם יתעשת, במדריד, וימצא סעיף נשכח בחוק שיסכל את החקירה הזאת הרבה לפני שהיא תתגבש לכתבי אישום. כן, כל זה ידוע מראש, ובכל זאת, נורא קשה לי לחנוק את ביעבוע השמחה הזה בתוכי, סוף סוף לראות אותם, את אדוני המלחמות שלנו, קצת מבוישים ומבוהלים. קוראים לזה שמחה לאיד. שמחתם של נטולי הכוח בנפול סוכני הכוח.

ביתם לא חרב. זרחן לא חרך את עורם. ילדיהם לא נקרעו בפגזי פלאשט. לא לא, אסון כבד יותר ניחת על ראשם: אין טיולים לאירופה בעתיד הקרוב.

נו, דיכטר, באמת איך תעמוד בזה? אם אתה לא תטוס לאירופה, מי יסביר לאירופאים למה מגיע לך להמשיך לטוס לאירופה? וכמה נוגע ללב פואד, שהגדיר את ההחלטה בספרד "הזויה". אני לתומי חשבתי שעצם העובדה שהאנשים האלה ממשיכים להתקבל בכבוד מלכים בבירות העולם – היא היא הזויה. כיוון שהבושה לא קברה אותם בארץ, אולי הפחד יעשה זאת.

[לנקות את השולחן, ומהר, מטיעוני סרק מגוחכים: אף אחד לא כפר בזכותה של ישראל להעניש את סלאח שחאדה. מכך לא נובע שיש לישראל זכות להוריד איתו לקבר עוד 14 אזרחים חפים מפשע, בהם 9 ילדים. ואין שום "צביעות" בהחלטת השופט הספרדי. הוא לא יזם את התביעה, אלא רק שקל את הבסיס החוקי שלה. אם למישהו מ"מזועזעי הצביעות" מפריע שהספרדים לא חוקרים את פשעי המלחמה של אמריקה ורוסיה – אדרבא; תתכבדו נא ותטרחו להגיש כתבי תביעה, מפורטים ומנומקים, לבית הדין הספרדי. אם לכם לא אכפת מפשעי המלחמה של רוסיה בצ'צ'ניה, למה אתם מצפים של"מרכז הפלסטיני לזכויות אדם", שהגיש את התביעה בספרד, יהיה אכפת מהם?]

15 תגובות

להגיב
 1. צבי / ינו 30 2009 11:29

  "שמחה לאיד", כך קובעים המילונים, הינה שמחה המתפלשת לה בצרתו של הזולת. ועוד, מוסיפים אותם מילונים, כי השמחה המיוחדת במינה הלזו, נובעת מקנאה, תחרותיות ושנאה. [ראו הביטוי "אין שמחה כמו שמחה לאיד"].
  משלי, י"ז, ה, מצטרף וקובע – "לועג לרש, חרף עושהו; שמח לאיד, לא יינקה", וגם יש את זה ה"מתכבד בקלון חברו". שופנהאואר, האיש המוזר הלזה שלא יודע לעצור את סוסיו, הוסיף – "להרגיש קנאה זה אנושי, להרגיש שמחה לאיד זה שטני".

 2. עידן / ינו 30 2009 11:34

  שמח לאיד, לא יינקה. וגם פושעי מלחמה לא יינקו. עשינו עסק?

  ואם מי שמרגיש שמחה לאיד הוא שטני, איזו מילה יש למי שטובח באזרחים ולא מרגיש כלום?

 3. רום / ינו 30 2009 12:27

  האם יש חלופה למנהיגות (הלא) קיימת?

 4. צבי / ינו 30 2009 12:47

  כידוע לך, אינני בדיעותיך. יחד עם זאת, אני חש הערכה ליושרך ולנכונתך לבטא את עמדותיך ללא עיגולי פינות [לגישתך].
  כתבתי לך בעבר כי הצגת עמדות קיצוניות, או בלשון קיצונית, לא משיגה את מטרותיה; ההיפך. ענית שאינך מבקש לעשות נפשות. אני מכבד זאת.
  ועתה, עידן, אני מבקש להאיר זווית נוספת. c'est tout
  וכן, עידן – "פושעי מלחמה לא יינקו"; מסכים. אך, האל עדי, לאחר 27 שנים של עיסוק בעריכת דין פלילית עודני חוזר ומוצא את עצמי מפגר אחר יכולותיך להוציא ולעשות משפט.
  "פשעי מלחמה", עידן, מונח כבד. כבד. הבה ננהג בו זהירות

 5. עידן / ינו 30 2009 14:21

  יואל מרקוס, 30.12.08, "הארץ":

  "חיל האוויר פעל ופועל כפי שהוא יודע, ולא אסתיר את הנאתי – בניגוד לכמה מעמיתי – מהלהבות והעשן המיתמר מעזה ששטפו את עינינו מעל מרקע הטלוויזיה."

  שמחה לאיד היא רגש אנושי טבעי. לפעמים היא בצד המוסר, ולפעמים בצד הרשע.

 6. איש שמן / ינו 30 2009 15:55

  עידן לנדו,צ'יקו ארדןשמאי ליבוביץ' הם לא שמואליק שם טוב שיזם את מכתב השמיניסטים ב 1968 או 1969 . שמואליק שם טוב ורבים מהחותמים על מכתב השמיניסטים דאז סיכנו את חייהם ביחידות מובחרות .שמאי ליבוביץ' ועידן לנדו שנתנו עצות כיצד לסכל את סיכול הפיגועים הרצחניים של החמאס מצדיקים את העבודה המבורכת שעושה שירות הבטחון הכללי בפקיחת עין על אנשי השמאל הרדיקאלי.

  טלי לטוביצקי שכותבת ברשימות נשפטה על כך שסיעה למנוע כניסה להיכנס לישראל.

 7. אסתי / ינו 30 2009 17:24

  רגע, אז ככה נראית בעצם כרוכיה?

  וחוץ מזה שכחת לציין שצווחות הבהלה של הגברים גברים שלנו הן בסופראן עמוק. אכן, אין שמחה כמו השמחה לאיד.
  מודה באשמה וגם בעובדות.

 8. עידן / ינו 30 2009 17:44

  אבל לא מצאתי עגור מרוט נוצות. והחבר האדמדם הזה מאד הזכיר לי את אחד המצווחים.

 9. אבנר / ינו 30 2009 17:45

  כל פעם שמוגש כתב אישום שכזה, או סתם מוטחת בהם ביקורת, זה רק מחזק את תחושתם שאין צודק מהם בכל העולם. עכשיו הם לא רק צודקים, הם צודקים כנגד כל הסיכויים. קמים בבוקר והופס, הם שוב צודקים. וכעת הם לא רק צודקים, אלא גם קדושים מעונים. כמו שמעון פרס בדאבוס, רק עם כתב אישום בספרדית.

 10. איריס / ינו 30 2009 17:58

  אורכה של השמחה לאיד קצר מידי לטעמי, אם באמת ישנו את החוק בספרד בגלל פואד בן אליעזר. כמובן, בכך גוררים את כולנו למעגל איבה שלא יבחין בין סרבן למפציץ, כיון שישראל תהיה זו שבגללה שונו החוקים האלה בכל אירופה כולל אולי סירוס בית הדין ברומא. מה שהולך כניראה להתרחש.

  לא מספיק לשמוח לאיד, אלא לנסות ולמנוע את הלחץ שמפעילה עכשיו ממשלת ישראל על ממשלת ספרד. סוג ה"השפעה" הזה אינו סוגה בטרקטטים, אלא הפעלה של סחיטה ואיומים על גורמים בממשל הזר, על מנת שיחרגו מההליך הדמוקרטי התקין, וישנו חוקים לפי גזרתה של תביעה פלונית או מדינה אלמונית.
  אלה דברים שיפגעו בסופו של יום גם בך עידן, כיון שבשלב מסויים האצבע תופנה ל"כולם".

  יוצא מן הסיפורים האלה שישראל מתערבת בהליכים פנימיים של מדינות זרות, ובאיזונים שבין רשויות נפרדות. ההתפתחויות האלה צריכות להיות חלק מן השיקולים בהגשת התביעות מראש, לפחות לתת את הדעת על מה שקורה דקה אחרי השמחה והכותרות. לדידי, צריכה להיות התנגדות יותר מסיבית שלנו פה נגד הטלפונים הבהולים של גברת לבני או המברקים של ברק, בסגנון "אתם גוררים את כולנו לגל אנטישמיות, תעמדו בגבורה בהליכים ואל תקחו את כל עמישראל, והיהודים למעשה, כ"נוהל שכן" או "כרית הגנה"."
  כי מה שקורה כרגע זה שהפואדים והדיכטרים מתחבאים מאחורי הסינור שלי, ומחריפים את הבעיה במקום להתעמת איתה. חמור מכך, הם לא חושפים בפנינו את סוג "הלחצים" כולל את הפעולות שעושה משרד המשפטים ברגעים אלה ממש. וחמור משניהם, כל זה אינו מתרחש כאשר לא מדובר "מקורבים לצלחת" כלומר, נוצר לחץ למעשה לתפוס בסוף איזה סרדין.
  אני יודעת שגם זו דלת פתוחה, עידן, אבל אפשר לפרוט את הבעיה לפרטים. הציבור צריך לדעת שהוא הולך לשלם בענק, ולזמן ארוך, רק כדי לחלץ את הנאשמים הללו מאי נעימות. אני לא רואה סיבה מדוע שהם לא יעמדו לדין ויטענו את הטענות שהם לועסים כאן. לדעתי יש להם אפילו סיכוי מצויין לצאת זכאים.

  מזכירה שוב את ההדים של פרשת שרון בבלגיה, עד היום בטוחים חצי מהבלגים ששרון נחלץ כיון שהוא סחט את הממשלה בנושא של פרשת רשתות הפדופיליה, או לחילופין, וגרוע מכך, שיחד את הממשלה בהבטחה לטייח את החקירות האלה. אם זה נכון או לא, אינני יודעת, אבל לא הייתי פוסלת על הסף אפשרות כזו. ומכל מקום, עצם האפשרות לטעון זאת, היא הנותנת.

 11. איריס ח. / ינו 30 2009 18:35

  גם לנו מותר להוציא קצת אגרסיות בצורה של שמחה לאיד. להבדיל מהאגרסיות שהנתבעים הוציאו, שלנו לא הורגות אף אחד.
  לזה קוראים תרבות: היכולת לעשות לאגרסיות האלו תיעול מוצלח ולא מזיק. אני מאחלת את זה לכל הגנרלים, זה יחסוך להם לא רק תביעות בעתיד. אלא יעזור לכולנו.
  ובלי תיקון חשוב אי אפשר:
  זה לא פשעי מלחמה, עידן. כי מול חמאס אין מלחמה. עזה, ואתה יודע את זה כמובן, היא לא מדינה ואין לה צבא. לכן מדובר בפשעים נגד האנושות.
  גם אם ישראל תצליח לעשות איזה סידור או שניים עם ספרד, זה לא משנה הרבה. תביעות כאלו מוגשות כבר ובעיני ראיתי אחת. נגד אלמוג היתה תביעה בלונדון, והאנגלים לא מיהרו לשנות שום חוק.
  וכאן תרגום לעברית של הלינק שנתת לאמנסטי אינטרנשיונל, כדי שידעו כולם מה עשו חיילי ישראל, אוי לבושה, ואיך ירו לעורף של ילד חץ כזה ורצחו אשה הרה, אמא לשני ילדים:
  http://kedma.co.il/index.php?id=2296&t=pages

 12. עידן / ינו 30 2009 19:18

  אכן דלת פתוחה, איריס, ואכן פשעים נגד האנושות, איריס ח.

  נו, כמובן שדרושה פעולה רצינית כאן. זה שאני מסתלבט פה רק אומר שגם אני צריך מדי פעם להתאוורר. מה שווה כל הצדק הזה שלנו אם בדרך נאבד את שמחת החיים, שמחת העניים שלנו?

 13. ילד קטן / ינו 30 2009 21:51
 14. די כבר / ינו 30 2009 23:57

  מתגלח על זקנך

 15. די כבר / ינו 30 2009 23:59

  לא הבנתי מה אתה מציע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: