דילוג לתוכן
3 ביוני 2008 / עידן לנדו

שלא נדע מצרות (וצרים, ואויבים, ובשורות שלום)

זה שהמצב בזבל – כולם יודעים. זה שהסכסוך האלים עם שכנינו רק מחריף והולך – כולם יודעים. זה שלישראל יש חלק נכבד בליבוי האש – הרבה יודעים. זה שגם בצד השני נמצאים אנשים שרוצים להפסיק להרוג וליהרג ולחיות בשלום – מעט יודעים. מה שבטוח, הגורמים הרשמיים בישראל דואגים כל הזמן שגם המיעוט הזה יתפוגג. שם, בחדריהם הסמויים מן העין, יושבים פקידים חמורי סבר, ושוקדים על מלאכת קודשם: להסתיר מאזרחי מדינת ישראל את העובדה הפשוטה ש"האויב" שמולם מורכב גם הוא מאנשים, בשר ודם, שרוצים לחיות בשקט. הגילוי הזה הוא כה מזעזע, כה בלתי נתפס, עד שאין לחסוך מאמצים כדי לבלום אותו בפתחי הכניסה לישראל; שלא יחדור חס וחלילה למרחב הציבורי שלנו ויטע ספק בלבבות הנתינים.

הדוגמאות מתרבות מיום ליום. מנהל המרפאות של ארגון "רופאים לזכויות אדם", סאלח חאג' יחיא, נחקר על ידי השב"כ והוכרז "מנוע בטחונית" להיכנס לרצועת עזה, לא לפני שפוזרו לעברו גם רמזי הפחדה מגונים. במסגרת תפקידו, חאג' יחיא נפגש עם גורמים שונים ברצועה, ובשב"כ כנראה לא מבסוטים מהחופש הזה שנטל לעצמו נציג הארגון (לא במקרה הם נטפלו לערבי); רופאים צריכים לתת זריקות, לא להקשיב, חלילה, לתלונות של הפציינטים.

פרופ' נורמן פינקלשטיין, יהודי אמריקאי ומבקר חריף של מדינת ישראל, נעצר בנתב"ג וכניסתו לארץ נאסרה, בעילה המגוחכת שנפגש עם אנשי חיזבאללה בלבנון (והמתווכים הגרמניים בעסקת השבויים לא נפגשו איתם?). הנה אדם שמדבר בפועל עם אויבינו, ואולי אף מסוגל להעביר כמה מסרים מהם שלא עברו צנזורה קפדנית; קישטא, לא רוצים לשמוע.

קצת לפני כן, סירבה ישראל להתיר את כניסתו של הארכיבישוף הדרום-אפריקני, דזמונד טוטו, שסייר ברצועת עזה ונפגש עם איסמעאיל הנייה. הסירוב הזה רק מגמד את המדינה שלנו, לא את טוטו – זוכה פרס נובל לשלום ומופת אנושי של מאבק לזכויות אדם. עוד זוכה פרס נובל לשלום, ג'ימי קרטר, זכה כאן לכתף צוננת מאד, רק משום שהעביר מסרים פרגמטיים מנשיא סוריה.

בחודש האחרון מתקשטים להם הפרשנים שוב ושוב בשורותיה של רחל המשוררת: "אך אני לא אובה בשורת גאולה אם מפי מצורע היא תבוא". ה"מצורע" הוא אולמרט וה"בשורה", כביכול, היא חידוש שיחות השלום עם סוריה. והלא שקר אוחז שקר כאן. אולמרט איננו מצורע (בוודאי לא בקרב מצביעי השמאל), ולבטח אין לו כל בשורת שלום בכיסו, לכל היותר חופן ספינים חבוטים.

האמת המרה היא שהצרעת ושאר התירוצים (טרור, פריימריס, משבר המים) נועדו להרחיק עובדה בסיסית אחת מתודעת האזרחים: אנחנו לא נאבה בשורות שלום, נקודה.

וכך, במסגרת מדיניות סתימת האוזניים, יש להבין את האיסורים הנקמניים שהושתו על מרדכי וענונו וטלי פחימה: אל תדברו עם האויב עלינו ואל תדברו איתנו על האויב. וכך יש להבין את האיסור השערורייתי על כניסת עיתונאים לרצועת עזה, שכל כולו נועד למנוע מעינינו ואוזנינו לראות ולחוש מה המצור וההפגזות מחוללים שם; וכך יש להבין את הירי הקבוע, מדי שבוע, על מפגיני בילעין, ישראלים ופלשתינים ואזרחים זרים שמתעקשים לדבר למרות חומת ההפרדה.

לא יעזור להם. לאמת יש תכונה בלתי ניתנת להכחדה: היא מחלחלת דרך כל המחיצות, היא מאירה את כל הפינות החשוכות. בסוף כולם מכירים בה. השב"כ ומשרד הפנים יודעים זאת, ובכל זאת, מתנחמים בטווח הקצר: הם ימשיכו לסתום לנו את האוזניים ולהחשיך לנו את העיניים, ובינתיים תיזָרע ותפרח כאן שנאת חינם לתפארת, בורות ופרנויה להמונים.

13 תגובות

להגיב
 1. דודי / יונ 3 2008 11:46

  לארגון החיזבאללה, לא סתם נפגש עם אנשיו.

  גם ה"כתף הצוננת" שקיבל קרטר לא באה רק כיוון שהעביר מסרים פרגמטיים מאסד.

 2. עידן / יונ 3 2008 12:18

  ואולמרט הביע "אהדה נרגשת" לג'ורג' בוש, שאחראי על הרג עשרות אלפים בעיראק. ושכן שלי הביע "אהדה נרגשת" ליגאל עמיר. אז מה? נתחיל לגרש מהארץ את כל מי שאהדותיו לא נראות לנו? תפקידו של משרד הפנים או השב"כ הוא למנוע סיכונים בטחוניים, זהו. לא לחנך אותנו.

 3. דודי / יונ 3 2008 12:26

  פינקלסטיין נפגש עם ארגון אוייב (מה לעשות, הוא אוייב, בהגדרתו הוא. היה נחמד אם כל בני האדם היו אחים) והביע תמיכה בו.

  לא נתנו לא להיכנס לארץ, אני חושב שזו החלטה לגיטימית.

 4. דודי / יונ 3 2008 12:27

  .

 5. טלי / יונ 3 2008 12:44

  תודה! (-:

 6. חנוך גיסר / יונ 3 2008 13:12

  כל כך טהורים שאיננו מסכימים "לזהם" את נוכחותנו הטהורה בכאלה שיש להם דיעות אחרות.

  אבל מה לנו כי נתלונן?
  מרגע שראש השב"כ אמר בפומבי (את מה שהיה ידוע בפועל לפני כן) כי יסכל פעילות חוקית של מפלגות כאשר יחשוב שהיא נוגדת את "אופייה היהודי" של מדינת ישראל – ברור לגמרי מי שולט כאן.

  ושלא יבלבלו את המוח עם "מדינה יהודית דמוקרטית"!

 7. איריס ח. / יונ 3 2008 13:16

  כל מילה בסלע ואין מה להוסיף למרבה הצער.

 8. משועשע / יונ 3 2008 16:01

  התאספו להם כמה שמאלנים קיצונים באתר רשימות כדי להשמיץ בצוותא את מדינת ישראל. זה עושה להם ממש טוב.

  אז ככה אתה מפגיש אותם באכזריות עם העובדות? לא יפה!

  תן להם להישאר בבועה שלהם ובוא לא נגלה להם שכל שאר אזרחי המדינה רואים בהם אידיוטים גמורים…

 9. טלילה / יונ 3 2008 21:35

  פוסט חשוב מאין כמוהו. תודה. מנסה לשאוב חיזוק מהפסקה האחרונה שלך.

  ברשותך מדביקה כאן חלק מהמכתב של הדס זיו מרופאים לזכויות אדם –

  -15 במאי נחקר מנהל המרפאות של רל"א, בידי חוקרי השב"כ באשר לפעילותה, תורמיה, ועובדיה כמו גם לפרטים מחייו האישיים ופעילותו הפוליטית. החקירה באה לאחר מחאת העמותה על סירוב השב"כ לאפשר את כניסתו לעזה בראש משלחת רופאים מתנדבי העמותה.

  בתשובות לעמותה, כמו גם בחקירה, טען השב"כ שהעובד חרג מה"מנדאט" של העמותה בכך שמעבר לפעילות ההומניטארית עסקה המשלחת גם ב"פוליטיקה". נדגיש כי כארגון זכויות אדם, אנו פועלים ונפעל לשינוי מדיניות ואין זה תפקידו של השב"כ לאשר את מנדאט העמותה.

  מאחר והעילה היחידה לזימון העובד לחקירה הייתה פעילותו במסגרת העמותה, הרי שזו פסולה ובלתי חוקית בעליל. השב"כ בודד עובד עמותה שהינו פלסטיני-ישראלי ושאינו רופא, בשעה שחברי העמותה היהודים-ישראלים – צוותי רפואה ועובדים כאחד – עוסקים באותם הדברים בדיוק.

  מסוכנת בעינינו השתלטותו של השיח הביטחוני בישראל, גם אם הוא נעשה תוך שימוש בחששות אמת של הציבור לביטחונו האישי. השתלטות זו מסוכנת שבעתיים, וחוצה קווים אדומים, כאשר השב"כ מנסה להשתיק נקודות מבט פוליטיות אלטרנטיביות לאלה של השלטון הקיים. בנקטו טקטיקות שכאלה, אין השב"כ יכול עוד להתעטף באצטלה של מגן הדמוקרטיה, שכן הוא הופך למי שמסכן אותה ביודעין

 10. עידן / יונ 3 2008 21:55

  תודה על התוספת, שמאששת את הדפוס החוזר ונשנה: בחסות "נימוקי ביטחון" פועלת בישראל משטרה פוליטית, עם אג'נדה ימנית מובהקת. בתי המשפט והציבור לעולם אינם דורשים לדעת מה עומד מאחורי "נימוקי הביטחון"; כשבודקים (כמו במקרה של רל"א), כמעט תמיד מתברר שמדובר ברדיפה פוליטית.

 11. אזרח. / יונ 4 2008 23:06

  ממקבלי מלגות מעזה לצאת ללימודים בארה"ב.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/988795.html

  אז כשאותו סטודנט יצטרף לקיצונים,דודו והמשועשע יאמרו: רואים?מה טענו כל הזמן? אי אפשר לסמוך על הערבים האלה.

 12. דנה דולב / יונ 14 2008 12:51

  תודה. וכמובן שלו היתה מתפרסמת בוואינט או בהארץ אונליין היתה זוכה למאות תגובות נזעמות של פטריוטים ישראלים כשרים שהיו נזעקים להגן על מדינת ישראל מעוד שמאלן עוכר ישראל. עצוב.

 13. אריק פורסטר / יונ 18 2008 04:31

  אלאן דרשוביץ מכנה את פינקלסטיין כ"מכחיש שואה". פינקלסטיין לא מכחיש דבר – הוא פשוט טוען שמדינת ישראל, יחד עם ארגונים יהודיים בארה"ב, הרוויחה יפה על חשבון ניצולי השואה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: