דילוג לתוכן
4 בינואר 2009 / עידן לנדו

יוסי דר, גַדפָן דה לה שמאטע

דברי הבלע של יוסי דר נגדי לא באמת ראויים לתגובה. שהרי ברור לעין כל שמטרת המאמר שלו היתה לבצע בי רצח אופי – סיכול ממוקד של האישיות שלי. על העובדות והטיעונים שהעליתי – אין לו מה לומר. "לא נתייגע כאן בניתוח ארכני של תוכן הדברים", הוא כותב, ובעצם – לא מתעכב על התוכן בכלל. עם פגיון בין השיניים הוא מסתער במטרה אחת: להכפיש את שמי.

אמרתי שהדברים לא ראויים לתגובה. אבל אולי הבהרה. מחצית מכתב הפלסתר המתפלץ של יוסי דר מוקדשת ל"חשיפה" כביכול של מקורות ההשפעה שלי – נועם חומסקי וטניה ריינהרט. אכן זכיתי להיות תלמידם. דר "חושף" לקוראים התמימים עובדות מזוויעות – הידעתם שחומסקי תמך במאבק החיזבאללה?! הידעתם שהוא הגן על חופש הדיבור של מכחיש שואה?!

האמת, ידענו. דר מגלה כאן את אמריקה. השפלות היא ברמיזה הזאת – צא ולמד באיזו חברה מסתופף הלנדו הזה. דר ודאי מדמיין את חומסקי רוכן מעלי עם מזרק אימתני ומזריק לי לתוך המוח שנאת ישראל. כן, כזה אני: זומבי נטול מחשבה עצמית, כלי שרת של השמאל הרדיקלי העולמי, שכידוע שולט בכל מרכזי הכוח הפיננסיים והצבאיים בעולם.

אם אינך יכול להתמודד עם אדם – הכפש את שמו הטוב. יוסי דר מצטרף כאן למסורת מפוארת של אנשים קטנים מאד.

האמת היא שמעולם לא דיברתי עם חומסקי על פוליטיקה יותר מ-10 דקות. זמנו היה יקר כל כך שהעדפתי לנצל אותו לדבר על בלשנות. אבל מה אני מצטדק? ברור שאני שליח אופל, הרי שהיתי באותו חדר איתו. ופעם אפילו איתו ועם טניה!

הנה עוד חשיפה. יש לי חבר גרמני שאבא שלו היה קצין באס.אס.. אני מאזין למוסיקה של ואגנר. יש לי חבר שמכיר חבר שהיה במצפן, אני מכיר מישהי שמתכתבת עם טלי פחימה, ואני מחפש נואשות בפייסבוק חברים מאיראן. כולי זוהמה מוסרית.

אני גאה בקריאה שלי לסרב. אני גאה למחות את הרוק המצחין של יוסי דר מפני. בזמן שהוא היה עסוק ברצח האופי שלי, אני עסקתי בניסיון למנוע רצח של אזרחים ישראלים ופלסטינים. כמו הרוק שלו, יוסי דר ינזל ויישכח.

38 תגובות

להגיב
 1. אהרון תמוז / ינו 4 2009 22:15

  ראה ספרם של אבי ישכרוף ועמוס הראל

 2. בעז יניב / ינו 4 2009 22:21

  איזה כיף לך שלמדת גם אצל טניה וגם אצל חומסקי אנשים מלאי השראה בתחומים כל כך רבים!
  אותי הוא שיכנע
  🙂

 3. אזרח. / ינו 4 2009 22:29

  חזק ואמץ.

 4. שונרא / ינו 4 2009 22:37

  הכתיבה שלך מעודדת אותי תמיד.

  תהא דרכך סוגה בשושנים (ושהחוחים ייחנקו על בייגלה).

  (אזרח, צור קשר?)

 5. רונית / ינו 4 2009 22:44

  תגיד, זה אתה עידן לנדו מהרשימה של יוסי דר?
  אתה חושב שיוסי דר רשם את שמך כל כך הרבה פעמים כדי שמי שמגגל אותך יגיע ישר אליו וידע עם מי יש לו עסק?
  אז הנה לך, עידו לנדו, תיקון קטן.
  🙂
  ואילו היית באמת נאצל היית פשוט עונה לו ב:
  אני מסרב להגיב לדבריך.

 6. עידן / ינו 4 2009 22:48

  באמת. זה לא מובן מאליו.

 7. איריס / ינו 4 2009 22:53

  עד עכשיו יוסי דר הצליח לשמור על פסאדה נעימה ונימוסית ותמיד עניינית. הנה, הצלחת לחשוף את פרצופו, וזה כבר הישג. כניראה לחצת על הכפתור הנכון, על האשמה הרובצת מתחת להתנפלות האישית המכוערת.

  מצד שלישי, אולי הוא רק מבצע את תפקידו, ניהולי כזה, ומתמקד בפגיעה במטרה בלי לחשוב יותר מידי. מה שמוכיח טוב מכל טרקטט שהיחס הזה אינו שמור לערבים בעזה, אלא לבני אדם כמשוכות. יהודי, אזרח לא משנה, העיקר אתה מפריע לביצוע "העבודה".

  מה שקרה ב"רשימות" חשף דפוס עמוק שעד עכשיו נח מעדנות מתחת לשטיח. זה לא משנה אם אתה חמאס או סרן מצה"ל יהודי כשר , כל עוד אתה מפריע ל"עבודה" שחלק מרוויחים ממנה גם את מעמדם החברתי והפרנסה, אתה מטרה כשרה וכל האמצעים לסכל אותה, כשרים.

 8. דן / ינו 4 2009 22:54

  אינני תומך בקריאתך לסרבנות,
  אולם הרשימה של יוסי דר מעוררת פלצות.
  חזק ואמץ.

 9. איל / ינו 4 2009 22:57

  תוך שעה ו18 דקות.
  ובעצם, הוא לא המריא מעולם.

 10. אבנר / ינו 4 2009 23:08

  הלוואי עלי עשר דקות תמימות עם פרופסור חומסקי!

  אני מקווה שרדידותו המשעשעת של האדון דר רק תעודד אותך להרחיב את הדיון בזכות הסרבנות ונגד הלאומנות הנבובה שמקיפה אותנו מכל עבר.

 11. אזרח / ינו 4 2009 23:13

  את הקטע "כולי זוהמה מוסרית".

  חבל רק שאתה לא נמצא כרגע בעזה. אתה וחומסקי. לגבי טניה, היא כרגע מתהפכת על השיפוד.

 12. נועם / ינו 4 2009 23:20

  המגדף אכן חשף את עצמו, כפי שאיריס ציינה

 13. גבבה לישראל / ינו 4 2009 23:27

  הפכת את רשימות למדמנה שמאלנית מסוממת בשנאות ובמלחמות , כל הכבוד לך, הצלחת. אם קודם היו לך רשימות שאף אחד לא קרא כי לא הצלחת לעניין,
  ורק מי שקרא טוב הצליח להבחין שמדובר באדם מר נפש , לא הומני וחסר רגישות כלשהיא,
  הרי עכשיו עלית על הסוס והנאציזם שונא היהודים שבך עלה וצף כמו ח… .

 14. דני בלוך / ינו 4 2009 23:34

  אני נגד סרבנות. אני ובני משפחתי שרתנו בכל מקום שנשלחנו ובכל מלחמות ישראל, גם אלה שהתנגדנו להן. אבל אני בעד חופש ביטוי ונגד רצח אופי והכפשה של אדם בגלל דעותיו. לבקר -כן, להשמיץ ולהכפיש – לא.

 15. אהרון תמוז / ינו 4 2009 23:39

  להגיד שאבי יששכרוף ועמוס הראל כתבו בספרם שבכיר בחמאס סיפר להם שהחמאס שאב מוטיבציה לביצוע פיגועי התאבדות מעידן וחבריו זו הכפשה ?

  העובדה הקטנה הזו היא קלף מנצח נגד מה שעידן מיצג

 16. טלי / ינו 4 2009 23:55

  שקלתי אם להגיב על טקסט ההכפשה שלו.

  אבל הכפשה אישית כזאת נמוכה לא ראויה לתגובה ואין לי כל כוונה להעלות את כמות הצפיות בבלוג של אדם שבוחר לעשות רצח אופי למי שהוא לא מסכים איתו. כיוון שהוא משפטן אני לא בטוחה שיש כאן בסיס לתביעת דיבה, אבל כזו ירידה אל מתחת לחגורה ראויה באמת רק להחרמה של הכותב.

 17. איריס ח. / ינו 4 2009 23:57

  יישר כוח, כמובן.
  מה שמפתיע הוא שאנשים כמו יוסי דר, חושבים שמשהו כזה מזיז למישהו שעשה דרך כמוך. אני לא מכירה אותך כמובן, אבל כדי לצאת עם הסרבנות ככה בימים כאלו במדינה לאומנית כזו, בן אדם צריך איזו יציבות נפשית, יכולת לעמוד מול הקונצנזוס החם והדביק והמסריח, חוש צדק מפותח, מערכת ערכים תומכת וכולי. ובן אדם ששילם מחיר על החלטותיו לא נבהל כשעושים לו "פו".
  ה"פו" הזה בעיקר מעיד על חרדתו של הנושף.
  ובכל זאת:
  הרבה כוחות מהקור הברלינאי. אנשים כאן עשו את זה בעבר ונתנו לאחרים הרבה כוח. אבל אני בטח לא מחדשת לך שאתה שייך למסורת ארוכה של אנשים שבימים חשוכים עשו מעשים כאלו. זו בעיני הנאצלות ולא "לענות לו או לא לענות לו". הסיפור האישי שלך (עם כל הסימפטיה לאדם שאני לא מכירה…) הוא רק סימפטום למה שקורה בישראל.

 18. דורון / ינו 5 2009 00:17

  עידן, אני מניח שבשלב זה אתה מבין שאני חולק על דעותיך לחלוטין. אינני מתבייש גם לקום ולומר שגם על נועם חומסקי שדעותיו גובלות בהפרעה נפשית, ללא קשר לתרומתו המדעית הכבירה. אבל היה חשוב לי לעצור ולומר שאני בוחל לחלוטין בצורה, בסגנון, ובתוכן של הפוסט של יוסי דר.

 19. אבנר / ינו 5 2009 00:20

  איזו התייחסות עניינית לדברים?

  הרשימה שלך מכילה אפס התייחסות לתוכן של הטענות שעידן מעלה בזכות הסרבנות. אתה בחרת לפתוח במתקפה דרך חומסקי (שהיית יכול ללמוד דבר או שניים מספריו על האיזור שאתה חי בו), ועל כן בחרנו להגיב על כך.

 20. נעם / ינו 5 2009 00:28

  וכל זה בחצר בארגז החול של גן שושנה …

 21. שועי / ינו 5 2009 01:05

  היו שני אנשים כמוך וכמו יוסי המטיחים זה בזה עלבונות מחרידים לגופו של אדם קובעים מעט לפני השחרית עם עדים ובני לוויה ויורים זה בזה בדו-קרב
  ואם גם השחתתי, למרבה הטעות, על דברי הבלע של יוסי זמן ומלים באתרו (ואני מאוד מצר על כך)
  לשם האיזון לא אחסוך גם ממך
  מזל שאנשים שכמותכם כבר לא יורים זה בזה עם שחר
  אולי פעם גם בני עמים שונים, באותה מידה, לא ילמדו עוד מלחמה
  אלא יחרפו ויגדפו אלו את אלו בלבד משני עברי הגבול
  עד שלשונם תכאב
  ואז יידומו וישובו לבתיהם בשקט- בשקט
  בלא צורך לקנח אחר כך סאת דם שהוקז

  דבר אחר, פרופ' טניה ריינהרט ז"ל אכן היתה מורה דגולה

 22. שועי / ינו 5 2009 01:13

  מבוא לבלשנות בראשית לימודיי

 23. אורן / ינו 5 2009 01:59

  יוסי דר
  למה שלא תתנצל? נראה שבינתיים קצת נרגעת.
  ואחר כך אולי תלמד מהתגובה שלך משהו. ואולי גם משהו על תוקפנות בכלל.

 24. Bill / ינו 5 2009 02:52

  לעובדות ולטיעונים שלך? למעשה הוא תוקף אותם כמעט אחד לאחד ועושה את זה בכשרון רב אגב. יש לך בעיה עם התאור הארכני של הביוגרפיה שלך? אתה חושב שזה לא ממין הענין? אתה עשית את אותו הדבר כשציינת את עובדת היותך סרן. מה זה משנה אם אתה טוראי או סרן כשאתה קורא לסרב? יש לך נטייה כזו כשמישהו תוקף אותך ואין לך מה לענות לצרוח שהוא שבר את הכלים ולכן לא תתייחס אליו. אולי זה משכנע את המשוכנעים ממילא. אבל אז, בשביל מה לכתוב פוסט? כשאיש אקדמיה מזכה אירוע שלא התרחש עדיין בתואר עובדה זה חירטוט לא קטן בכלל. יש לך תשובה לזה או לא?

 25. אלון / ינו 5 2009 04:17

  משום מה רוב המגיבים פה חושבים שיוסי דר הכפיש את שמו של לנדו.
  איך בדיוק?
  סיפר על עברו? יש שם משהו לא מדויק? אז תקן אותו. אבל נראה שהכל מדויק.
  אולי על ידי שציטט את דבריו… אם הוצאו מהקשרם אז תקן אותו. אבל נראה שהוא לא הוציא אותם מהקשרם… אז…
  אז…
  אז…
  איך הכפיש יוסי את עדו? (כיוון שזה נשמע כמו ויכוח של ילדים, כל התארים ראוי שישמטו)
  אההה… הוא רמז שאתה מושפע מריינהרט וחומסקי האנטי-ישראלים.

  זה מה שנשאר: "הוא רמז שאתה מושפע מריינהרט וחומסקי האנטי-ישראלים"

  זה מה שנשאר.

  ש"הוא רמז שאתה מושפע מריינהרט וחומסקי האנטי-ישראלים"

  נו עדו, עדו… עדו! באמת!
  אתה מודה שאתה סרבן. אתה קורה לסרבנות בזמן מלחמה. אתה נגד מלחמה צודקת. ועוד כל המיני האנטי-ישראליות.

  בעיני אותם אנשים שרואים בהשפעת ריינהרט וחומסקי אנטי ישראליות כל הדברים הנ"ל, שאתה אומר על עצמך, ויוסי לא אמר עליך, הרי אתה כבר אנטי-ישראלי מחוץ לארון.

  ואותם אנשים שלא חושבים שהסרבנות והקריאה לסרבנות בזמן מלחמה והשמאלניות הרדיקאלית וכו' הם אנטי-ישראליות… הם גם לא יחשבו שהשפעת חומסקי וריינהרט זו השפעה אנטי-ישראלית. אז מה אתה מתרגש?

  אני אגיד לך מה אתה מתרגש (ככה אני מרגיש לפחות). כי אתה מבין שיש טעם בדבריו של יוסי. לא… לא שאתה חושב שבאמת ריינהרט וחומסקי הזריקו בך אנטי-ישראליות. אבל אתה מבין שיש אנטי ישראליות קשה בעמדות שלך.
  וכשהוא מצטט לך את עצמך:

  ——————
  קובע לנדו: "עובדה ראשונה: המלחמה הנוכחית לא נועדה להסיר את איום הטילים מתושבי הדרום".

  בהמשך הדברים פונה לנדו אל החיילים כך: "איום הטילים לא יוסר, כי לא זאת מטרת המלחמה; ושלטון החמאס רק יתחזק… עכשיו תשאל את עצמך אם אתה רוצה ליטול חלק בהונאה המדממת הזאת".

  ניסיון לברר אצל לנדו מה הבסיס העובדתי לקביעתו שהמלחמה לא נועדה להסיר את איום הטילים מתושבי הדרום – ניסיון זה זוכה לתשובות מתחמקות ולשתיקה.

  מעניינת גם קביעתו הנחרצת הזו: "עובדה שלישית: המנהרות לא יושמדו, נקודה".
  ואתה תוהה כיצד זה ארוע עתידי הופך בהבל פיו של דוקטור עידן לנדו לעובדה. בשבוע הבא לא יירד גשם – עובדה. ועידן לנדו, יש להזכיר, הוא בלשן איש אקדמיה מ- M.I.T..

  ועוד פנינה מבית מדרשו של לנדו: "(אצלנו) חיי אזרחים פלסטינים אינם שיקול מבצעי מהותי. נכון, גם חיי ישראלים אינם שיקול מבצעי של החמאס. אבל אני מדבר עלינו עכשיו".

  אתם הבנתם את זה? אליבא דעידן לנדו "חיי ישראלים אינם שיקול מבצעי של החמאס". כלומר, על פי ד"ר עידן לנדו, זה לא שהחמאס מפגיז את שדרות ואשדוד ואשקלון ובאר שבע בכוונת מכוון כדי לפגוע באזרחים. על פי לנדו – אנשי החמאס בסך הכל רק אדישים לאפשרות שפגיעה אינסידנטאלית כזו תתרחש. עידן לנדו, בדברי הסניגוריה הללו לטובת החמאס, לא מוכן להודות בעובדה הזועקת מכל קיר: שהשיקול המבצעי של החמאס הוא דווקא לפגוע באזרחים.

  אבל אלה הם באמת רק בוטנים.

  כי המעשה החמור באמת נמצא בקריאתו של לנדו אל החיילים לסרב לצאת למלחמה, כשהוא עושה כן – תוך ניסיון להפחידם ולהטיל בלבבם מורא מפני הצפוי להם כאשר יכנסו לעזה. והכל, כאמור, בעצם ימי המלחמה.

  במה דברים אמורים:

  מיד לאחר שהוא קובע נחרצות שממשלת ישראל הפקירה את גלעד שליט, פונה עידן לנדו אל החיילים כך: "מה איתך, מילואימניק? עכשיו אתה נכנס לעזה. ומה יקרה אם חס וחלילה תיתפס בשבי? האם יש לך סיבה להאמין שחייך מספיק שווים בעיני ממשלת ישראל כדי שהיא תתאמץ להחזירך? האם הממשלה שמפקירה שבויים… האם היא תנקוף למענך אצבע? ואם לא – למה אתה מטיל את חייך מנגד?"

  ———————–
  אז אתה מבין שיש פה מעשה אנטי-ישראלי מובהק!

  למה לא תענה לדברים שלו, במקום להשתתף בצעדה המגוכחת הזו שרוצה להציג את דבריו כהכפשה במקום כטענה לגיטימית… לפי הדברים שלו אתה יוצא אנטי-ישראלי. איך כתב מעלה המגיב בעז יניב: "אותי הוא שיכנע"

  אז איך רואים שאתה מתחמק? כי לכל הדברים שאתה קורה פה הכפשה (שככל הנראה הם לא ממש הכפשה) אתה הגבת בפוסט כזה יפה וחמוד ונחמד ורהוט.
  אבל לטענות שבדבריו שצטטתי פה, שהם ענייניות, לא אמרת כלום. למה? מתחמק… למה שלא ראוי לטענתך לתגובה אתה מגיב ובכך משחרר את עצמך מלהגיב לחלקים האחרים,
  שלא אמרת עליהם כלום, אפילו לא אם הם ראויים או לא לתגובה, כמה נוח, כאילו הם לא שם בכלל… וכמה נוח לחברים המגיבים פה להתעלם מכך… אולי זה הפוסט הקודם של יוסי שמרגיז אותם?
  http://www.notes.co.il/dar/51199.asp

 26. ליאור / ינו 5 2009 04:19

  מעכשיו אני מבין שאני צריך לחיות בפחד שיום אחד אגלה שהמנחה שלי מתקופת הדוקטורט הוא פעיל בתנועה פוליטית קיצונית כלשהי, ואז אאבד באופן מיידי את זכותי לפתחון פה בנושאים הקשורים למוסר או מדיניות. שנתיים עבדתי עם המנחה שלי ואין לי מושג מה דעתו הפוליטית (מישהו באמת חושב שאלה הנושאים שהמנחה והדוקטורנט דנים בהם?). נראה שיש כאלה שהטיעון הזה לא ממש משכנע אותם, וכך גם אני אולי אזכה למקום של כבוד בפנתיאון עוכרי ישראל. אם את ערכי המוסר של עידן לנדו שופטים לאור פעילותו הפוליטית של המנחה שלו, מי יודע במה אני יכול להסתבך. כנראה שהייתי צריך לברר מראש את דעתו הפוליטית של המנחה שלי לפני שהתחלתי את הדוקטורט כדי למנוע אי נעימות מיותרת בעתיד על משקל "אמור לי מי הנחה אותך לדוקטורט ואומר לך מי אתה".

  אבל לפי מערכת החוקים החדשה הזאת אני מבין שזה לא רק המנחה של הדוקטורט, אלא עובר לאחור עד התואר השני. גם זה קצת מדאיג כי למנחה שלי מאותה תקופה יש בלוג באתר הזה, ומעכשיו אני צריך לעקוב אחרי הפוסטים שלו ולהיות עם האצבע על הדופק. מי יודע, אולי הוא יקום בוקר אחד על צד שמאל ויכתוב שם דברים איומים ונוראים, ואותם דברים מיד ישוייכו אליי במסגרת "אבות אכלו בוסר…".

  נשאר לי רק לקוות שזה נעצר בתואר השני ולא מגיע הלאה עד התואר הראשון, כי אז באמת הלך עליי.

  גם אנשים שאני עובד איתם היום הם בעלי דיעות פוליטיות שונות ומגוונות, שבהרבה מקרים לא מתיישרות עם הקונצנזוס הלאומי. אני לא יכול להגדיר אף אחד מהם כ"עוכר ישראל", אבל כבר למדתי שלמונח הזה יש גמישות בלתי מבוטלת, והוא מתאים את עצמו כדרך פלא למידותיהם של כל אישה ואיש. אחד האנשים שאני עובד איתם הוא מדען ידוע מאוד שבין השאר מגדיר את עצמו "מרקסיסט". אם מישהו ינבור בביוגרפיה שלי כפי שנברו בזו של עידן עוד יכולים לעלות על הקשר האפל הזה, ולהפנות אותו כנגדי אם אכתוב איזה פוסט, נגיד, על שכר המינימום במשק.

  בקיצור, כל הקטע הזה עם חומסקי הוא תמוה מאוד. אלו לא סתם טענות לגופו של אדם, אלא טענות לגופו של אדם אחר.

 27. יניב / ינו 5 2009 04:45

  מיותר. אבל הטענות שיוסי דר מעלה הן עניניות וכלל אינן לגופו של אדם. נראה לי שלעידן היה נוח להמשיך עם הקוו של עדת ה"צ'ירלידרס" המזועזעת מאוד והמגוחכת עד מאוד (טלי-רצח אופי פחח.. אפשר לחשוב שנכתב שד"ר לנדאו היה יוצא בלילות עם חומסקי לבעוט בחתולים). אף אחד לא קרא לפגוע בו, אף אחד לא קילל אותו. אמרו שהוא תלמיד של המנטורים האקדמיים שלו לא רק בתחום התמחותו אלא גם בתחום האידאולוגי. מה הבעיה עם זה? אולי לעידן יש בעיה עם זה כי זה רומז שאין לו יכולת לחשיבה עצמאית. אה, בעצם הוא כותב את זה במפורש פה למעלה.

 28. נו באמת / ינו 5 2009 05:00

  להבין מי אתה. מספיק לקרוא אותך.

  אגב, הטענה שלך "אני עסקתי בניסיון למנוע רצח של אזרחים ישראלים ופלסטינים" הצחיקה אותי רבע שעה. ישראלים? ישראלים? נו באמת. קשקשן.

 29. ליאור / ינו 5 2009 06:31

  מה זאת אומרת "מה הבעיה עם זה?". הבעיה עם זה היא קודם כל שזה לא נכון, וגם אם היה נכון זה טענות לגופו של אדם ולא לגופו של עניין.

  איך הגעת למסקנה שהוא הושפע מחומסקי מבחינת האידיאולוגיה?
  הוא למד אצלו בלשנות ולא אידיאולוגיה, ויש לשער שבעבודתו עם חומסקי הוא הושפע מבחינת האידיאולוגיה בערך כמו שאני הושפעתי מהמנחים שלי (יכול להיות שהוא קרא את הספרים שלו, אבל זה כבר סיפור אחר, ואין קשר לכך שהוא היה סטודנט שלו). מנחה וסטודנט לא עוסקים באידיאולגיה בדיוק כמו שעורך דין והמתמחה שלו לא עוסקים בזה. זו עבודה נטו. זה אולי יפתיע כמה אנשים, אבל "מגדל השן" זה לא יקום נפרד שבו יש חוקים אחרים, ולא יושבים שם כל היום ומברברים על פוליטיקה במקום לעבוד.

  אבל גם מהבחינה האמפירית, אני לא מוצא קשר בין חומסקי שמפציר (לכאורה, אני לא מכיר את הנושא) בחיזבאללה לירות טילים על ישראל לבין העמדות של עידן לנדו . הקשר היחיד שאני רואה כאן הוא ששניהם מעצבנים את יוסי דר (וזכותו להתעצבן, כמובן).

 30. קורינה / ינו 5 2009 06:49

  לא כאן מתנהלים ה"תמרונים" של צה"ל, כך שאין צורך למרוח צבעי הסוואה וגם אין צורך להילחם עד טיפת הרוק האחרונה.

  אני בטוחה שיוסי דר מצטרף לקריאה שלי. הוא לא רוצה שיעלה בדעת מישהו החשד שהכינויים באים חלילה להסוות אותו.

  עכשיו, על מה הרעש?

  עידו לנדו כתב רשומה בבלוג שלו.
  הוא ראה, למיטב הבנתו, שאינה הבנתו בלבד – אנשים עומדים להשליך עצמם מגג.
  עשה כחובתו האזרחית, כהבנתו, כצו לבו – וקרא להם לעצור.
  לטובתם ובשל החבל שקושר אותם אל עם ומדינה שעלולים להיסחף עמם אל תהום.

  אז ליוסי יש תיאור אחר. הוא סבור אחרת. רק שבמקום להסביר – איבד את סבר הפנים.

  רק אל תסחפו את הבלוגוספרה למלחמת בנים.

  את אברום בורג קראתם הבוקר?
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1052754.html
  הנה עוד אדם שאפשר לירוק עליו נגד הרוח, ואפשר להקשיב.
  איש כאשר ישאנו רוחו.

 31. גיל / ינו 5 2009 06:50

  תגיד – אתה חושב שכולם מטומטמים ? אני בכלל לא מתייחס לתגובה ליוסי שאמרת שלא תכתוב וכתבת. אלא רק לסייפא המסוכן של דבריך.

  איך ניסית למנוע רצח ישראלים ?
  האם בעיניך מילואימניק שמתגייס הוא מועמד לרצח על ידי צה"ל ? או במילים אחרות – האם צה"ל רוצח את חייליו ?

  אולי התכוונת לרצח ישראלים בדרום על ידי רקטות וטילים של החמאס ? איך בדיוק דבריך מסייעים להפסקת הירי ? שהרי ברור לך שקריאה לסירוב לא תמנע את המלחמה. אתה לא מנותק ויודע שאחוזי הסירוב בזמן מלחמה שואפים לאפס.

  אני לא בטוח מה יותר גרוע – ההנחה הראשונה או השניה, אבל אני בטוח שגם אם לא בשבילי – אזי בשביל שאר הקוראים תשמח לבאר את כוונתך ?

 32. דני בלוך / ינו 5 2009 07:34

  אתה לא קראת את ספרם של הראל-יששכרוב אלא את הרשימה על הספר מאת אורי פז כאן באתר ובמקור ראשון והציטוט שלך הוא התרשמותו של המבקר ולא מה שכתוב בספר.

 33. מגיב ללא שם / ינו 5 2009 08:26

  יוסי דר כתב שלנדאו הוא תלמיד של חומסקי וריינהארט ושותף (אולי הושפע כתלמיד מרבו הנערץ) לדעותיהם הפוליטיות.

  אם עידן לא שותף לדעותיהם הפוליטיות זו הכפשה או שקר.
  אם הוא כן שותף, למה להעלב?

 34. חנוך גיסר / ינו 5 2009 08:32

  שבתגובתו לאחת הרשומות כאן (צר לי שלא שמרתי אותה) כתב דבר בלע חולני, למרות שכנראה התכוון לזעזע בציניות:
  "מתי כבר יפול קסאם על גן ילדים בשדרות?"

 35. איריס / ינו 5 2009 08:37

  אגב חומסקי בעיני הוא לא כזה "שמאל" כמו שזה מצטייר, הוא בסך הכל במרכז הממסד האמריקאי, האוניברסיטה
  MIT
  היא מוסד המקורב מאד למערכות השמרניות ביותר של הפוליטיקה והצבא האמריקאי, וכולי. הביקורת שלו על ישראל גם היא מתונה מאד, בסך הכל הוא בעד ישראל במתכונת הנוכחית, והסיפור עם מכחיש השואה כבר מעופש ויבש, והממסד הציוני נותן הרבה יותר הקלות למכחישי שואה ולנאצים בכלל, כך שזה עלוב שישראלי ממוסד יעלה את זה, כיון שהממסד _(בעיקר הצבאי בטחוני) ישראלי הוא אחד האחרונים שיש לו פתחון פה בקשר לשיתופי פעולה עםנאצים למיניהם.

  יש לי בעיה אחת עם חומסקי כמו עם יהודים אחרים בחו"ל שיש להם ביקורת על איך ישראל מתנהלת, כאשר היו צריכים להפנות אותה במחילה לממשלה שלהם שבמעשיה מאפשרת ודוחפת את זה. אבל נידמה לי שחומסקי אומר אפילו את זה, כך שהכל בסדר.

  לעידן בסך הכל יש יותר ברירות מאשר לאזרח סרבן מצוי, ועליו לציין זאת,. במקרה שיוסי דר ממש יתעצבן עליו, עם כל הממסד שעומד מאחוריו, עידן יכול למצוא בית משובח בכל מקום בעיקר בארצות הברית שם למד. לא כך המצב לעניינו של פלוני ואלמוני, וחובה להתייחס לזה. פלוני ואלמוני לא יזכו לתהודה כזו ויאכלו קש מהיוסי דרדרים וחוחים למיניהם פה בארץ. השאלה אם מוסרי להמליץ לאנשים לנקוט צעד שמחירו מופרז, לעומת המחיר שמשלם הממליץ. אני בעד הנהגה של "אחרי" באמת.

  זה הסייג היחיד שלי. אני חשבתי כך גם כאשר היו סיבובי הרצאות והופעות של סרבני גיוס ישראלים בארצות הברית בזמן מלחמת עירק, בתור חלק מתנועת השלום. שמתי לב שהסרבנים המסויימים שמופיעים (לבנים, יפים, מקושרים, ורמת שרונים) הם אנשים שלא ישלמו שום מחיר על זה, חלק אפילו יתוגמלו חברתית על כך בחוגים בינלאומיים. אבל רוב הסרבנות האמיצה הישראלית אינה בדפוס המאצו, כלומר הקצין שמתעמת עם חבריו לשעבר, אלא סרבנות של "צומוד" ללא רמקולים, ללא הילה, פשוט מאבק על דרך חיים, בין אם זה הדתיים, בין אם מזרחים, בין נשים, צורות של חיים המתפתחות תוך התנגדות שקטה והצבת אלטרנטיבה ליוסי דרדרים, הקומיסרים חסרי ההשראה שהשתררו על המרחב הציבורי עם מוח לא גדול, ובעיקר עם אופק זהות יהודית מאד דלוח ושטוח, שיהלום את אין כישוריהם, אבל סמכויות ואמצעים לרוב. מן הטעם החברתי הזה, ודאגה לעתיד השיח והרמה של העם היהודי אני תומכת לחלוטין בעידן ומגנה את המתקפה נמוכת המצח של יוסי דר. זו מלחמת תרבות, שאין לי ספק באיזה צד אני .

  הצידוקים של הבטחוניזם הזה הם "כדי שאת וכמוך תוכלי להתפלפל בת"א על מצפון" נו, אז תנו להתפלפל , מה קרה ? חשבתי שבשביל זה הצבא הורג ערבים ? מסתבר שאף זה לא היה הסיבה. אלא בטחוניזם כהשתלטות פוליטית של תרבות (נמוכה) \מסויימת מאד ישראלית מאד על קבוצה של יהודים שבויים שחייהם זולים מאד (בישראל).
  יוסי דר לא יכול להגיד שום דבר לחומסקי, בגלל הפרשי הגובה הברורים, אז הוא מכפיש אותו בדרך פחדנית, באמצעות פגיעה ב….ישראלי נוסף כמובן, עאלק "אחיו" היושב בציון ומנסה לחיות פה בצורה ראויה ומכובדת. יוצא המרצע מהשק…

  מעניין אם יוסי דר אמר פעם לחומסקי את מה שהוא חושב עליו, ואם לא, מדוע ?

 36. איל / ינו 5 2009 13:07

  "אבל רוב הסרבנות האמיצה הישראלית אינה בדפוס המאצו, כלומר הקצין שמתעמת עם חבריו לשעבר, אלא סרבנות של "צומוד" ללא רמקולים, ללא הילה, פשוט מאבק על דרך חיים, בין אם זה הדתיים, בין אם מזרחים, בין נשים, צורות של חיים המתפתחות תוך התנגדות שקטה והצבת אלטרנטיבה ליוסי דרדרים, הקומיסרים חסרי ההשראה שהשתררו על המרחב הציבורי"

  המימד שכל כך היה חסר פה, והתבקש להגיד.

 37. אייל גרוס / ינו 5 2009 18:15

  קצת רוחות מלחמה והמקרתיזים חוגג. תחילה גולדבלט שמציע להוציא את האגודה לזכויות האזרח מחוץ לחוק (!), אחר כך הוא טוען שכל מי שמבקר את פעולת צה"ל בגין פגיעה באזרחים הוא בגדר מסייע לאויב בזמן מלחמה, ועכשיו הוא ודר בהתקפות עליך.
  סך הכל – עצוב.

  ועוד אומרים שרשימות זה אתר שמאלני?
  אם זה לא היה מצב כה עצוב הייתי צוחק

 38. צבי / ינו 6 2009 22:29

  כדי להחמיר את מצבך: קבל תמיכה מכל הלב, באופן ישיר הפעם מחבר מצפן לשעבר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: